Rudolf Kusý v roku 2010 kandidoval za starostu bratislavskej mestskej časti Nové Mesto. Úspešne. Po dvanástich rokoch „starostovania“ sa rozhodol kandidovať na post primátora Bratislavy.

Čo vás motivovalo k tomu ohlásiť kandidatúru? A ako ste sa vy dostal do komunálnej politiky?

Keď som mal 27 rokov, študoval som vo Veľkej Británii a bol som aj dobrovoľným asistentom poslankyne britského parlamentu a videl som, čo to znamená dennodenne pracovať pre ľudí. Po návrate na Slovensko som si ešte viac uvedomil, že naša krajina by mala fungovať inak.

Najskôr som sa pokúsil meniť svoje najbližšie okolie – začal som ako dobrovoľník a postupne to prerástlo do toho, že skúsim predložiť svoju víziu fungovania mesta v komunálnej politike a kandidoval som na poslanca za Nové Mesto. Pamätám si, že som na stôl položil moju prvú výplatu – 5.430 korún – a povedal som si, že to mi na volebnú kampaň musí stačiť.

Znie to jednoducho, ale bolo to bláznivé obdobie. Dodnes si pamätám, ako som si vytlačil letáčiky a  po nociach som ich roznášal po ľuďoch a napokon som v mojom volebnom obvode skončil ako druhý. V zastupiteľstve som bol jeden z najmladších. V roku 2010 ma ľudia presvedčili, aby som kandidoval za starostu mestskej časti Nové Mesto. 

Čo vás motivovalo teraz?

Opäť ľudia. Ľudia ma zastavovali na ulici a vyslovene ma žiadali o zmenu, pretože tak ako ja, aj oni mali pocit, že Bratislava sa stala mestom, ktoré je tu len pre malú skupinu obyvateľov. Akoby Bratislava za posledné 4 roky odrazu nebola mestom pre človeka, ktorý nie je mladý, zdravý a nadpriemerne finančne zaistený a nepatrila rodinám s deťmi, vodičom áut, seniorom, či ľuďom s iným názorom.

Ste dosť kritický k Matúšovi Vallovi a jeho teamu. Prečo? Môžete to vysvetliť? Dokonca ste povedali, že nám ukradol Bratislavu.

Ukazuje sa to v drobnostiach, ako napríklad, že z Primaciálneho paláca zmizol betlehem a dali tam snehuliaka. Je to symbolika, ktorá tiež niečo naznačuje. Ako napríklad aj to, že zrušil historickú večeru pre osamelých seniorov.

To sú možno symboly, ale čo vám prekáža na jeho spôsobe vedenia mesta?

Že nám zobral čas. Počas 4 rokov sa v meste nič veľké, okrem zbabraných dvoch projektov, električka do Petržalky a Karloveská radiála, neurobilo. V meste sa robí iba údržba, sadia sa kvety a stromy a okolo toho sa robí veľké PR na sociálnych sieťach. Nemáme postavené žiadne nájomné byty, a v reálnej príprave je iba jeden projekt. Urobilo sa toho naozaj veľmi málo vzhľadom na to, že mesto malo najviac peňazí vo svojej histórii. A ešte sa aj rekordne zadlžilo. Tím Vallo minul naše peniaze, napriek tomu, že zvýšil dane, zvýšil cestovné, zrušil 15-minútový lístok. Núti nás platiť za parkovanie, čo je nielen ďalší príjem ale zároveň aj spôsob, ako trestať ľudí za to, že používajú autá. Ja si nedovolím povedať mame alebo otcovi, aby prestali rozvážať deti na krúžky, do školy či škôlky. A Team Vallo nepočúva. Iný názor je pre nich smiešny.

V čom je váš prístup iný?

Ja chcem počúvať Bratislavčanov. A robiť to, čo si želajú ľudia. A áno, viem, že Bratislavčania chcú a potrebujú namiesto zbabranej električky do Petržalky normálnu funkčnú električku, namiesto chaosu v parkovacej politike chcú jasné a zrozumiteľne pravidlá a rýchle vyriešenie problémov s parkovaním. Chcú vrátiť 15-minútový lístok, viem, že chcú lepšiu dopravu, aby pribudli nové trate a zrekonštruovali sa staré. Vadia im dopravné zápchy a chcú od mesta, aby to riešilo. Rovnako tak si myslím, že mesto by sa malo inšpirovať inými mestami v tom ako sú popretkávané systémom cyklotrás. Ja viem, že je to práca, ktorá znamená množstvo papierovej roboty, pokiaľ nejde len o to, že zoberiete štetec a farbu a vyznačíte čiaru. Áno, ale to je práca primátora a magistrátu. Ľudia žiadajú, aby sa postavili nájomné byty. My zúfalo potrebujeme pre fungovanie mesta byty pre opatrovateľky, učiteľky, vychovávateľky, policajtov, zdravotné sestry, pracovníkov technických služieb, jednoducho pre ľudí, ktorí majú zabezpečovať fungovanie mesta. Bez nich to totiž nepôjde. Potrebujeme vymyslieť systém, aby ľudia prežili túto ťažkú dobu, aby sme to spolu zvládli. Tu veľa ľudí potrebuje pomoc. Množstvo seniorov či rodičov na materskej. 

