Pes je najlepší priateľ človeka a nie je to iba fráza. Prekvapujúca je informácia, že majitelia psov sa dožívajú vyššieho veku, než tí, ktorí psa nemajú. Je za tým dlhý zoznam chorôb, ktoré ľudia, vďaka psom, prekonali. Napríklad aj zle prežívané emócie, ktoré zvyšujú tlak a spôsobujú kardiovaskulárne ochorenia. Mať doma psíka je dobré rozhodnutie. Prinesie radosť i úžitok.

Rodičia detí vedia, že pes sa postupne stáva ich spoločníkom pri hrách a s jeho pomocou sa naučia aj zodpovednosti a ohľaduplnosti. Pre rodičov problémových detí je pes ešte väčším prínosom – zaháňa pocity osamelých jedináčikov, prijíma emocionálne potreby dieťaťa, hlavne telesný kontakt. U agresívneho dieťaťa zlepšuje postoj k okoliu a hyperaktívne dieťa sa pri zvieratku uvoľní a upokojí. Autistu zas vytrháva z vnútorného psychického sveta a zmierňuje jeho agresivitu k okoliu. Pre pacienta s detskou mozgovou obrnou sa pes stáva priateľom motiváciou k pohybu a rehabilitácii aj spestrením života.

Spoločnosť psíka ocenia tiež osamelí a starší ľudia. Majú sa o koho starať a pes sa im za to odmení prítulnosťou. Stáva sa, že zviera vzbudí aj v majiteľovi, ktorý trpí depresiami, radosť zo života, nedovolí mu zamýšľať sa nad starosťami, má pre koho žiť. Pracujúcich  a stresujúcich sa ľudí zas núti vyjsť si s ním na pokojnú prechádzku. Interakcia so zvieraťom, dotýkanie i rozprávanie sa, znižuje psychické aj fyzické vnímanie stresu človeka. Vynútené „venčenie“ oceňujú aj kardiaci, diabetici a ľudia s nadváhou – pretože majú pravidelnú telesnú aktivitu. Na Slovensku dokonca vznikla prvá kaviareň pre psov, kam môžete vrámci venčenia zájsť a pochutiť si na dobrotách, ktoré kaviareň ponúka. Samozrejme aj so svojím chlpáčom a samozrejme, až to situácia dovolí.

Canisterapia ako pomocná liečba

Liečeniu psom (canistoterapia) sa venuje aj u nás veľa občianskych združení, ktoré patria pod Slovensku asociáciu psov – terapeutov. Každý, kto má záujem podstúpiť so svojím psíkom takúto skúšku a využiť jeho krásu a nekonfliktnú povahu na pomoc chorým a postihnutým ľuďom, má možnosť stať sa členom tohto združenia. Organizácia bola založená z iniciatívy pani Jany Hajrovej, ktorá sa jej štúdiu intenzívne venovala pod dohľadom lektorov z Kanady. A hoci nemá dlhú históriu, snaží sa propagovať canisterapiu na Slovensku formou seminárov, prednášok i vydávaním propagačných letákov. 

Canisterapia je pomocná liečba a uplatňujú sa v nej fyzické, psychosociálne a emocionálne účinky zvierat na pacienta. Pri akejkoľvek forme canisterapie musíme psa chápať len ako prostriedok, pomocou ktorého sa liečiteľ (lekár, psychológ, rehabilitačný pracovník…) ľahšie skontaktuje so svojím klientom, napríklad s autistom, ale aj pri pacientoch trpiacich depresiami či mozgovou obrnou. Liečba psom nemusí byť riadená len terapeutom, ktorý navštevuje pacienta, ale účinná je aj klasická, keď doma držíme psíka ako spoločníka a priateľa. Dobrým canisterapeutom môže byť rovnako retriever ako leonberger, samojed, malamut, nemecký ovčiak, či kríženec.

Spektrum metód

U každého človeka prebieha liečba inak, záleží na type postihnutia. Ani na liečbu autizmu nie sú presne stanovené postupy. Niektorí autisti bývajú agresívni, iní sa nedokážu sústrediť. Na liečbu po mozgových porážkach, na upokojenie a pri deťoch s obrnou sa využíva polohovanie, pri ktorom pes dokáže človeka dobre prehriať a cviky pre neho nie sú bolestivé. Pes však musí byť priateľský, trpezlivý, istý a jemný vo všetkých situáciách, musí mať kontakt s človekom a pri manipulácii s ním ho treba trochu rozmaznávať.

Canisterapia sa dá robiť doma v rodine, v ústavnom zariadení, vo vzdelávacom zariadení (školy) i v zdravotníckom zariadení. Úplne novou oblasťou canisterapie je pomoc psa v špeciálnych školách, napríklad pri deťoch s poruchami pozornosti a hyperaktivitou,  pomáha riešiť odchýlky v správaní, či následky rôznych traumatických zážitkov (šikanované a zneužívané osoby, závislosti od návykových látok, automatov a pod.). Práca psa aj psovoda, resp.canisterapia, je založená na báze dobrovoľnosti, bez nároku na odmenu.

Aj váš psík si určite zaslúži lásku a staroslivosť. Robí vám radosť a častokrát dokáže psychicky podržať. Doprajte mu chutnú pamlsku. Dobrým tipom sú handmade MLSky bez konzervantov.

www.hafpark.sk

Predchádzajúci článokAko mať kvalitný spánok a ako vstávať?
Ďalší článokJarná únava? Dá sa z nej dostať!

3 KOMENTÁRE

  1. Treba pre psíka pri tomto nejaký špeciálny výcvik? A pre majiteľa? Mám psíka miešania, ktorý neskutočne miluje ľudí.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu