Zima je predo dvermi a milovníkom snehu a všetkých kĺzavých športov prichádza čas radovánok. Slovenské regióny už pripravujú strediská, zjazdovky, vleky, bežkárske trasy, aby vedeli poskytnúť návštevníkom nezabudnuteľné zážitky. Ani milovníci tepla neprídu skrátka – takmer v každom regióne nájdete super wellness, aquapark alebo termálne kúpalisko.

REGIÓN TATRY – SPIŠ – PIENINY

Rozhodnutie navštíviť počas zimy Región Tatry – Spiš – Pieniny je vynikajúcou voľbou. Región ponúka očarujúce mestá, strediská zimných športov aj poznávaciu turistiku.

Ak ste ešte nezažili očarujúcu zimnú atmosféru spišských miest, určite si ju nenechaj ujsť. Vianočná výzdoba spojená s historickými pamiatkami Levoče, Kežmarku Spišskej Belej privodí jedinečný zážitok. A čo tam vidieť a navštíviť?  Je toho dosť, ale ak si musíte vybrať, tak v Kežmarku vrelo odporúčame nádherný interiér Dreveného artikulárneho kostola, ktorý je zapísaný medzi pamiatky UNESCO a v Levoči Baziliku minor Sv. Jakuba s legendárnym oltárom Majstra Pavla. V SpišskejBelej si nenechajte ujsť rozprávkový kaštieľ Strážky.

Top lyžiarským strediskom v regióne je Bachledka Ski & Sun. V ponuke má 8 zjazdoviek o celkovej dĺžke  8,1 km. Obtiažnosť svahov je rôzneho stupňa – od najľahších až po najťažšie zjazdovky v troch prepojených dolinách. Bachledka je navyše členom združenia TATRY SUPER SKI, takže umožňuje lyžovačku na jeden skipas až na 95 zjazdovkách a 86 lanovkách a vlekoch.

Milovníci bežeckého lyžovania si môžu zašportovať v upravenom stredisku Levoča Nordic Centrum, tzv. lokalita Krúžok  pri Levoči (Úloža). Areál ponúka široké spektrum upravovaných tratí od profilovo menej náročných až po trate pre skúsenejších a náročnejších bežkárov v rôznych dĺžkach od 400 metrového detského okruhu, po 5 kilometrový súťažný pretekársky okruh. V tejto sezóne pribudnú aj doplnkové služby ako požičovňa a servis lyží

Jedinečné výhľady na panorámu zasnežených Belianskych Tatier je možné zažiť na stránke Chodník korunami stromov, ktorého súčasťou je aj 32 metrov vysoká vyhliadková veža so suchým toboganom a adrenalínovou sieťou na vrchole.

V regióne si určite nesmiete nechať ujsť návštevu Thermal Parku Vrbov. Stredisko ponúka oblažujúci relax v zdravej mineralizovanej vode, v ktorej si odpočiniete a naberiete veľa nových síl. K výdatnej relaxácii prispievajú trysky s prúdmi tečúcej vody. Ich pôsobenie uvoľňuje a masíruje stuhnuté svalstvo.

Vrámci ubytovacích a stravovacích služieb môžeme odporúčiť APARTMÁNY PANORAMA Bachledka, Resort Levočská dolina, Boutique Hotel Hviezdoslav **** Kežmarok, Hotel Club*** Kežmarok, Penzión Pltník, Penzión Kaštieľ Hanus***. Pochutnať na miestnych špecialitách pod Spišským hradom si môžete v reštaurácii Spišský salaš. www.tatryspispieniny.sk

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.


REGIÓN STREDNÉ SLOVENSKO

Zimu v regióne Stredné Slovensko musíte jednoducho zažiť. Vďaka čarovnej prírode a výhodnej polohe s kopcovitým charakterom je obľúbenou lokalitou. Veľké i menej rušné lyžiarske strediská, viac ako 250 km bežkárskych tratí, skialpinistické lokality, jazerá na otužovanie či špičkové wellness centrá? Toto všetko na vás čaká v regióne Stredné Slovensko.

Bežkovanie ako formu oddychu a rekreácie vyhľadáva čoraz viac ľudí. Milovníci tohto športu svoju stopu môžu zanechať na pravidelne upravovaných bežkárskych tratiach v lokalitách Šachtičky, Králiky, Kordíky, v bežeckom areály Skalka, či priamo v centre mesta Banská Bystrica na plážovom kúpalisku.

