Leto na Slovensku prináša nekonečné možnosti. Naše regióny sú bohaté na historické pamiatky, krásnu prírodu a rôzne podujatia. Vydajte sa s nami na cestu a objavte tie najlepšie miesta pre vašu letnú dovolenku.

MESTO NITRA

Nitra, mesto s bohatou históriou a fascinujúcim okolím, ukrýva v sebe množstvo zaujímavých možností pre návštevníkov.

Možno vás prekvapí, že vrch nad mestom Nitra nie je v skutočnosti Zobor, ale len jeho predvršie, ktoré volajú Pyramída. Návštevu Pyramídy si môžete naplánovať ako nenáročný výlet. Na vrchole vás čaká nielen úžasný výhľad, ale aj rôzne atrakcie, ako je ďalekohľad, fotobod, verejné ohnisko a štartovacia plocha, odkiaľ sa často vznášajú paraglajdisti.

Po zážitkoch na Pyramíde sa nezabudnite zastaviť na Zoborskom kláštore, ktorý ponúka vonkajšiu expozíciu spolu s virtuálnou realitou, ktorá vám priblíži históriu tohto miesta a jeho okolia.

Novou atrakciou, ktorá láka do Nitry nielen milovníkov prírody, ale aj adrenalínu, sú Via ferraty Zobor. Tieto zaistené cesty, ktoré sa skladajú z ciest Dubová, Brezová, výstupovka a lanový most, sú perfektnou voľbou výlety. Ak nemáte vlastnú výstroj, ktorá je na ferratách povinná, neváhajte si ju požičať v penzióne ARTin. Penzión ARTin ponúka aj požičovňu eBikov.

Počas vášho pobytu v Nitre nezabudnite navštíviť aj historický hradný areál Nitrianskeho hradu, kde objavíte okúzľujúcu Katedrálu sv. Emeráma, kazematy a bohaté poklady v Diecéznom múzeu. Letné mesiace vám ponúkajú možnosť vychutnať si film alebo koncert pod holým nebom v Gotickej priekope. Na hrade je otvorená aj kaviareň Vazulka, ktorá ponúka domáce koláče či kvalitné regionálne víno. Pod hradom je tiež otvorená aj kaviareň a reštaurácia s krásnym výhľadom na vrch Zobor – Castellum cafe.

Nitra je miesto, ktoré vám ponúka nielen bohatú históriu a kultúrny život, ale aj príležitosť na dobrodružstvo a zábavu v prírode. Viac zážitkov na www.visitnitra.eu

Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.


REGIÓN ŠARIŠ

Objavte skryté unikáty Šariša. Ak túžite po dobrodružstve a objavovaní nových miest, Šariš je skutočným rajom na zážitky, ktorý zasýti každý zmysel!

Chutí po soli i jahode, vonia po lese a lúkach, naplní túžbou po kráse, vyrazí dych jedinečnými zážitkami. Navštívte unikátny komplex technických objektov Solivar a zatočte si dreveným gápľom.

Vydajte sa do historického centra Prešova, kde určite neminiete slávnu Bosákovu banku, ktorú dal postaviť rodák Michal Bosák. Jeho známe meno sa spája s podpisom na americkej desať dolárovke. Ďalší klenot sa ukrýva v Slanských vrchoch – Opálové bane, ktorých opál bol súčasťou korunovačných klenot britského kráľovstva.

Neopísateľné dobrodružstvo poskytne návšteva jaskyne Zlá diera. V blízkosti sa nachádza Lačnovský kaňon s jedinečnou gravitačnou anomáliou. Doprajte si relax v neďalekom Aquaparku v Lipanoch. 

V regióne Šariš je mnoho miest, ktoré zostali doteraz skryté pred očami verejnosti. Známe i opustené hrady a kaštiele, unikátne drevené kostolíky alebo len malé dedinky zvábia každého návštevníka neopísateľnou atmosférou.

