Nemecký lekár Michael Prang  vo svojej knihe Vegetariáni žijú dlhšie – 101 omylov o zdraví vysvetľuje omyly a pravdy niektorých povier. Vybrali sme 19 najzaujímavejších.

1. Dlhý spánok je zdravý

Spánok dlhší než 8 hodín denne je vlastne škodlivý. Pri dlhšom pobyte v tme telo znižuje produkciu vitamínu D, čím trpia hlavne kosti a má to aj negatívny vplyv na našu náladu.

2. Z teplej večere sa priberá.

Ohriatím  nezískava jedlo ani o kalórii navyše. Dôležité je množstvo jedla a počet kalórií v ňom, nie jeho teplota.

3. Aj muži mávajú prechod.

To vôbec neplatí. Okolo štyridsiateho roku života u mužov iba klesá produkcia testosterónu. V tomto veku môže pomôcť užívanie Tribulus Terrestris – prírodného stimulantu podporujúceho vylučovanie testosterónu a napomáhajúci nárastu svalovej hmoty a zvyšovaniu výkonnosti.

4. Surový steak urýchľuje hojenie monoklov.

Steaky v žiadnom prípade nepatria na oči. V surovom mäse je mnoho škodlivých baktérií a hrozí tak nebezpečie infekcie. Na monokel a krvné podliatiny je vhodný studený obklad.

5. Nejedzte mäso, budete žiť dlhšie.

To je pravda, vegetariáni sa skutočne dožívajú vyššieho veku. Nie je  to však spôsobené odmietaním mäsa, ale ich zdravším spôsobom života.

6. Kliešť sa musí vykrútiť v smere hodinových ručičiek.

To je nezmysel. Hryzadlá kliešťa nemajú žiadne závity, preto sa nemá vytáčať, ale opatrne a čo najskôr  vytiahnuť pinzetou, aby nedošlo k nakazeniu. V každom prípade Vám však odporúčame chrániť sa proti kliešťom, aby ste minimalizovali riziko nakazenia sa rôznymi chorobami. 

7. Akné je spôsobené zlou hygienou.

Akné nie je prejavom zlej hygieny, ale neustále mytie pokožke neprospieva. Umývať sa však musíme. Pri akné treba používať mydla s hodnotou pH 5,5, ktorá nenarušuje prirodzenú kyslosť pokožky.

8. Svetlé škvrny na nechtoch značia nedostatok vápnika.

Nedostatok vápniku sa neprejavuje týmto spôsobom. Svetlé škvrny sú väčšinou dôsledkom otlakov alebo poranenia nechtov.

9. Kto močí na elektrický plot, dostane ranu prúdom.

Nie vždy. I keď je moč dobrý vodič, tekutina sa niekoľko centimetrov po opustená močovej trubice zmení na prúd mikroskopických kvapiek. Isté riziko však hrozí.

10. Jazda na bicykli spôsobuje impotenciu.

Len tomu, kto počas týždňa prejde viac než 500 km na tvrdom sedle. Tvrdé sedlo totiž stláča končeky nervov a krvné cievy v genitáliách.

Rodina

11. Čítanie za šera kazí oči.

Málo svetla pri čítaní očiam škodí, dochádza k páleniu a oči môžu vysýchať. Rýchlo sa však zregenerujú.

12. Prekonať detské choroby je lepšie než očkovanie.

Lekári odporúčajú očkovať, inak môže dôjsť v dospelom veku k ťažkostiam. Napríklad pri osýpkách k oslepnutiu, hluchote alebo kóme.

13. Zo stresu človek ochorie.

Nie je to pravda. Stres nemusí pôsobiť vždy negatívne. Stres môže byť i pozitívny, zvlášť keď je súčasťou našej práce alebo života, ale len v rozumnej miere. Problémom je však dlhodobý alebo aj chronický stres, ktorý môže mať negatívny vplyv na Vaše fyzické aj psychické zdravie. Na lepšiu ochranu proti stresu môžete užívať SAMe, ktoré zlepšuje náladu a má pozitívny vplyv na správanie.

14. Podľa nosa poznáš kosa.

Keď má niekto dlhý nos, nemusí mať veľké prirodzenie. V Kórei robili výskum medzi 655 mužmi, a vyplynulo z neho, že dĺžka nosa vôbec nesúvisí s dĺžkou penisu.

15. Destilovaná voda nie je zdravá.

Destilovaná voda sa v žalúdku premieša so zvyškami jedla, rovnako ako so soľou a minerálmi a teda nie je nebezpečná pre organizmus.

16. Keď si vyholíme podpažie, menej sa potíme.

Človek sa potí rovnako vyholený i nevyholený. V dlhších chlpoch sa však viac zadržujú baktérie, spôsobujúce zápach.

17. Prehltnutie žuvačky zalepí žalúdok.

Ak niekto náhodou prehltne žuvačku, ona prejde žalúdkom i črevami bez problémov.

18. Vlasy rastú rýchlejšie, keď ich striháme.

Nezáleží na tom, ako často sa striháme alebo holíme. Ani holenie nôh nespôsobuje rýchlejší rast  chlpov.

19. Pizza je nezdravá.

Pizza môže byť i zdraviu prospešná. Dodáva telu mnoho potrebných látok. Pizza s paradajkami, olivami a čerstvými bylinkami je vhodná. Pozor na salámovú a syrovú, tie majú mnoho kalórií.

Predchádzajúci článokNeodopierajte si letné dobroty. Letnú grilovačku si môžete užiť bez výčitiek!
Ďalší článokČOKOLÁDE JE ŤAŽKÉ ODOLAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu