Upratovanie je pre niekoho relax, pre iného utrpenie. Výsledný efekt z krásne čistého domova však stojí za to. No pri mnohých domácich prácach vám účinne pomôžu šikovní pomocníci a vy môžete získaný čas využiť na oveľa príjemnejšie aktivity.

Bojujte proti roztočom

V prachu žijú roztoče – mikroskopické článkonožce, podobné kliešťom. Najčastejšie sa nachádzajú v matracoch, paplónoch, vo vankúšoch a v posteľných obliečkach, nakoľko sa živia šupinkami ľudskej kože. Lôžko je ideálnou liahňou roztočov, preto je vhodné používať vankúše, paplóny, plachty a posteľnú bielizeň z antialergických textílií, najlepšie z dutých vlákien, ktoré je možné prať aj pri vyšších teplotách. Prach v domácnosti obvykle likvidujeme vysávačom. Podľa typu podlahovej hubice sú tri typy energetických štítkov – prvý pre univerzálny vysávač, druhý pre vysávač na tvrdé podlahy a tretí pre vysávač na koberce. Prachu v interiéri sa celkom zbaviť nedá, no existujú spôsoby, ako je možné jeho výskyt minimalizovať. Dobré je obmedziť takzvané „lapače prachu“ napríklad výmenou záclon a závesov ušitých z klasických tkanín za prach neprepúšťajúce textílie z hypoalergénnych látok. Alebo výmenou klasického čalúnenia za ekokožu. 

žena a prádlo

Na upratovanie s pomocníkmi 

Práčka pomáha gazdinkám pri upratovaní s praním aj rozmernejších textílií – záclon, závesov, vankúšov, paplónov… a automatická umývačka riadu aj s umývaním nielen bežného, ale aj dekoratívneho riadu z celej domácnosti. Moderné spotrebiče šetria nielen čas a námahu, ale disponujú aj kvalitou – vyznačujú sa vysokou efektivitou aj hospodárnosťou. Moderná práčka má disponovať viacerými základnými funkciami – možnosťou nastavenia prania na konkrétny druh textílie, kde je automaticky vybraná vhodná teplota vody a počet otáčok, ale aj možnosťou samostatného regulovania teploty a otáčok užívateľom. Ostatné funkcie práčiek sú rôznorodé – pri výbere dbajte najmä na svoje špecifické potreby. Na aktuálnom trhu sú k dispozícii mnohé druhy umývačiek riadov novej generácie, ktoré disponujú najmodernejšími technológiami, inovatívnymi funkciami, veľkou kapacitou a všestranným využitím vnútorného priestoru.

Predchádzajúci článokKrásna vďaka Biothecare Estetika
Ďalší článokRelaxačný pobyt vo Vrbove – ideálny darček