Vstávanie do práce ráno, ked je vonku ešte tma a teploty sa blížia k nule, je pre mnohých akoby pokračovaním zlého sna. V posteli pod perinou je tak dobre… Lenže budík neprestáva zvoniť a my sa nevieme odhodlať opustiť teplú posteľ. Dávame si na čas. Ešte aspoň pár minút… A to je jedna z chýb, ktoré robíme a čo k dobrej nálade do nového dňa neprispeje.

Ranné vtáča…

Ľudia naučení zaspávať v rovnaký čas sa zvyčajne v rovnaký čas aj zobúdzajú a nepotrebujú ani budík. Takýto spánkový režim je zárukou, že sme si dostatočne odpočinuli. Kto sa ukladá na spánok neskoro, ráno sa ťažšie preberá k životu a vrchol výkonnosti dosahuje až v popoludňajších hodinách. To je prípad sovy. Ale ranné vtáča, len čo otvorí oči, už je čulé, lebo na odpočinok sa ukladá už pri zotmievaní. V zásade platí, že spánok do polnoci je kvalitnejší, pretože je spojený s dlhším „pobytom“ v hlbokom zotavujúcom spánku. Psychológovia tvrdia, že nie je celkom správne nútiť sa do spávania v rozpore s vlastnými „vnútornými hodinami“ a vydržať čo najdlhšie hore. V každom prípade spánku môžeme aj trochu pomôcť. Už od narodenia máme v sebe zakódovaný mechanizmus, ktorý nám hovorí, že keď pociťujeme na tele pri ležaní tlak, máme pocit bezpečia. To využívajú vedecky preverené a veľmi efektívne záťažové prikrývky (napr. Luna). Svojím tlakom na telo vytvárajú pocit pokoja, a tým ukľudňujú telo aj myseľ, čím dosiahneme rýchlejšie usnutie aj kvalitnejší spánok.

Čo spôsobí nedostatok spánku?

Pravidelný nedostatok spánku môže život výrazne skrátiť, organizmus nemá dostatok času na regeneráciu. Podľa štúdie amerických lekárov totiž tým, čo spia denne menej ako sedem hodín, hrozia výpadky pamäti, priberanie na hmotnosti a po čase aj ochorenia srdca. Hrozí až trojnásobne vyššie riziko nachladnutia ako ľuďom, ktorí spia denne osem a viac hodín. Nedostatok spánku poškodzuje imunitný systém a znižuje schopnosť organizmu bojovať s vírusmi spôsobujúcimi nádchu alebo chrípku. Spánok by mal byť dostatočne dlhý, aby aj raňajšie vstávanie bolo príjemné. Ak by ste si pre zlepšenie spánku chceli pomôcť záťažovou prikrývkou, prečítajte si o nej niečo viac. Znutnené a zároveň kvalitné informácie poskytuje napríklad tento článok.

Spánok nepredĺžujte

Ak sa prebudíte, nie je dobré ostávať ešte v posteli a chvíľu si pospať. Podľa odborníkov to uberá na energii, lebo prerušený hormonálny cyklus už nenastavíte. Najlepšie je hneď si rozsvietiť, lebo v tomto období vstávame za tmy. Svetlo napomáha optimalizovať proces vstávania a dodáva energiu. Budík si nastavte tak, aby ste mali čas sa v pohode naraňajkovať. Raňajší zhon je totiž pre ľudský organizmus veľmi vyčerpávajúci. Raňajky sú dôležité, najvhodnejšie je dodať telu proteíny – vajíčka, obilniny alebo mliečne výrobky. Nevzdávajte sa ani kávy, najlepšie nesladenej, a sladkou bodkou za raňajkami môže byť kúsok tmavej čokolády, obsahuje teobromín, ktorý vás podobne ako kofeín povzbudí do dňa. Ak to nestihnete s raňajkami, dobrú službu urobí jabĺčko.

www.lunadeky.sk

Predchádzajúci článokPrečo sú beta-glukány tak veľmi dôležité pre naše telo?
Ďalší článokPes vie liečiť ľudské telo i dušu