Obvykle dosahuje zdravá prostata veľkosť vlašského orecha alebo gaštanu. Ak tieto rozmery doposial malá žlaza presiahne, vie mužom nemilo skomplikovať život. Nezhubné zväčšenie prostaty vedie k stlačeniu močovej trubice, spôsobuje poruchy močenia a neraz vyústi až do nepríjemnej operácie prostaty. Odhaľte nasledujúce jedinečné rady, ktoré pomôžu udržať veľkosť vašej prostaty na uzde!
Krok č. 1
zdravá strava
Výživa sa preukázateľne podpisuje na stave mužského zdravia. Zmena stravovacích návykov je jedným z prvých krokov, ktoré by ste pri starostlivosti o svoju prostatu mali zvážiť. Štúdie dokázali, že lykopén, antioxidant obsiahnutý v červenom ovocí a zelenine, výrazne znižuje riziko zväčšenia, rovnako ako rakoviny prostaty. Zameňte teda klobásu a iné údeniny na svojom tanieri za paradajky alebo šťavnatý melón. Namiesto masla radšej do pokrmov pridajte olivový olej a syr môžete nahradiť orieškami. Malé zmeny v príprave jedál sa pozitívne odrazia na vašej celkovej vitalite.
Krok č. 2
doprajte si šálku dobrej kávy
Myslíte si, že popíjanie kávy vášmu zdraviu neprospieva? Práve naopak. Nezhubnému zväčšeniu prostaty či dokonca aj rakovine môžete predísť práve šálkou tohto obľúbeného nápoja. Denné odporúčané množstvo kofeínu pre väčšinu zdravých dospelých je 400 miligramov, čo predstavuje približne jeden a pol šálky tmavého moku. Káva by zároveň nemala byť upravená filtráciou, pretože tým je už zbavená obsiahnutých prospešných látok. Alternatívou je aj tradičný zelený čaj. Muži, ktorí ho pijú, znižujú pravdepodobnosť problémov spojených s prostatou až o závratných 70 % v porovnaní s tými, ktorí ho do svojho jedálneho lístka nezaraďujú.
Krok č. 3
vymeňte bar za športovisko
Už konzumácia dvoch pív denne sa podľa lekárskych výskumov nepriaznivo odrazí na zdraví mužskej prostaty. Pravidelné alebo nadmerné popíjanie je pritom záťažou aj pre mnohé ďalšie telesné orgány, akými sú napríklad pečeň a žalúdok. Namiesto posedenia pri poháriku si radšej s priateľmi doprajte čas na kolektívne športy. Prečistíte si pri nich myseľ a zlepšíte kondíciu. Vďaka pohybu sa telo dokáže ľahko zbaviť aj prebytočných kilogramov, ktoré sa na vás práve pri popíjaní nalepia. Telesná aktivita je výborným spôsobom, ako nedostať vašu mužskú pýchu na operačný stôl.
Krok č. 4
skórujte v spálni (skoro) každý deň
Malá žľaza na dne mužskej panvy má za úlohu vytvárať bielu tekutinu, ktorá sa zmieša so spermiami a tak vzniká mužský ejakulát. Štúdie európskych urológov potvrdili, že ak sa obsah prostaty pravidelne nevyprázdni, vedie to u mužov až k zvýšeniu rizika rakoviny prostaty. V nehybnom semene sa zároveň premnožia baktérie a vírusy, čo môže viesť k ďalším zdravotným komplikáciám. Keď je pre vás operácia prostaty „strašiakom“, nemali by ste určite zabúdať na pravidelný pohlavný styk.
Krok č. 5
nepodceňujte prevenciu
Je dôležité, aby ste už pri prvotných príznakoch problémov s prostatou navštívili odborníka. Ak potrebujete močiť častejšie, než ste zvyknutí, pozorujete ťažkosti pri samotnom vyprázdnení alebo aj po vykonaní potreby cítite, že je váš močový mechúr plný, obráťte sa na lekársku pomoc. Mužská žľaza sa prirodzene s pribúdajúcim vekom zväčšuje, ale aj tak je nevhodné akékoľvek podozrivé príznaky ignorovať. Odkladaním riešenia zdravotných ťažkostí vzniká väčšia pravdepodobnosť, že sa váš problém bude nakoniec musieť riešiť chirurgicky. Rovnako dôležité je nepodceňovať dedičnosť, teda či ochorením prostaty trpel už niekto vo vašej rodine, šanca, že sa prejaví aj u vás, je o to vyššia. Rovnako je vhodné oznámiť genézu ochorení vo vašej rodine aj ošetrujúcemu lekárovi.
Magazín Rodina a zdravie