Do popredia sa stále viac dostáva aj skialpové lyžovanie. Obľúbeným vrchom na zdolanie je Krížna, ktorá za odmenu ponúka dych berúce výhľady na hrebeň Nízkych Tatier. Prvé kroky na skialpových lyžiach vám odporúčame našlapať v menej náročnom teréne na Donovaloch alebo v horskom stredisku Šachtičky.

Ak preferujete adrenalín na zjazdovkách, ten si plnými dúškami vychutnáte v známych strediskách PARK SNOW Donovaly, Skalka arena pri Kremnici, na Šachtičkách či v rodinných strediskách SKI Králiky, Selce – Čachovo a Podkonice – Pleše. Do lyžiarskych stredísk a na bežkárske trate vás zvezieme ekologicky s našimi SKIBUSMI.

Zaujímavým tipom pre otužilcov je jazero pri horskom stredisku Šachtičky. Po mrazivom zážitku sa môžete ohriať v súkromnej saune s nádherným výhľadom. Otužilcov tiež potešia vodné plochy pri Harmaneckej jaskyni alebo v lokalite Turecká – Salašky.

Po náročných športových výkonoch nezabudnite zrelaxovať v okolitých wellness hoteloch Fuggerov dvor v Selciach, RESIDENCE HOTEL & CLUB DONOVALY****, Šport Hotel na Donovaloch či v kremnickom Skalka RELAX centre.

Nepremeškajte skvelú zimnú dovolenku a zážitky v srdci Slovenska! Viac tipov nájdete na https://centralslovakia.eu/ alebo na FB profile @centralslovakia.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.


REGIÓN VYSOKÉ TATRY PODHORIE

Podhorie Tatier je mimoriadne bohaté na možnosti zimných aktivít. Keďže ide o región spod Tatier snehová nádielka je tu každoročne bohatá.

Odporúčame niekoľko skialpových túr: Vernár – Predná hoľa – Kráľová hoľa alebo z Liptovskej Tepličky na Kráľovú hoľu. Výhľady na Vysoké Tatry, Slovenský raj a Kráľovú hoľu sú neopakovateľné. Skvele upravené lyžiarske strediská s požičovňou lyží, lyžiarskou školou a občerstvením nájdete v Liptovskej Tepličke a vo Vernári.

Vyhľadávané sú bežecké trate na golfovom ihrisku vo Veľkej Lomnici, v Starej Lesnej, Štôle a Mengusovciach, podhorie možno objavovať aj na snežniciach, či len na potulkách prírodou v lesoch okolo obcí od Veľkej Lomnice po Tatranskú Lomniciu, od Starej Lesnej po Novú Lesnú a Veľký Slavkov, Štôlu (k Jánošikovmu vodopádu), Vernár (k partizánskemu bunkru) – v lese, schovaní pred vetrom, si oddýchnete a načerpáte energiu!  Ak si netrúfate ísť sami na túru, pokojne si objednajte sprievodcu (odporúčame www.adventoura.eu ). Nielen, že vás spoľahlivo prevedie, ale odporučí ďalšie výlety a povie vám množstvo zaujímavostí o prírode.

Malá rodinka, či väčšia partia si môže objednať psie záprahy na odpalisku golfového ihriska vo Veľkej Lomnici  (pri dostatku snehu) vrátane neobyčajného „mašerského“ občerstvenia. Komu by to nestačilo, nech zájde do hotela International****, známeho delikátnymi  a chutnými jedlami. Vyhriať sa v saunách, či zaplávať vo vonkajších i vnútorných bazénoch možno vo wellness centrách hotelov a penziónov v Starej Lesnej, Novej Lesnej a ďalších podhorských obciach. www.tatrypodhorie.sk.


REGIÓN ŽITNÝ OSTROV

Užite si pôžitok z hrejivej vody a lahodných chutí Žitného ostrova aj počas zimy!

Slnko, voda a relax počas celého roka! Žitný ostrov je známy najväčším počtom slnečných dní v roku a v obľúbených rekreačných strediskách tohto regiónu vás čaká množstvo zábavy aj počas zimy! Túžite po oddychu a potrebujete odbúrať každodenný stres?

