Perinbaba sa nám postupne prebúdza zo zimného spánku a začína snehom cukrovať vrcholky kopcov regiónu Stredné Slovensko. Prinášame vám 3 + 1 tip na jedinečné (nie len) zimné zážitky v srdci Slovenska. Či už milujete prírodu, šport, alebo históriu, u nás si prídete na svoje.

Bežkárom nemôže uniknúť …

Hviezdami posiata obloha, pokoj, ticho, výhľady na blikajúce svetlá v okolitých mestách a k tomu príjemný športový výkon. Vitajte na našom prvom zimnom zážitku, Bežkovanie pod hviezdami. V bežeckom raji na Skalke pri Kremnici sa o vás postará kvalifikovaný inštruktor a prevedie vás obľúbenou trasou „Horná 5-ka“. Ak máte niekoľko bežeckých kilometrov za sebou a radi by ste si vylepšili techniku, zážitok je vhodný práve pre vás.

 • Náročnosť: stredne ťažká
 • Termíny zážitku: 21.1., 17.2., 18.3. (18:00 – 19:15)
 • Cena zážitku: 15 €
 • Rezervácia zážitku

Bežkárom – začiatočníkom vrelo odporúčame Kurz bežkovania na Skalke. Prvými šmykmi na lyžiach a zdokonaľovaním techniky vás prevedie inštruktor Igor s dlhoročnu praxou. Po absolvovaní kurzu budete bez väčších problémov zvládať státie na bežkách a brázdiť bežecké trasy hore aj dole kopcom. Kurz prebieha na štadióne R. Čilíka a na konci kurzu si zabežkujete na krátkej trati mimo štadión.

 • Náročnosť:  ľahká
 • Termíny zážitku: 20.1., 21.1., 17.2., 18.2.,18.3. (10:00 – 14:00, vrátane 45 min. obedňajšej prestávky)
 • Cena zážitku: 40 €
 • Rezervácia zážitku

Na bežkárske zážitky je nutné vlastné športové vybavenie. Výstroj je možné vopred zapožičať.

Bádatelia prírody alebo histórie zbystrite pozornosť!

Vydajte sa objavovať prírodu a jej moc s našim odborníkom, zoológom a ekológom Jergušom. S Jergušom nie len že odhalíte tajomstvá Laskomerskej doliny, ale určite sa tiež dobre zabavíte. Počas 6 km prechádzky vám vysvetlí ako sa stopujú zvieratá, dozviete sa zaujímavosti o miestnej faune a flóre a budete spolu nastavovať fotopasce. Vedeli ste napríklad, že v spomínanej doline žije rys? Alebo že tu v minulosti vydlabávali stromy mastičkári, aby získali vzácne a liečivé zložky na liečenie? Omnoho viac zákulisných informácii sa dozviete, ak sa zúčastníte zážitku Staň sa na deň biológom a spoznaj divoký Laskomer.  

 • Náročnosť: stredne ťažká
 • Termín zážitku: 21.1., 11.2., 18.3., 15.4., 20.5. …
 • Cena zážitku: 18 € (v cene je zahrnutý sprievodca a suvenír)
 • Rezervácia zážitku

Všetky spomenuté zážitky je nutné vopred rezervovať na stránke www.zahoramizadolami.sk/rezervuj-si-zazitky/.

Máme pre vás pripravený program aj na menej slnečné dni. Vyberte sa spolu s nami spoznávať históriu a kultúru stredného Slovenska. Dvere do 5 banskobystrických múzeí, 1 galérie, 1 zážitkovej expozície a na hodinovú vežu vám otvorí MÚZPAS. Múzpas je múzejno – galerijný pas a vaša zľavnená vstupenka v jednom. Čo všetko zažijete vďaka MÚZPASU?  

Cena pasu: 10€

Platnosť pasu: 31.12.2023

Predajné miesto: každá zo spomenutých zapojených inštitúcii a informačné centrá v Banskej Bystrici

Viac tipov na výlety a trávenie voľného času sledujte na našom webe a profiloch @centralslovakia.
Región Stredné Slovensko je RADOSŤ SPOZNÁVAŤ!

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

Predchádzajúci článokČoho sa v podnikoch vypije najviac? Toto je aktuálny trend!
Ďalší článokIdeálna farba na všetky príležitosti a pre každý vek. Tieto modré outfity vám rozbúchajú srdce