Výlet v destinácii Šariš si môžete počas leta obohatiť o rôznorodé kultúrne, športové a rodinné podujatia: Medzinárodný festival Katalánskej kultúry, Fragaria cup, Deň soli a i. Viac na www.regionsaris.sk/co-navstivit/

Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.


REGIÓN TEKOV

Navštívte Región Tekov. Nachádzajú sa tu atrakcie, ktoré v iných regiónoch nenájdete.

Na kávičku do unikátnych Skalných obydlí

Ide o unikátny komplex obytných a hospodárskych priestorov vytesaných priamo do sopečného podložia. Ulička Šurda, kde ich vidieť najlepšie ponúka expozíciu ľudového života v obydliach, architektúru, prezentáci obydlí a remeselné vinárstvo. Okrem iného si tu môžete vychutnať omamnú chuť podlievaných brhlovských buchiet, miestnej špeciality. www.skalneobydlia.eu

Z pukanského banského diela vínna pivnica

Práve kvôli vysokej nadmorskej výške, ktorá siaha až do 500 metrov nad morom, mali pukanské vína vždy “kyslú” reputáciu. Teplejšia klíma však už zaisťuje vinárom dostatok kyselín vo víne – čo už na južnejšie položených svahoch istotou nie je. „Najväčšia vínna pivnica tu bola už počas Rakúsko-Uhorska a slúžila ako banská štôlňa. Dnes je to uníkát a sídlo vinárstva. www.vinaripukanec.sk, www.morusacierna.sk

Na Trh Zeme a divadlo zároveň

Zavítajte na Gazdovskýk trh. Môže sa tu predávať len tovar, ktorý tematicky zodpovedá charakteru trhov a vychádza z mestnych tradícií. Gazdovský trh je jediný „Trh Zeme“ kde vám zaručujeme kvalitu potravín. Súčasťou podujatia sú aj predstavenia divadla Pôtoň, ktoré  vo svojich priestoroch uvádza viac než 150 podujatí a navštevuje ho približne 6000 divákov ročne. www.trhbatovce.sk, www.poton.sk

Želiezovce – malé mesto s veľkým príbehom

V regióne musíte navštíviť mesto Želiezovce. Koncom 19. storočia sa stali sídlom šľachtickej rodiny Esterházyovcov, vďaka ktorým sa do Želiezoviec dostali dnes slávne historické postavy ako skladateľ Franz Schubert a rodina Sacherovcov. Verím, že Želiezovce vás nadchnú aspoň spolovice tak, ako nás tu doma dolnom Pohroní.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.


REGIÓN VYSOKÉ TATRY

Hlboký nádych čistého tatranského vzduchu, pohladenie slnečných lúčov, zvuky a vône lesa – to Vám ponúka Región Vysoké Tatry.

Užívajte si vrcholové zážitky v @regionvysoketatry /instagram – unikátnu prírodu, stovky kilometrov turistických chodníkov a cyklotrás,  atmosféru na vysokohorských chatách, štíty, plesá, ale aj množstvo atrakcií a podujatí  nielen v centre Popradu. Výlety za dobrodružstvom si môžete spríjemniť jazdou lanovkami, unikátnym člnkovaním na Štrbskom plese alebo zregenerovať v termálnom raji AquaCity Poprad.

Počas víkendov sa môžete tešiť na jazdu historickými električkami – Kométa a Trojča. Cestujte za poznaním regiónu s Tatrycard vlakmi zadarmo, a objavte zaujímavé miesta FB @reginvysoketatry počas podujatí Putovanie za históriou tatranských osád, pre menších je pripravené Tatranské rozprávkové putovanie a Tatranská divočina.

Svoje telo a myseľ si môžete zregenerovať v krásnej prírody a na čerstvom vzduchu v rámci podujatí Tatry ako liek, kde si môžete vyskúšať rôzne druhy cvičení a aktivít. www.regiontatry.sk

Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.


