Takmer všetci prežívame ťažšie obdobie. Zvýšená miera neistoty a obáv z budúcnosti nás dostávajú pod vládu stresu. Tetno stav, nie je prospešný pre to, čo by sme si mali zachovávať v prvom rade – svieži pohľad na vec a jasnú myseľ. Iba vtedy prichádzajú dobré nápady, ktoré vedú k preklenutiu tohto obdobia. Doprajte si denne aspoň chvíľu, kedy vykĺznete z objatia stresu…

Nemusíte hneď siahať po antidepresívach. Kdekomu hneď napadne, že sa s psychickou kolíziou nedokáže vyrovnať sám a zatúži po rôznych umelo vyrobených prípravkoch. Vyskúšajte najprv to, čo nám ponúka príroda. Jej sila dokáže  vrátiť pohodu a dobrú náladu.

Opojná levanduľa

Naše babičky ju milovali a dobre vedeli prečo. Jej vôňu nemožno ignorovať. A jej účinky? Pri ťažkostiach so zaspávaním pomôže esenciálny olej z levandule, ktorý upokojí myseľ a uvoľní telo. Nakvapkajte si ho do teplého kúpeľa a relaxujte.

Tip: relaxačnú náladu podporte arómaterapiou. Vyparovanie vonného oleja sa dá do boja proti depresii, únave i úzkosti. Zároveň zaženie bolesť hlavy a zmierni poruchy trávenia, ktoré sa v súvislosti so stresom často objavujú.

Levanduľa - von z ťaživých myšlienok

Sladké zemiaky

Je vedecky dokázané, že ak je človek v strese, má zvýšenú potrebu horčíka, čo sa okrem iného prejavuje chuťou na čokoládu. Nič proti tomu, ale práve toto sladké upokojovanie stresom atakovanej nervovej sústavy si vyberá daň na ladných krivkách tela. Existuje nejaká náhrada? Iste. Napríklad orechy, ovocie a zelenina a sladké zemiaky. Síce sú oproti sladkostiam menej kaloricky náročné, avšak v porovnaní s obyčajnými zemiakmi predsa len majú o čosi vyššiu energetickú hodnotu. 

Sladké zemiaky - účinný prostriedok proti stresu
Obrázok od Beverly Buckley z Pixabay

Tmavá čokoláda

Občas si môžete dopriať aj kúsok kvalitnej horkej čokolády. Štúdie ukazujú, že už 40 gramov tejto hriešne dobrej pochúťky má priaznivý vplyv na stresový hormón kortizol a pomáha znižovať úzkosť.

Harmanček

Harmanček sa po stáročia používa ako sedatívum, takže na hrnček čerstvého a lahodného čaju sa v období napätosti a vyčerpanosti môžete spoľahnúť. Navodí celkové upokojenie, dôjde k zmierneniu žalúdočných a črevných ťažkostí.

Až by ste si chceli prečítať niečo o tom ako si uľahčiť jesenné ranné vstávanie, nazrite tu.

Predchádzajúci článokZákazníci McDonald ́s opäť prispeli na pomoc hospitalizovaným deťom
Ďalší článokNa úsmeve záleží