Plesne, či už na koži alebo nechtoch, sú nepríjemným, nevzhľadným ochorením a ženám i mužom často spôsobujú psychické problémy. Ochorenie je navyše zdĺhavé, miesta postihnuté plesňou niekedy svrbia, mokvajú, sú začerveňané a ak sa ich chceme zbaviť, vyžadujú si odbornú liečbu. Neliečené alebo nedostatočne liečené spôsobujú komplikácie, najmä u diabetikov. Preto čím skôr sa začne s ich účinnou liečbou, tým väčšia je nádej, že sa ochorenia čoskoro zbavíme.
Zdroje infekcie
Plesne môžu napádať kožu kdekoľvek na tele, tiež vlasy, nechty či fúzy, najčastejšie postihnuté sú však chodidlá medzi prstami alebo na nechtoch (onychomykóza). Zdrojom infekcie sú najmä prostredia bazénov a spŕch v zime i lete. Infekcia sa šíri priamym kontaktom, šupinkami chorej kože, ktoré infikovaný človek zanecháva na podlahách spoločných priestorov, ležadlách alebo na spoločne užívaných predmetoch. Stačí našliapnuť na šupinku alebo dotknúť sa jej a pleseň sa šíri ďalej. Prenos vodou zatiaľ nebol preukázaný. Infekcii najskôr podľahnú napríklad baníci, športovci, seniori či pacienti s imunodeficitom. Ženy sa často nakazia v nechtových salónoch, pri pedikúrach a manikúrach, kde sa používajú nedostatočne dezinfikované nástroje. Infekcia vnikne do nechtu ruky pod voľným okrajom a pleseň sa potom živí z tkaniva nechtov. Choré nechty sú nevzhľadné a aby ich ženy na nohách zakryli, nosia radšej uzatvorenú obuv, čím chorobu ešte zhoršujú. U nás patria onychomykózy na nohách medzi najčastejšie sa vyskytujúce povrchové mykózy.
Ďalšími zdrojmi infekcie môžu byť uzavretá a nepriedušná obuv z nevhodných materiá- lov, traumatizácia nohy pri dlhšej námahe, napríklad pri športe či turistických výpravách, a tiež niektoré ochorenia, zvlášť cukrovka a cievne ťažkosti, obezita, zvýšené potenie nôh, hlavne v letnom období, i časté užívanie antibiotík a kortikosteroidov.
Prejavy ochorenia
Necht napadnutý infekciou viditeľne zmení svoj tvar, farbu a štruktúru. Infekcia sa zvyčajne začína od voľného okraja nechta a z bočnej strany a šíri sa proti smeru rastu nechta. Výsledkom dlhotrvajúcej neliečenej infekcie je deštrukcia časti až strata celej nechtovej platničky. Zriedkavo sa ochorenie začína pri koreni nechta alebo sa vyvinie na povrchu nechtovej platničky. Mykóza môže postihnúť jeden prst, obvykle palec, alebo viaceré, dokonca i všetky nechty nôh alebo aj rúk. Môže mokvať a svrbieť, necht stvrdne, drobí sa a láme. Ochorenie výrazne zhoršuje kvalitu života, pretože postihnutým sa horšie chodí a bolesť cítia aj v stoji. Na rozdiel od bradavíc, ktoré trápia aj deti, plesňové ochorenia sa vyskytujú u ľudí starších ako 15 rokov.
Plesne sami nevyliečite
Je chybou, ak sa snažíme plesne vyliečiť doma. Nestačí ani dôsledná dezinfekcia obuvi a vymieňanie ponožiek i niekoľkokrát denne, účinné nie sú ani babské recepty ako potieranie miesta cesnakom, ktorý, aj keď parazity neznáša, ochoreniu neprospeje, len oddiali návštevu u dermatovenerológa a za ten čas sa pleseň rozšíri na ďalšie prsty. Iba odborník, kožný lekár, podľa klinických prejavov určí pravdepodobnú diagnózu, od pacienta zoberie vzorky nechtov na laboratórne vyšetrenie, či už mikroskopicky alebo kultivačne, a na základe toho určí liečbu, ktorá môže trvať i niekoľko mesiacov.