REGIÓN HOREHRONIE

Zažite pravú letnú dovolenku na Horehroní a odneste si nezabudnuteľné zážitky z raja Nízkych Tatier!

Nasadnite na Zbojnícku strelu a spoznajte zvyky i tradície našich predkov. Naopak Rozprávkový Tourbus vás prevedie zákutiami Dolného Horehronia, kde spoznáte neľahké poslanie mlynára a baníkov, za pomoci exkurzie vo Vodnom mlyne či v Hutníckom skanzene. Okrem toho oživíte legendu o upírovy Prdimuchovi v jeho pamätnej izbe a tiež magické bytosti a rastliny v Rozprávkovom svete, kde na vás číha nejedna nástraha. Za hviezdnym divadlom poputujete na Hviezdnej strele a za históriou opäť na Čiernohronskej železničke.

Zdolajte druhú najvyššiu Vyhliadkovú vežu na Slovensku – Horné Lazy alebo samotný vrchol Ďumbiera či Chopka, ktoré sa vám odvďačia dych berúcimi výhľadmi. Pohľad na čarokrásnu prírodu sa vám naskytne aj zo sedla výkonných terénnych e-bikov či e-kolobežiek, ktorými zdoláte dokonca aj majestátnu Kráľovu hoľu, najvyšší cyklobod na Slovensku.

Ozajstné dobrodružstvo s vetrom vo vlasoch zažijete na Horehronských cyklodrezinách, naopak zjazdové bicyklovanie na Kopci zábavy v Bike Parku Mýto alebo na Breznianskych singletrailoch.

Navštívte mesto Brezno a jeho dominanty – Mestskú vežu s Infocentrom vo zvonici i novootvorenú expozíciu Nostalgia¿ s dobovo zariadeným bytom zo 70. – 80. rokov a následne sa zabavte počas Breznianskeho kultúrneho leta i 10. augusta na Turistických dňoch Horehronia v obci Bystrá. Pre ešte viac tipov klikajte na www.horehronie.sk

Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej Republiky.


KÚPEĽNÉ MESTEČKO DUDINCE

Spomedzi slovenských kúpeľov má kúpeľné mestečko Dudince najväčší počet slnečných dní v roku a najteplejšiu klímu, čo robí z tejto destinácie ideálne miesto na trávenie dovolenky.

Ďalším a významným benefitom Dudiniec je zázračná minerálna voda. Je dvakrát mineralizovanejšia a liečivejšia, ako voda vo francúzskom Vichy, čo z nej robí unikát v celej Európe. Pôsobí blahodarne na kardiovaskulárny aparát, ochorenia pohybového ústrojenstva a nervovú sústavu. Každý návštevník môže priamo ochutnať tento zázračný elixír alebo sa objednať na procedúry, masáže, či terapie v miestnych zariadeniach. Odporučiť môžeme liečebný dom Rubín, liečebný dom Smaragd, kúpeľný hotel Minerál alebo kúpeľnú liečebňu Diamant.

Popri týchto benefitoch je často oceňovanou výhodou ticho v celom areáli. Návštevníci tu nie sú vyrušovaní hlukom rádií alebo reprodukovanou hudbou. V mestečku vládne pokoj a až meditatívne ticho. Táto harmonická atmosféra je veľmi prospešná pre návštevníkov, ktorí si chcú naozaj odpočinúť, prečistiť hlavu a skutočne relaxovať.

Ak sa chcú návštevníci  trochu rozhýbať, k dispozícii je sieť turistických trás, ktoré môžete prejsť v rámci pešej turistiky alebo na bicykli. Bicykle si môžete vypožičať v Turistickom  informačnom centre Dudince. Po kvalitnej turistike sa môžete okúpať na kúpalisku Dudinka, ktoré je otvorené počas celej letnej sezóny až do septembra.

Pobyt v kúpeľom mestečku spríjemní celý rad letných podujatí. Spomenúť môžeme Otvorenie kúpeľnej sezóny 25.5.24 alebo Oslavy letného slnovratu 29.6.24.  www.dudince.sk

Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.