Načerpajte novú energiu v termálnych vodách Žitného ostrova, posilnite svoju imunitu v moderných saunách a zverte sa do rúk profesionálnych masérov, ktorý vám zaručia dokonalý relax. Vyskúšajte blahodarné účinky termálnej vody v obľúbených termálnych kúpaliskách v Dunajskej Strede a vo Veľkom Mederi, kde vás okrem relaxu vo vode čaká aj množstvo wellness procedúr. Termálna voda, ktorá má priaznivé účinky na pohybové ústrojenstvo dosahuje až 39 °. Ak túžite po dokonalom relaxe, vyberte sa k nám na viac dní. Thermalpark Dunajská Streda vám ponúka možnosť ubytovania priamo v areáli. Vybrať si môžete od trojhviezdičkového hotela, cez penzióny až po autokemping, ktorý čaká svojich návštevníkov počas celého roka. Príjemné chvíle a množstvo zábavy zažijete aj v Thermal Corvinus vo Veľkom Mederi, kde sa oplatí zobrať celú rodinu! Čaká vás tu totiž zábava v celoročnom toboganovom parku!

Ste lovcom gurmánskych zážitkov? Tak nevynechajte najlepšie reštaurácie regiónu, ktoré sa každoročne zapájajú do súťaže o Najchutnejšie jedlo Žitného ostrova! Sledujte nás na Facebooku, Instagrame alebo na Youtube a držte palce súťažiacim! Na stránke www.kdeco.sk sme pre vás pripravili ďalšie inšpirácie pre príjemnú dovolenku v regióne.

Nech vás zima neodradí, na Žitnom ostrove vás čaká množstvo zábavy!

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.


REGIÓN HOREHRONIE

Zažite akčnú zimu na Horehroní. Región Horehronie je tým správnym miestom pre aktívny oddych i relax! Vyberte si z bohatej ponuky zimných aktivít na lyžiarskych zjazdovkách, bežeckých a skialpových tratiach, adrenalínových freeridových zónach, v obľúbenom snow parku, a to všetko v raji Nízkych Tatier.

S výhodným viacdňovým Horehronie skipassom lyžujete v 3 TOP lyžiarskych strediskách – Jasná Nízke Tatry, Ski Tále a Mýto Ski & Bike centrum, na viac ako 60 km zjazdoviek, na ktoré vás s regionálnou zľavovou kartou Horehronie Card bezplatne odvezie Horehronie skibus. A to nie je zďaleka všetko! Viac o karte plnej benefitov na www.card.horehronie.sk

Zaiste najväčším lákadlom bude exteriérové klzisko v ľadovom mestečku na námestí v Brezne s bohatým sprievodným programom, v ktorom nebude núdza o zábavu, hudbu, animačné aktivity, krasokorčuliarov a tradičné remeselné trhy. Naopak vzrušujúcu jazdu po bohatej snehovej prikrývke môžete zažiť aj na FAT e-bikoch s hrotmi, s ktorými pokoríte aj najvyšší cyklobod na Slovensku – majestátnu Kráľovu hoľu.

Čaro horehronskej prírody môžete objavovať aj počas potuliek turistickými chodníkmi. Obľúbené trasy vás zavedú cez vyhľadávané horské chaty či útulne, kde sa môžete občerstviť alebo uchýliť na noc. Viac tipov na akčnú zimu na Horehroní nájdete na www.horehronie.sk.

Aktivita realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.


REGIÓN HORNÉ POVAŽIE

Región ponúka široké možnosti aktivít v oblasti zimných športov. Ponúka turistiku v unikátnej tiesňave aj jedinečné kúpele.

Pri návšteve regiónu by ste si určite nemali nechať ujsť turistiku v Manínskej tiesňave, ktorá sa nachádza len 6 km od Považskej Bystrice. Ide o prekrásny vápencový kaňon, ktorý je najužším skalným kaňonom v strednej Európe, cez ktorý je vybudovaná cesta. V zime má túra v Manínskej tiesňave neopakovateľné čaro a preto vám ju odporúčame absolvovať.

V regióne sa nachádzajú aj unikátne kúpele Nimnica, v ktorých sa liečia onkologické ochorenia aj choroby obehového, dýchacieho a tráviaceho ústrojenstva. Sú vhodné aj pre rodinný ozdravný relax. Ak by ste si chceli prezrieť zákutia regiónu a máte radi hotelové ubytovanie, dobrým tipom je hotel Garni s vynikajúcou kuchyňou priamo v Považskej Bystrici.

Región ponúka aj ďalšie bohaté možnosti ubytovacích služieb. Spomenúť môžme napríklad luxusný hotel Gino park Palace s príjemným wellnes s vírivkami, vynikajúcimi masážami a ďalšími relaxačnými službami.  Svoje čaro má aj ubytovanie v zrubových domčekoch v zariadení Rybník Modlatín v Marikovskej doline.

Počas zimnej sezóny nesmú samozrejme chýbať ani možnosti pre zimné športy. Známym lyžiarskym strediskom je SKI Ráztoka.  V prípade priaznivého mrazivého počasia je zjazdovka plne k dispozícii. Dostupné bude aj nočné lyžovanie a bežkárske trate. Počas prevádzky bude funkčný aj vonkajší bufet s občerstvením, aj príjemná reštaurácia a ubytovanie. www.hornepovazie.sk


REGIÓN ŠARIŠ BARDEJOV

Región na severovýchode Slovenska ponúka počas zimy zimné atrakcie aj wellness.

Časť turistických chodníkov a cyklotrás v okolí Bardejova sa v zime mení na lyžiarske terény pre bežky, ale časť z nich slúži aj na zimné prechádzky, hlavne keď je menej snehu. Menej zdatným bežkárom sú odporúčané 3 trasy v okolí Bardejova a to chodník Ostrá hôrka – Bardejovské Kúpele (4 km), trasu Vila Orlík – Čerešňa Bardejovské Kúpele (7 km) a chodník sklad kúpaliska Bardejovské Kúpele – Kyslíková cesta – jazierko Bardejovské Kúpele (3 km). Pre aktívnych bežkárov sú k dipozícii v areáli kúpeľov 2 bežecké okruhy – chodník Vila Orlík- Čerešňa- Tri studničky – kúpalisko Bardejovské Kúpele (9 km) a Bardejovské Kúpele smer hrad Zborov – Zimná studňa – jazierko (5 km). 

Záujem zjazdových lyžiarov sa sústreďuje na lyžiarske stredisko Makovica, ktoré má jeden z najnižšie položených svahov na Slovensku a ponúka okrem 950 metrovej zjazdovky aj snowpark s deviatimi prekážkami.  www.makovica.sk/lyzovacka/ Ešte lepšie snehové podmienky poskytuje lyžiarske stredisko Medvedie, ktorého prednosťou sú 3 vleky a prírodný sneh. Viac na: www.skimedvedie.sk/index.php.

Priaznivcom zimných športov slúži každoročne aj klzisko Svidník s odkrytou ľadovou plochou a kapacitou 200 ľudí. Navštíviť môžte tak isto aj Zimný štadión Bardejov. Zastrešený športový areál je možné využiť na zimné športy, hokej a korčuľovanie s kapacitou miest na sedenie 1911. Slúži hlavne pre hokejový klub a širokú verejnosť ako aj komerčné účely.

Na regeneráciu organizmu slúžia wellness zariadenia. Medzi vyhľadávané patrí napríklad Wellness Spa Hotel Ozón. Tento komplex slúži na regeneráciu tela a duše a ponúka wellness služby nielen pre kúpeľnú klientelu, ale aj pre návštevníkov a hosťov  z celého regiónu a zahraničia. Zabudnúť netreba na Bardejovské kúpele, a. s., ktoré patria medzi špičku slovenského kúpeľníctva s dlhoročnou tradíciou. Známy je tak isto Hotel Alexander ****. V jeho Wellnesse nájdete whirlpool, fínsku a parnú saunu, ochladzovací bazén, prívalovú sprchu, tropickú a masážna sprcha, tepidárium, fitness. Taktiež je možné využiť ponuku masáží.

Vyhľadávaným je tak isto Aquaruthenia Svidník. Aquapark a kúpalisko celoročne prevádzkuje tri vnútorné bazény – relaxačný, soľný masážny a krytý bazén s teplou vodou a vodnými atrakciami. Počas celého roka je zároveň v prevádzke wellnessové centrum.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.


REGIÓN DUDINCE

Ak chcete zažiť prijemnú zimu, navštívte kúpeľné mestečko Dudince. Kombinácia zimy a horúcich kúpeľov v geotermálnej dudinskej vode vám poskytne neopakovateľný zážitok.

To, čo robí kúpeľné mestečko exkluzívnym, je zázračná minerálna voda. Je dvakrát mineralizovanejšia a liečivejšia, ako voda vo francúzskom Vichy, čo z nej robí unikát v celej Európe. Pôsobí blahodarne na kardiovaskulárny systém, ochorenia pohybového ústrojenstva a nervovú sústavu. Každý návštevník môže priamo ochutnať tento zázračný elixír alebo sa objednať na procedúry, masáže, či terapie v miestnych zariadeniach.