Poďme na krajšiu „nôtu“ a to vaša rodina a voľný čas. Máte rodinu, dve deti. Čomu sa venujú a čo hovoria na vaše pracovné vyťaženie? 

K nadšeniu majú ďaleko. Žena Zuzka je právnička. Keď vidí tašky s úradnými papiermi, čo si večer prinesiem domov, už ani neprevracia očami. Len mi povie, nech ich niekam do kúta zavriem, aby „nestrašili“, kým sa pustím do roboty. Doteraz si pamätám ako som kandidoval na starostu, zbieral podpisy, stretával sa s ľuďmi, písal si texty. Akurát sme mali malého Rudka, žena sa o neho cez deň starala a večer si sadla za počítač a pracovala,  aby celú rodinu uživila. Takto to bolo. Okrem Rudka, ktorý má už 15 rokov mám ešte dvanásťročnú dcéru Zuzku. Deti sú veľmi šikovné a športovo nadané, čo sa o mne veľmi povedať nedá. Ja som viac na knihy. Ale celkom som prišiel na chuť bicyklu. Keď je pekné počasie, ideme s rodinou na výlet. Samozrejme sa to netýka posledných týždňov, kedy „kampaňujem“. Keď boli mladšie, chodili so mnou aj na brigády, akcie Nového Mesta, čiže aspoň takto sme boli spolu. Ale teraz ich to už nebaví, už sú veľkí.

A čo vaši rodičia? Máte súrodencov?

Mama bola učiteľka. Otec bol celý život zanietený športovec a zároveň sa venoval umeniu, neskôr podnikaniu, aby uživil rodinu. Mám mladšiu sestru. Aj keď má už neuveriteľných 40 rokov, pre mňa je to vždy moja malá sestra.

Kde trávite čas, keď práve neúradujete?

Bratislava a jej okolie je nádherné miesto, mnohé iné metropoly by nám mohli závidieť. Máme tu Malé Karpaty, rieky, jazerá, lesy. Sú miesta, kde narazíte na mnohých Bratislavčanov, ale sú lokality, kde si môže človek užiť aj kúsok úplnej samoty a pokoja od hektického života v meste.

Viete vôbec oddychovať?

Áno, samozrejme. Ja najradšej chodím pešo. A myslím si, že pri chôdzi, okrem toho, že veľa vidíte máte aj dostatok času sa porozprávať. A to mám veľmi rád. Vtedy si vždy uvedomím aké úžasné je mať rodinu.

Aký význam má pre vás rodina?

Rodina je pre mňa všetkým. Viete, muž potrebuje pracovať, mať svoj cieľ, pocit, že je potrebný a realizovať sa v práci. Ale pokiaľ nemáte rodinné zázemie, tak vám nič z toho nedáva zmysel. Ja ďakujem aj mojej žene Zuzke, že to so mnou tak dlho zvláda, sme spolu od 19tich a nie vždy, ako s aktívnym politikom, to mala so mnou ľahké. Starostom, primátorom ste na plný úväzok a na 24/7.


Rudolf Kusý je slovenský komunálny politik a občiansky aktivista. V súčasnosti je starosta mestskej časti Bratislava-Nové Mesto.

V komunálnych voľbách v roku 2006 bol ako nezávislý kandidát zvolený za poslanca miestneho zastupiteľstva v mestskej časti Bratislava – Nové Mesto. 

V novembri 2009 sa stal poslancom Bratislavského samosprávneho kraja, keď uspel ako jediný nezávislý kandidát.

V komunálnych voľbách v roku 2010 bol ako nezávislý kandidát zvolený za starostu mestskej časti Bratislava – Nové Mesto. Zároveň sa stal najmladším starostom na území Bratislavy.

V komunálnych voľbách v roku 2014 bol ako nezávislý kandidát opätovne zvolený za starostu mestskej časti

Bratislava – Nové Mesto.

V roku 2018 opätovne kandidoval a bol zvolený za starostu mestskej časti Bratislava – Nové Mesto.

V komunálnych voľbách 2022 kandiduje za primátora Bratislavy.

Predchádzajúci článokDetská imunita a jej podpora nielen na jeseň
Ďalší článokVIDEO: Svet sa dá zlepšiť aj kávičkovaním. Že ako? Pozrite sa!