REGIÓN TATRY – SPIŠ – PIENINY

Región Tatry – Spiš – Pieniny patrí medzi najunikátnejšie regióny na Slovensku. Turisti tu totiž nájdu všetko, čo k dobrej dovolenke patrí a aj niečo navyše.

Zážitkový splav a mestá

Nezabudnuteľnou atrakciou sa pre vás určite stane splav Dunajca. Pre bezpečnú jazdu si zvoľte splav na drevených pltiach. Táto alternatíva je ideálnou, ak si budete chcieť vychutnať prírodu a pozorovať jej krásy. Splav trvá neuverteľných 90 minút. Ak by ste sa rozhodli pozrieť si niektoré zo Spišských miest určite odporúčame Levoču, Spišské Podhradie, Kežmarok, Spišskú BelúStrážky. Tieto mestá sú známe historickými námestiami so stredovekými budovami, kostolmi, bazilikami, kaštieľmi a chránenými pamiatkami UNESCO.

Termálne kúpalisko a 300 km cyklotrás

V regióne si určite nesmiete nechať ujsť návštevu Thermal Parku Vrbov. Stredisko ponúka oblažujúci relax v zdravej mineralizovanej vode, v ktorej si odpočiniete a naberiete veľa nových sí. Cykloturistika v regióne ponúka jedinečný zážitok, ktorý spočíva v objavovaní nádherných scenérií a pôsobivých panorám. Pre rodiny s deťmi a ľudí s handicapom je obrovskou výhodou a radosťou navštíviť bezbariérové stredisko BACHLEDKA Ski&Sun neďaleko Ždiaru.

Odporúčané zariadenia: APARTMÁNY PANORAMA Bachledka, Resort Levočská dolina, Boutique Hotel Hviezdoslav **** Kežmarok, Hotel Club*** Kežmarok, Penzión Pltník, Penzión Kaštieľ Hanus, alebo niektoré z ubytovaní v Ždiari. Miestne špeciality ochutnajte v reštaurácii Spišský salaš. www.tatryspispieniny.sk  

Vrámci podujatí v regióne určite odporúčame Zamagurské folklórne slávnosti v Červenom Kláštore, ktoré sa uskutočnia 14. – 16.6.2024. www.tatryspispieniny.sk

Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.


REGIÓN VYSOKÉ TATRY – PODHORIE

Či sa vyberiete na jednodňový výlet, na víkend alebo aj dovolenku, nechajte sa prekvapiť množstvom nepoznaných a pritom atraktívnych lokalít v podhorí Tatier.

Ak máte radi turistiku určite navštívte Janošíkové vodopády. Sú skutočne výnimočné a čarokrásne. Navštíviť môžete aj archeologické nálezisko Burich vo Veľkom Slavkove, kde boli objavené pozostatky z praveku. Deti určite zaujme múzeum kočov Pavla Baláža vo Veľkej Lomnici aj záprahové preteky s koňmi. Milovníci histórie by nemali vynechať Batizovskú izbu, kde sa nachádza expozícia historických artefaktov predvojnového obdobia.

Na relax a odpočinok určite poslúži špičkový golfový rezort  Black Stork vo Veľkej Lomnici – poslednú nedeľu v mesiaci je deň otvorených dverí a v piatok a v nedeľu od 16:00 tréningy pod dohľadom trénera.

Podhorie Vysokých Tatier ponúka nespočetné množstvo čarovných miest, ktoré môžete spoznať modernou a zábavnou formou. Na 42 menej známych miestach nájdete tabuľky s nápisom “Vedeli ste, že?” a vďaka interaktívnemu QR kódu sa prekliknete na web stránku s textom a  fotografiami danej lokality. Získate aj unikátny kód na získavanie bodov v celosezónnej súťaži.

Množstvo podujatí
V regióne sa 6. júla uskutoční Beh po schodoch do neba v Liptovskej Tepličke, 
13. júla Memoriál Jána Stilla v Novej Lesnej v behu do vrchu na Hrebienok.
Keď milujete folklór, nenechajte si újsť Folklórne slávnosti pod Kráľovou hoľou v Liptovskej Teličke, ktoré sa uskutočnia 27. – 28.júla, či Vernárske folklórne slávnosti 13.júla. Prestížny Cyklomaratón Horal zo Svitu do Liptovskej Tepličky bude 12.augusta a tradičný výstup na Kráľovú hoľu z Liptovskej Tepličky bude 31.augusta.  Za návštevu stoja aj tradičné dni obcí počas leta s množstvom kultúrneho programu. Viac informácií získate na www.tatrypodhorie.sk

Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky


REGIÓN HORNÉ POVAŽIE

Len málo regiónov je tak rôznorodých ako Horné Považie. Návštevníci tu nájdu fantastické skalné útvary, jaskyne, legendárnu tiesňavu, vodopády, rozhľadne s nádhernými výhľadmi, kúpele aj múzeá a kultúrne podujatia.

Všetkým turistom odporúčame vystúpiť na vrch Veľký Manín. Ide o unikátnu oblasť s viac než 530 druhmi väčšinou chránených rastlín. Výstup je možné spojiť s prechádzkou Manínskou tiesňavou, ktorá je najužšou tiesňavou s vybudovanou cestou. Východná časť regiónu je známa hustým výskytom jaskýň. Najznámejšou je Pružinská Dúpna jaskyňa s mohutnými kvapľovými stalagmitmi a sintrovými nátekmi rôznych podôb. V regióne môžete navštíviť aj Partizánsku jaskyňu, Závadské jaskyne alebo Priepastnú a Otcovu jaskyňu.

V regióne sa nachádzajú známe Kúpele Nimnica, ktoré využívajú liečivú minerálnu vodu na liečbu širokého spektra ochorení, vrátane chorôb tráviaceho a pohybového ústrojenstva. Kúpele ponúkajú širokú škálu procedúr, wellness programov a rekreačných aktivít. Návštevníci môžu využiť krásne upravené parky a záhrady, ktoré poskytujú pokojné miesto na oddych a regeneráciu.

Určite zavítajte do obce Pružina a jej okolia. Pružina je ideálnym východiskovým bodom pre pešiu turistiku a cykloturistiku, pričom najobľúbenejšou destináciou je národná prírodná rezervácia Strážov. Až by ste hľadali ubytovanie navštíviť môžete camping Manínska tiesňava. Poskytuje kvalitné ubytovanie s plným vybavením v srdci panenskej prírody. Región sa môže popýšiť aj rozvinutou agroturistikou spojenou so salašníctvom. Odporučiť môžeme napríklad Kolibu Papradno s priľahlou farmou.

Región samozrejme ponúka aj bohaté kultúrne leto v meste Považská Bystrica s množstvom kultúrnych podujatí, na ktorých vás veľmi radi privítame. http://www.hornepovazie.sk/

Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.


REGIÓN RAJECKÁ DOLINA

Zažite dovolenku v Raji. Rajecká dolina je predovšetkým spojením panenskej prírody, termálnych liečivých prameňov, bohatých ľudových tradícii, historických skvostov a adrenalínových športových zážitkov.

Práve v Rajeckej doline môžete objaviť slovenský unikát v podobe maľovanej dedinky Čičmany. Tu nájdete aj najväčší slovenský drevený pohyblivý betlehemv obci Rajecká Lesná. V Rajeckých Tepliciach spoznáte  historické kúpeľné vilky s francúzskym nádychom. Tajný a dôležitý príbeh českých korunovačných klenotov Vás zavedie do Rajeckej doliny, ktorá sa spája s aktérom operácie Anthropoid, Jozefom Gabčíkom. Rajecká dolina zohrala tiež významnú historickú úlohu počas SNP. Práve tu nájdete niekoľko významných pamätníkov SNP, či objavíte hrdinské činy padlých hrdinov SNP.

