Traja zo štyroch ľudí na svete milujú čokoládu. Bol to asi najlepší objav na svete a výrobcovia vymýšlajú stále nové a nové chute, aby sa ľahodne rozplývali v ústach a my ich znovu a znovu pociťovali. Čokoláda pohľadí žalúdok, poteší, dodá energiu, krásu i dobrú náladu.

Než sa dostane čokoláda k svojmu spotrebiteľovi, má pred sebou dlhú cestu, ktorá sa začína na kakaových plantážach v tropických oblastiach Afriky, Ameriky alebo Ázie, kde sa pestuje kakaovník pravý (Theobroma cacao). Tento strom dorastá do výšky až siedmych metrov a jeho oválne plody zrejú po celý rok. Po zbere sa zrelé bôby fermentujú ešte na plantážach, na slnku alebo v sušiarňach sušia, vysušené pražia, drvia, zbavujú šupiek a melú na tekutú hmotu, ktorá je základnou surovinou na výrobu kakaového masla, prášku a teda aj čokolády.

Prví konzumenti kakaa

Pravdepodobne prví ľudia, ktorí kakao pestovali a konzumovali, boli podľa archeológov Olmékovia, ale až Mayovia zistili, že sušené a mleté bôby môžu zmiešať s horúcou vodou, a tak vznikol nápoj Chacao has (teplá voda). O niekoľko storočí neskôr Aztékovia obohatili kakao o  chilli korenie alebo vanilku a dali nápoju nové chute, očakávali zároveň novú energiu a potenciu.

Aztécky cisár Montezuma bol údajne schopný vypiť až päťdesiat pohárov tohto nápoja denne. Do Európy kakao priviezol roku 1517 španielsky objaviteľ Hernán Cortés a začal aj s jeho výrobou. Pitie čokolády bolo čím ďalej žiadanejšie a Španieli zakladali plantáže po celej Strednej a Južnej Amerike. Najväčším vývozcom sa potom stala Venezuela, ktorá si svoje prvenstvo držala takmer 200 rokov. Pitie čokolády v Španielsku bolo ako čaj v Anglicku a najväčší rozmach sa zaznamenal po osladení cukrom.

Postupom času sa kakao mánia rozšírila do celého sveta, ale jeho pevnú formu, teda pravú tuhú čokoládu, vynašli až o viac ako tristo rokov – v roku 1847 a vznikla zmiešaním kakaového masla, kakaového prášku a cukru. O 28 rokov neskôr, pridaním kondenzovaného mlieka, uzrela svetlo sveta prvá mliečna čokoláda. Praliniek sa milovníci čokolády dočkali až v roku 1913.

Kvalitné čokolády dnes

V súčasnosti sa produkuje nespočetné množstvo variácií čokoládových výrobkov. Do popredia sa dostávajú hlavne bio produkty, ktoré obsahujú maximálny podiel kakaovej sušiny a kakaového masla. Takou je napríklad Bovetti bio a fair trade horká čokoláda. Obsahuje plných 100% kakaovej hmoty, nebsahuje cukor, ani mlieko, je bez laktózy, bez lepku aj bez sójového lecitínu. Ako už názov hovorí nesie značku Fair trade a mimo to je vyrobená v Santo Domingo. Trend čokoládových výrobkov ale nesú populárne čokoládové nátierky. Obzvlášť, keď môžu niesť označenie Vegan. Nátierka je konzistenciou pastovitá hmota a najkvalitnejšie z nich obsahujú viac ako 60 % kakaa. Dobrým tipom je napríklad Bovetti bio čokoládová nátierka horká. Obsahuje 73%nú čokoládu. Nesie označenie Vegan, neobsahuje mlieko, laktózu ani lepok. Nenájdete v nej ani palmový tuk ani sójový lecitín. Je sladená len nerafinovaným trstinovým cukrom a obsahuje lieskové oriešky zo Sicílie (40% vo výrobku).

Široké využite kakaových bôbov

Dnes existuje nespočetné množstvo výrobcov, ktorí nám pripravujú skvelé gurmánske zážitky. Nalákať ľudí na čokoládu a jej účinky sa usilujú aj kozmetické firmy, odporúčajú ju odborníci na výživu. Medicínske štúdie zhodne potvrdzujú, že čokoláda a kakao priaznivo pôsobia na cievny systém, srdce, krvný tlak, na prevenciu starnutia a degeneratívnych ochorení, je aj účinné antidepresívum.

Niektorí výskumníci sú však opatrní, aj keď priaznivé účinky kakaa a čokolády nepopierajú, ich použitie v dlhodobej liečbe považujú za diskutabilné. Opatrnosť súvisí práve s jednostrannou interpretáciou, zvýšením energetického príjmu a rizikami spojenými s nadváhou a nedostatkom telesného pohybu. Ale keď si uvedomíte, že 100 g  horkej čokolády obsahuje približne 2100 J (502 kalórií) a odčítate ich na inom mieste jedálnička, prípadne spojíte dennú dávku čokolády s tridsiatimi minútami telesnej aktivity, môžete si potom svoje rafinované voňavé zvodné potešenie pre zdravie naozaj vychutnať. Odborníci na výživu odporúčajú horkú čokoládu s obsahom kakaa od 50 % vyššie. Práve tento typ má všetky pozitívne účinky na organizmus. Kakaové bôby sa dajú kúpiť aj na internete. Napríklad tu – kakaové bôby.

www.chocolates.sk

Predchádzajúci článokNajväčšie omyly nielen o zdraví
Ďalší článokMED A PEČENÉ DOBROTY SPOLU IDÚ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu