Masáž je terapia, pomocou ktorej dochádza medzi dvoma osobami cez telesný kontakt k niečomu osobnému a výnimočnému. Je to proces, pri ktorom masírované telo vďaka jemným ľudským dotykom prijíma signály tepla a uvoľnenia. 

Masáž nielen prekrví pokožku, ale zlepší aj krvný obeh a upraví činnosť lymfatického systému. Aby ste sa po masáži cítili ako znovuzrodení, je dobré sa zveriť do rúk kvalifikovanému odborníkovi. Slovo masáž pochádza z francúzskeho slova „massage“ – pravdepodobne z arabského „masa“ – dotknúť sa, alebo ohmatať. Starší význam tohto slova môže byť ešte z hebrejčiny „me-sakj“ – pomazanie olejom. Masáž sa môže vykonávať ručne, alebo pomocou mechanických pomôcok. Cieľové tkanivá môžu byť svaly, šľachy, väzy, koža, kĺby a iné spojivové tkanivá. Masáž môže byť aplikovaná rukami, prstami, lakťami, kolenami, predlaktiami a chodidlami. 

Skvelé účinky

Masáž uvoľňuje z tele endorfíny a povzbudzuje produkciu niektorých molekúl. Má relaxačný a antidepresívny účinok. Masírovať je možné rôznymi emulziami. Populárne je aj masírovanie medom, kedy sa med rovnomerne rozotrie po chrbte a končatinách. Pri masáži sa používa okrem medu obvykle aj vlhký uterák, namočený v teplej vode, ktorým sa povlak stiera, nakoľko po krátkej dobe masírovania sa na pokožke vytvorí lepkavá hmota, ktorú je potrebné odstrániť. Proces nanášania medu, masírovania a utretia hmoty vlhkým uterákom je možné niekoľkokrát zopakovať. Celková dĺžka masáže by mala trvať koľko je komu príjemné. 

Dokonalé uvoľnenie

Skvelou masážou je aj aku- presúra, ktorá je založená na poznatku, že ľudský organizmus je popretkávaný dráhami, v ktorých prúdi energia. Ak sú tieto cesty zablokované, môžu vznikať bolesti alebo choroby. Akupresúra je mladšou sestrou akupunktúry. Napriek menšej účinnosti má jednu nespornú výhodu – je možné ju použiť v podstate kedykoľvek a kdekoľvek. Je cenná najmä pre svoju nenáročnosť, neškodnosť a jednoduchú realizáciu. Akupresúra môže odstrániť množstvo zdravotných problémov, len musíte vedieť, ktorý z 361 bodov na ľudskom tele treba prstami správne pritlačiť. Akupresúra je takmer päťtisíc rokov stará čínska technika. Je kombináciou masáže a akupunktúry. Namiesto vpichovania ihiel sa pri nej používa jemný alebo silnejší tlak palcov a prstov na konkrétne body tela, čo prináša úľavu od bolesti. Tlak je vyvíjaný rôznymi spôsobmi. Niekedy sa používa bruško palca, inokedy prsty, dlaň, niekedy lakeť, alebo koleno. Sila a typ vyvíjaného tlaku závisia od mnohých činiteľov. Dobrý terapeut prispôsobuje tlak reakciám pacienta. Pri akupresúre sa dráždi iba povrch kože a podkožné tkanivo. Tlakovou masážou sa dajú zmierniť bolesti pohybového aparátu, chrbtice, hlavy, prechladnutie, nespavosť, únava, nervozita a mnoho iných. Akupresúra môže odstrániť stres, podporuje krvný obeh, vyplavovanie toxických látok z tela – dodáva pocit vitality. Je neinvazívnou metódou, ktorá sa využíva aj v oblasti prevencie.

Predchádzajúci článokPočítať kalórie pri chudnutí a stukovatenej pečeni nestačí. Dôležitejšie je,  aký pomer živín dané kalórie obsahujú.
Ďalší článokPohodlné a vzdušné kúsky v etno štýle. Nebojte sa ich vyskúšať aj Vy!