Okrem bohatej histórie sa Rajecká dolina spája všetkým cyklistom s CykloRajom. Cyklistický raj viac ako 150 km značených cyklotrás môžete objavovať sami, s kamarátmi či našim cyklosprievodcom, ktorý vám zostaví cyklookruh na mieru. Na trasách okrem adrenalínových zážitkov sa môžete osviežiť na miestach revitalizovaných studničiek. Jedinečné momenty krásy prírody zažijete aj na miestach fotopointov či panoramatických výhľadov z vrchu BabiceKľak či Skalky. Povesť vás dovedie aj po náučnom chodníku Stratený budzogáň až k Zbyňovskému budzogáňu. Tieto jedinečné okamihy stoja nielen za objavovanie, ale aj za zvečnenie v podobe malebných fotografií.

Po objavovaní Rajeckej doliny, turistike a adrenalínových cyklookruhoch si prídu na svoje aj chuťové poháriky. Remeselné pivo a tradičnú kuchyňu ponúka Penzión a pivovar Flámm, lokálnu kuchyňu ochutnajte v Penzióne Mlynárka a ak máte radi cestoviny a pizzu, rozhodne sa zastavte v reštaurácii Meritto.

A na záver, doprajte duši a telu skvelý relax v liečebných termálnych kúpeľoch SPA APHRODITE s bohatou ponukou procedúr a skvelého saunového sveta. V Rajeckej doline si môžete vychutnať aj pivný kúpeľ či oxygenoterapiu v Penzióne a pivovare Flámm alebo sa s deťmi vyšantiť vo wellnesse Hotela Diplomat.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.


REGIÓN BARDEJOV A OKOLIE

Región severovýchodného Slovenska ponúka široké možnosti odpočinku pre rodiny s deťmi, turistov aj návštevníkov vyhľadávajúcich kúpeľnú starostlivosť.

Predovšetkým liečivé minerálne pramene s kúpeľnou turistikou v Bardejovských Kúpeľoch sú významným lákadlom cestovného ruchu. V kúpeľoch sa lieči celý rad ochorení vrátane chorôb obehového a tráviaceho ústrojenstva, látkovej výmeny, dýchacích ciest a pod.

Blízko kúpeľov sa nachádza mesto Bardejov, ktoré ponúka množstvo historických pamiatok. Návštevníci tu môžu obdivovať Radničné námestie s nádhernými gotickými meštianskymi domami, Bazilikou minor sv. Egídia a bývalou Mestskou radnicou – prvou stavbou renesancie na území Slovenska. Toto historické jadro mesta spolu so židovským suburbiom je zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Región taktiež ponúka sieť navzájom prepojených, liečivých singletrackov – Rodinný, Napoleon, Čerešenka, Kráľovský a Herkules s dvomi nadväzujúcimi cyklotrasami, ktoré majú spolu dĺžku 10 km.

Určite treba zároveň navštíviť rozhľadňu Kamenná Hora, z ktorej je nádherný výhľad predovšetkým na mesto Bardejov. Rozhľadňa je ľahko prístupná aj pre malé deti. Za prechádzku taktiež stojí Lesnícky náučný chodník Čierna mláka. Jeho celková dĺžka je 4,46 km. Je na ňom 18 tematických zastávok. Z rozhľadne Čierna Mláka, ktorá je súčasťou chodníka, je nádherný výhľad na Zborovský hrad.

V regióne ďalej v lete priťahuje obľúbené prírodné kúpalisko Makovica v Nižnej Polianke a vodný svet Aquaruthenia Svidník. www.visitbardejov.sk

Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.


Titulné foto, autor Marek Hajkovský.

Predchádzajúci článokFLEXIHOLIZMUS – nový svetový trend!
Ďalší článokUžite si leto s Hubert Club