Grep sa nemá rád s liekmi

Grapefruit osvieži, dodá vitamíny a mnohí tvrdia, že sa po ňom aj chudne, lebo stimuluje metabolizmus a má vraj aj protirakovinové či protizápalové účinky. Odpustiť grep by sme si mali pri užívaní niektorých liekov, pretože už jeden grapefruit alebo pitie šťavy z neho dokáže účinok bežne užívaných liekov niekoľkonásobne zvýšiť a človek sa môže predávkovať liekmi. Na to, či takýto účinok hrozí aj pri vašej liečbe, sa teda pre istotu spýtajte lekára alebo sa informujte v lekárni, prípadne pozorne čítajte príbalový leták.

sušené ovocie, zdravá strava

Sušené ovocie treba umývať?

Ak si namiesto čipsov či sladkých sušienok dávate sušené ovocie, robíte dobre. Málokto však vie, že v sušenom ovocí sa radi usídlia roztoče. Pre zdravie je sušené ovocie dobré, lebo obsahuje vitamíny a minerály, vlákninu a rýchlo dodá energiu. A čo kupujeme? Ovocie áno, ale dosladené a sírené oxidom siričitým, ktorý uchováva farbu aj vzhľad ovocia a na obaloch sa uvádza ako E220 (bezfarebný plyn používaný ako konzervačné činidlo). V tom prípade ho treba opláchnuť horúcou vodou, aby nám nespôsobilo nevoľnosť, bolesti hlavy a problémy astmatického typu, čo záleží na citlivosti človeka. Bez sírenia by však ovocie bolo väčšinou nevzhľadné a nebolo by chránené pred plesňami a baktériami. Ďalší nešvár pri sušenom ovocí je, že sa farbí, aby sa zachoval prirodzený vzhľad. Preto najlepšou voľbou sú napríklad krížalky z jabĺk, sušené doma v rúre, alebo nedosladzované banány. Sušené ovocie v bio kvalite by malo byť bez chemikálii, no o to je drahšie.

Halitóza, čo je halitóga, pach z úst

Nepríjemná halitóza 

Za halitózou – zápachom z úst – sa môžu skrývať zdravotné problémy, teda nie iba pokazený chrup a nedostatočná ústna hygiena. Problém môže sídliť aj nižšie, než sú ústa, a aj preto zápach nezakryjeme žuvačkou ani ústnou vodou. Odporúča sa návšteva dentálnej hygieničky, ktorá skontroluje ústnu dutinu, chrup, poradí, ako si správne zuby čistiť, a nezabúdať ani na povlaky na jazyku a vyplachovanie úst vodou proti halitóze. Ak odhalí niečo viac, odporučí vás k praktickému lekárovi, aby zistil, či príčinou halitózy nie je zápal v krku, v prínosových dutinách, problém s trávením, ochorenia obličiek a pečene či užívanie liekov. Toto môžu byť skryté spúšťače zápachu, ktoré treba liečiť. Halitóza sa stáva skutočne nepríjemnou.

Prečítajte si aj Sila v liste lopúcha.

Predchádzajúci článokAko mať dobrý spánok a ešte lepšie zdravie
Ďalší článokPrečo sú beta-glukány tak veľmi dôležité pre naše telo?