Vezmi si kvet maku a pridaj sa k miliónom ľudí v mnohých krajinách sveta, ktorí poznajú hodnotu boja za mier. Podporme spolu všeobecné povedomie o Dni vojnových veteránov aj u nás na Slovensku. Pripomeňme si spolu hrdinstvo všetkých, ktorí padli na bojiskách svetových vojen a iných konfliktov za mier a slobodu pre nás všetkých!

Pri tejto príležitosti organizuje Ministerstvo obrany SR 9. ročník Behu na počesť vojnových veteránov. Trať má dĺžku cca 5,2 km a štart aj cieľ sú pred Cintorínom prvej svetovej vojny v Petržalke – Kopčanoch (v blízkosti Bunkra BS-8). Trasa behu vedie po spevnenej ceste smerom k hraničnému priechodu Berg a naspäť k bunkru, kde je cieľ. Okrem verejnosti a príslušníkov slovenských ozbrojených síl sa do behu zapoja aj vojaci spojeneckých síl, pôsobiacich v rámci Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO na Slovensku.

Pre všetkých bežcov je pripravená účastnícka medaila, vojenský guláš a teplý čaj. Víťazi jednotlivých kategórií dostanú pohár a diplom.

HISTÓRIA DŇA VOJNOVÝCH VETERÁNOV

11. novembra 1918 bolo v Compiègne vo Francúzsku podpísané prímerie, ktoré ukončilo viac ako štyri roky trvajúcu prvú svetovú vojnu. Hrôzy a straty na životoch vo veľkej vojne tak výrazne poznačili ľudstvo, že 11. november bol bezprostredne po jej skončení vyhlásený za Deň vojnových veteránov.

SYMBOL ČERVENÉHO MAKU

Vojnoví veteráni prvýkrát prijali červený mak za symbol pocty vojnovým obetiam už v roku 1920. Myšlienka použiť kvet maku ako symbol pochádza z básne kanadského lekára Johna McCraea „Na flámskych poliach“ („In Flanders Fields“), ktorý bol vojnovým chirurgom. Mimoriadne zle znášal smrť a útrapy ranených vojakov na fronte. Písanie poézie mu pomáhalo vyrovnať sa s ťažobou vojny a ľudským utrpením, ktoré vnímal veľmi intenzívne.

Červená farba kvetu symbolizuje krv preliatu na bojiskách vojen a konfliktov a často ho vídame na spomienkových ceremóniách v mnohých demokratických krajinách sveta.

SLOVENSKO, VYJADRI SVOJE ĎAKUJEM VOJNOVÝM VETERÁNOM NOSENÍM ČERVENÉHO MAKU!

MINISTERSTVO OBRANY SLOVENSKEJ REPUBLIKY

www.mosr.sk

Fotky: MOSR

Predchádzajúci článokStmieva sa skôr, nevadí! Tipy na útulné večery plné svetla a mäkkej pohody