V našej prírode patrí lopúch väčší (Arctium lappa L.) medzi najmohutnejšie rastliny, dorastá do výšky až 180 centimetrov. Má vretenovitý dužinatý koreň, na povrchu hnedý, vnútri biely. V prvom roku z neho vyrastá prízemná ružica veľkých stopkatých listov, v druhom roku je to už meter vysoká, rozkonárená, ryhovaná a chlpatá stonka so striedavými vajcovitými alebo mierne srdcovitými listami, na rube plstnatými. Ružovofialové rúrkovité kvety sú charakteristické zakončením v podobe háčikov, ktorými sa zachytávajú na odev alebo srsť zvierat.

V čom pomáha

Rastie na ťažkých neobrábaných pôdach, kde sa mu aj najviac darí, ale aj pri cestách, na rumoviskách, pri plotoch, v opustených záhradách a v okolí hnojísk. V posledných rokoch sa mu venuje veľká pozornosť, lebo sa zistili jeho mimoriadne liečivé účinky. Využíva sa celá rastlina, čerstvá i v sušenom stave a nielen na zlepšenie zdravia, ale aj v kozmetike, pri problémoch s mastnou pleťou a akné. Pomáha proti vypadávaniu a masteniu vlasov i proti lupinám .Je dobre mať lopúch aj na záhrade, pri uštipnutí hmyzom sa priloží mierne pomačkané list na miesto a svrbenie a  bolesť ustúpia. Urýchľuje aj hojenie rán, odrenín, vredov a kožných vyrážok. Používa sa ako močopudný a potopudný prostriedok, ako podporný liek pri cukrovke (najmä pre svoj obsah inulínu). Koreň má čistiace účinky a odvar z neho sa využíva pri zanesených čriev a pri zápale močového mechúra.

Ako spracovať lopúch

Na vnútorné použitie sa pripraví zápar z jednej lyžičky sušených listov a jedného pohára horúcej vody. Odvar na regeneráciu vlasov pripravíme z jednej lyžice pokrájaného sušeného koreňa a pol litra vody, v ktorej ho varíme 3 až 5 minút. Odporúča sa následne pridať jedna lyžica zmesi zloženej zo žihľavy, brezových a orechových listov alebo rumanček a nechať 15 minút lúhovať. Precedený odvar sa vmasíruje ku korienkom vlasov, ktoré sme predtým umyli a opláchli. Na záver sa vlasy prelejú odvarom a nechajú sa voľne vysušiť. Pri lupinách sa kúra opakuje dvakrát týždenne. Ak sa namiesto koreňa použijú lopúchové listy, nevaria sa, iba sa zaparia.

Podobne ako lopúch väčší možno zberať aj lopúch plstnatý (Arctium tomentosum) a lopúch menší (Arctium minus). Majú podobné účinné látky a rovnaké liečivé účinky. Ako pomáha zlepšiť pohodu v domove pes si prečítate https://rodinaazdravie.sk/clanok/pes-vie-liecit-ludske-telo-i-dusu/.

Predchádzajúci článokPrírodný balzam
Ďalší článokProblémy s prostatou sa dajú riešiť

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu