RADI SA VENUJETE PEČENIU? SKÚSTE SVOJE KULINÁRSKE UMENIE INOVOVAŤ A PRI PEČENÍ SLADKÝCH DOBRÔT PRE CELÚ RODINU SA ZAMERAJTE NA RECEPTY, V KTORÝCH HLAVNÚ ÚLOHU HRÁ MED. VČELÍ MED MÁ OKREM INÉHO ZNAČNÝ VPLYV NA TVORBU TELESNEJ ENERGIE A PODPORUJE TRÁVENIE.

Slaďte medom

Med patrí medzi superpotraviny – zo všetkých prírodných produktov má nielen najvyšší, ale aj vyvážený obsah základných cukrov. Med je sterilná látka – liečivé účinky medu do veľkej miery vychádzajú z účinkov rastlín, na ktorých včely medujú. Má širokú škálu zložených cukrov, množstvo vitamínov, minerálov, enzýmov a liečivých látok s antibakteriálnymi, antioxidačnými, imunostimulačnými a revitalizujúcimi účinkami. Včelí med upokojuje a zvyšuje obranyschopnosť organizmu množením populácie probiotických baktérií v črevách. Čím je med tmavší, tým je bohatší na antioxidanty. Najtmavším a zároveň najvzácnejším medom je medovicový med.

Zdravo a chutne

Pri pečení dobrôt z medu, nešetrite ani škoricou. Toto vzácne korenie podporuje trávenie, prinavracia chuť do jedla, zabraňuje nadúvaniu a tiež skvelo pôsobí proti hnačke. Zmes medu a škorice pomáha liečiť mnoho chorôb a významne podporuje imunitu. Má upokojujúce účinky a harmonizuje trávenie. Med a škorica predstavujú skvelé ingrediencie, ktoré je možné využiť aj do rôznych druhov čajov. Celkovo možno med označiť za potravinu, ktorá zlepšuje fyzickú kondíciu jedinca, bráni vzniku nadmernej únavy počas nárazových záťaží, dodáva energiu. Výrazný pozitívny účinok sa prejavuje pri zažívacích ťažkostiach, pri zápche a vredových chorobách. Chráni stenu žalúdka a čriev pred tráviacimi šťavami. Ďalej sa potvrdilo, že pri ochoreniach obličiek je med vynikajúcim podporným prostriedkom, pretože takmer neobsahuje bielkoviny, ktoré obličky zaťažujú. Med pozitívne pôsobí aj na fixáciu vápnika v kostiach a pomáha pri anémii. 

Vyberajte len pravý med

Chuť a vôňa medu bývajú veľmi rozmanité, avšak všetci poctiví včelári sa zhodnú na tom, že pravý med pri ochutnaní „škriabe v hrdle“. Pri prelievaní pravého medu si možno všimnúť, že sa vďaka svojej tuhosti ukladá v novej nádobe v akýchsi záhyboch (podobne ako splývajúca látka). Hovorí sa tomu, že med „falduje“. Podobne med riedený vodou pri liatí vytvára jamku. Príliš riedky med, ktorý nemá tendenciu kryštalizovať, bude s najväčšou pravdepodobnosťou falšovaný. Ak chcete vyskúšať kvalitný slovenský med, odporúčame vyskúšať med z rodinnej včelej farmy MEDÁREŇ

Pamätajte, že med si svoje zázračné vlastnosti uchováva len ak nie je tepelne spracovaný. Ak si chceme urobiť čaj alebo vodu s medom a citrónom, mala by mať maximálnu teplotu 42°C. Teploty nad 45 stupňov ničia živé enzýmy a mnoho ďalších mikronutrientov. 

Predchádzajúci článokČOKOLÁDE JE ŤAŽKÉ ODOLAŤ
Ďalší článokMED – NÁŠ NAJSLADŠÍ LIEK