Jeden nemecký pacient zažaloval dr. Mannheima za to, že mu nechcel vypísať práceneschopnosť z dôvodu jarnej únavy. Spor sa dostal na berlínsky súd a komisia znalcov z mnohých medicínskych odborov napokon preukázala, že tzv. syndróm jarnej únavy nie je považovaný za klasickú chorobu a lekárovi dala za pravdu. Na jarnú únavu sa nevzťahujú finančné náhrady, ako za iné ochorenia. I napriek tomuto rozhodnutiu jarná únava je reálny stav organizmu, zapríčinený nedostatkom slnečného svitu a niektorých dôležitých vitamínov.

Dôsledkom je malátnosť, ospalosť a pesimistická nálada, ktorá môže vyústiť až do hlbokej depresie a telesného vyčerpania.  Odhaduje sa, že jarná únava postihuje prechodne až tri štvrtiny populácie. Ženy až štyrikrát častejšie. Oslabené telo je vtedy náchylnejšie na sezónne choroby – chrípke a vírusovým ochoreniam.

Ako predchádzať jarnej únave?

Je známe, že vitamín C zvyšuje odolnosť a navyše má schopnosť znižovať hladinu cholesterolu v krvi. Preto sa na jar odporúča konzumovať potravu bohatú na „céčko“ – papriky, kapustu, kel a hlávkový šalát. Treba tiež vedieť, že  vitamín C sa pri tepelnom spracovaní ničí. 

Jarnú únavu nám môže spôsobovať aj nedostatok „očného“ vitamínu A, ktorého je najviac v mrkve, paradajkách a mliečnych výrobkoch. Vitamín A má vplyv aj na kvalitu pokožky, ktorá nám pri jeho deficite hrubne, vysychá a šúpe sa. Pomôže nám zvýšená konzumácia jogurtov, kefíru a mlieka.

A čo vitamíny a sex?

Z vitamínov, ktoré majú na svedomí jarnú únavu treba spomenúť i déčko. Do tela sa dostáva podobne ako vitamín A vo forme provitamínu. K jeho premene na klasický vitamín  treba slnečné žiarenia a práve to organizmus na jar nedostáva. Riešením môžu byť morské ryby a výrobky z nich. Vitamíny kupujte radšej tie, ktoré sú registrované ako liek, lebo prechádzajú zložitými testami a výrobca zaručuje kvalitu. Multivitamínové preparáty majú tú výhodu, že v jednej tabletke dostávame jednu dennú dávku vitamínov a stopových prvkov.

Proti jarnej únave pôsobí i zvýšená sexuálna aktivita. Činorodosť by na druhej strane mala byť vyvážená dostatočným odpočinkom a spánkom. Nemali by sme však fyzickú aktivitu celkom nahradiť spánkom. Niekedy stačí víkend na horách, dostatočný pohyb na čerstvom vzduchu alebo pár dní pri mori. 

Zvyšovaním slnečného jasu jarná únava pomaly odchádza. Však tí, ktorí prekonali infekčné ochorenia, by mali naďalej dbať o zvýšenú spotrebu vitamínov. Pomôžu nám aj proti zlej nálade a vyčerpanosti. Ak trvá nepriaznivý stav dlhšie, môže ísť o chronickú únavu, vtedy treba nutne vyhľadať lekára.

Čím zaženieme únavu?

Zaručený recept nielen proti jarnej únave, ale proti chorobám znie: jesť stravu bohatú na vitamíny, veľa piť, obmedziť fajčenie a nadmerné pitie alkoholu, športovať, otužovať sa, naučiť sa odpočívať, nepreháňať to s liekmi. Jeden kvalitný multivitamínový prípravok s prídavkom niektorej z uvedených účinných látok bohato postačí.

Prečítajte si aj to Aj zaujímavosti zo sveta zdravia. Začnite chudnúť. Je tu jar 🙂

jarná únava
Predchádzajúci článokPes vie liečiť ľudské telo i dušu
Ďalší článokPľúca a ich regenerácia