To ale nie je všetko. Pre návštevníkov, ktorí chcú toho vidieť viac, sú pripravované výlety do blízkeho aj vzdialeného okolia. Pravidelné sú výlety do Levíc, Sebechlebov, Banskej Štiavnice alebo aj do Budapešti či Ostrihomu. Návštevníci majú postarané aj o zábavu: takmer denne sú tu organizované tanečné zábavy, premietanie filmov v kine Diamant, či  vystúpenia tanečných folklórnych súborov a hudobných skupín. www.dudince.sk

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.


REGIÓN LIPTOV

Nie náhodou na Liptove vyrástla jedna z najlepších svetových lyžiarok – Petra Vlhová. O nadšencov zimných športov aj milovníkov zimy je v regióne postarané viac než dosť.

Stačí spomenúť najväčšie lyžiarske stredisko na Slovensku – Jasná. Väčšina tunajších zjazdoviek je technicky zasnežovaná, takže garancia snehu je tu od decembra do apríla. Stredisko ponúka zjazdovky rôznej obťažnosti. Zalyžujú si tu začiatočníci aj pokročilí lyžiari. Milovníci divokej jazdy si prídu na svoje v mnohých freeridových zónach aj v DCsnow parku.

V súčasnosti sa v Jasnej lyžuje na obidvoch stranách Chopka a snehové podmienky sú veľmi dobré. Na Liptove nájdete aj stredisko Malinô Brdo, ktoré je mimoriadne vhodné pre rodinné lyžovačky vďaka širokým zjazdovkám. Svoje si tu nájdu aj snowboardisti a freestylisti V tomto stredisku sa bude lyžovať až v priebehu januára. Na Liptove nájdete okrem iných aj stredisko SKI Opalisko Závažná Poruba, ktoré je vhodné pre nenáročných lyžiarov, či rodiny s deťmi. V stredisku technicky zasnežujú a prvých lyžiarov by radi privítali koncom tohto roka.

Zimné športy to nie je len zjazdové lyžovanie. Na Liptove je vyše 70 km bežeckých trás, ktoré mapujú najzaujímavejšie lokality v okolí. Pre tých, ktorí si chcú dať poriadne do tela sú tu vytvorené podmienky aj pre skialp. Vynikajúce možnosti na výšľapy ponúkajú najmä svahy okolo Chopku, Derešov a Ďumbiera. Veľkou výhodou je, že turisti si môžu  túru zjednodušiť lanovkou a ušetriť tak sily. K tichším a menej navštevovaným lokalitám patria napríklad BabkyČervenec, výstup na Žiarsku chatu, Plačlivé, Hrubú kopu, Baranec, na Ďurkovú z Magurky a iné. Ponuka ubytovania v regióne je široká. Tipy čo robiť a kde sa na Liptove ubytovať sú dostupné na www.visitliptov.sk

Aktivita realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.


REGIÓN TURIEC

Región je známy navštevovanými a kvalitne vybavenými lyžiarskymi strediskami.

Ponúknuť vie tri špičkové zariadenia – Winter Park Martinky, Snowland Valčianská dolina a Jasenskú dolinu. Asi najpopulárnejší je Winter Park Martinky. Poskytuje všetko, čo ku kvalitnej lyžovačke patrí – až 12 upravovaných zjazdoviek rôznej obťažnosti, požičovňu a servis lyží, doplnkové služby a čo je najdôležitejšie – umelé zasnežovanie, čo s polohou v nadmorskej výške 1456 metrov zabezpečí lyžovačku až 125 dní v roku.

Pre fanúšikov snowboardingu je k dispozícii Snowboard & free style aréna. Snowland Valčianská dolina je zameraný na rodinné lyžovanie s vysokou úrovňou doplnkových služieb. Zalyžovať si tu môžete od decembra až do marca. K dispozícii je 8 zjazdoviek s celkovou dĺžkou 5600 metrov, ako aj detský vlek, snowboardový park a trate na bežecké lyžovanie.

Top strediskom v Turci je Jasenská dolina. Je určené pre začiatočníkov aj pokročilých lyžiarov. Poskytuje 6 zjazdoviek v časti Kašová a 3 zjazdovky v Lehote. Región ponúka takisto bohaté možnosti na trekking, skialpinizmus a prechádzku so snežnicami. www.turiec.com

Zdroj, úvodná fotografia: Región Liptov, foto: © Marek Hajkovský

Predchádzajúci článokVIDEO: Svet sa dá zlepšiť aj kávičkovaním. Že ako? Pozrite sa!
Ďalší článokTIETO REGIÓNY SA V ZIME OPLATÍ NAVŠTÍVIŤ!