Zimná sezóna sa zatiaľ nedostala ani do svojej polovice. Snehové podmienky sú v strediskách zimných športov zatiaľ optimálne až veľmi dobré. Využite to! Okrem športových aktivít tam nájdete aj veľa zábavy a zaujímavosti, ktoré sa oplatí vidieť.

REGIÓN STREDNÉ SLOVENSKO

Ak je región Stredné Slovensko niečím skutočne vzácny, tak je to určite príroda. Svoje čaro ukazuje v plnej paráde aj počas zimných mesiacov. Región ponúka skialpové lokality aj pre tých najnáročnejších, množstvo kilometrov tratí bežeckého lyžovania, možnosti otužovania či korčuľovania na prírodných plochách a samozrejme profesionálne upravené zjazdové svahy. Zažite skvelú zimnú dovolenku v srdci Slovenska aj vy!

V posledných rokoch možno sledovať narastajúci záujem o skialpové lyžovanie. V regióne Stredné Slovensko nájdete obľúbené trasy tohto športu najmä v okolí Kráľovej Studne a vrchu Krížna, na Donovaloch, Starohorských vrchoch či v Nízkych Tatrách. V prípade, že nevlastníte skialpovú výstroj, môžete si ju zapožičať vo viacerých požičovniach vo väčších mestách. Trendom sa za posledné zimy stalo aj otužovanie, ktorého atmosféra láka čoraz viac otužilcov. Najobľúbenejšie lokality nájdete pri lyžiarskom stredisku Šachtičky, pri Harmaneckej jaskyni alebo pri obci Turecká – Salašky.Milovníci bežeckého lyžovania si môžu vychutnať takmer 240 km bežeckých tratí. Najvyhľadávanejšie lokality sú Králiky, Kordíky, Skalka, Šachtičky a Donovaly. V prípade otvorenia lyžiarskych stredísk nevynechajte návštevu tých najznámejších: PARK Snow Donovaly, Skalka arena pri Kremnici, rodinné stredisko SKI Králiky, Selce-Čachovo či horské stredisko neďaleko Banskej Bystrice – Šachtičky.

Viac tipov na zážitky v regióne Stredné Slovensko nájdete na www.centralslovakia.sk alebo na FB profile @centralslovakia. Realizované s finančnou podporou MINDOP SR.


REGIÓN TATRY SPIŠ PIENINY

Vlajkovou loďou zimnej sezóny v Regióne Tatry Spiš Pieniny je lyžiarske stredisko Bachledka Ski & Sun, ako aj Resort Levočská dolina.

V súčasnosti je v lyžiarskom stredisku Bachledka Ski & Sun v prevádzke 5 zo 7 zjazdoviek o celkovej dĺžke takmer 6 kilometrov. Obtiažnosť svahov je rôzneho stupňa – od modrej až po čiernu v troch prepojených dolinách. Bachledka je navyše členom združenia TATRY SUPER SKI, ktoré združuje 18 stredísk na Slovensku a v Poľsku. Umožňuje lyžovačku na jeden skipas až na 95 zjazdovkách a 86 lanovkách a vlekoch.

Samozrejmosťou je denná údržba zjazdoviek, večerné lyžovanie, požičovňa a servis lyží, bezplatné parkovisko pri zakúpení jedno a viacdňových skipasov, skibus aj licencovaní inštruktori. Lyžiarov, ale aj nelyžiarov poteší až 2,5km dlhá sánkarská trať na prírodnom snehu a 20km bežkárskych tratí.

Jedinečné výhľady na panorámu zasnežených Belianskych Tatier je možné zažiť na Chodníku korunami stromov, ktorého súčasťou je aj 32 metrov vysoká vyhliadková veža so suchým toboganom a adrenalínovou sieťou na vrchole. Priamo v stredisku, ale aj v jeho okolí sú rôzne možnosti ubytovaní. Odporúčiť môžme napríklad Apartmán Panorama, Apartmán Bachledka alebo Penzión Ski Jezersko s novým wellnesom.

Lyžiarske stredisko Resortu Levočská Dolina je vhodné pre náročných aj menej zdatných lyžiarov. Tvoria ho4 zjazdovky (detská 270 m, pretekárska 850 m, rodinná 1050 m a traverz 1130 m), ktoré sú pravidelne upravované a zasnežované technickým snehom. Počas zimnej sezóny sú v prevádzke 4 lyžiarske vleky. Nechýbajú samozrejme parkoviská, lyžiarska škola a škôlka, servis či požičovňa lyží. www.tatryspispieniny.sk


REGIÓN LIPTOV

Nie náhodou na Liptove vyrástla jedna z najlepších svetových lyžiarok – Petra Vlhová. O nadšencov zimných športov aj milovníkov zimy je v regióne postarané viac než dosť.

Stačí spomenúť najväčšie lyžiarske stredisko na Slovensku – Jasná. Väčšina tunajších zjazdoviek je technicky zasnežovaná, takže garancia snehu je tu od decembra do apríla. Stredisko ponúka zjazdovky rôznej obťažnosti. Zalyžujú si tu začiatočníci aj pokročilí lyžiari. Milovníci divokej jazdy si prídu na svoje v mnohých freeridových zónach aj v DCsnow parku.

V súčasnosti sa v Jasnej lyžuje na obidvoch stranách Chopka a snehové podmienky sú veľmi dobré. Na Liptove nájdete aj stredisko Malinô Brdo, ktoré je mimoriadne vhodné pre rodinné lyžovačky vďaka širokým zjazdovkám. Svoje si tu nájdu aj snowboardisti a freestylisti V tomto stredisku sa bude lyžovať až v priebehu januára. Na Liptove nájdete okrem iných aj stredisko SKI Opalisko Závažná Poruba, ktoré je vhodné pre nenáročných lyžiarov, či rodiny s deťmi. V stredisku technicky zasnežujú a prvých lyžiarov by radi privítali koncom tohto roka.

Zimné športy to nie je len zjazdové lyžovanie. Na Liptove je vyše 70 km bežeckých trás, ktoré mapujú najzaujímavejšie lokality v okolí. Pre tých, ktorí si chcú dať poriadne do tela sú tu vytvorené podmienky aj pre skialp. Vynikajúce možnosti na výšľapy ponúkajú najmä svahy okolo Chopku, Derešov a Ďumbiera. Veľkou výhodou je, že turisti si môžu  túru zjednodušiť lanovkou a ušetriť tak sily. K tichším a menej navštevovaným lokalitám patria napríklad BabkyČervenec, výstup na Žiarsku chatu, Plačlivé, Hrubú kopu, Baranec, na Ďurkovú z Magurky a iné. Ponuka ubytovania v regióne je široká. Tipy čo robiť a kde sa na Liptove ubytovať sú dostupné na www.visitliptov.sk

Aktivita realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.


REGIÓN VYSOKÉ TATRY

Ak hovoríme o zime v regióne, ktorého dominantnú časť tvoria Vysoké Tatry, potom musíme jednoznačne spomenúť zimné športy a lyžovanie. Doprajte si neopakovateľnú dovolenku plnú zimných dobrodružstiev v Regióne Vysoké Tatry.

Región ponúka 24 km vždy upravených zjazdoviek a garanciu snehu 5 mesiacov v roku. V strediskách Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso vás k oblakom vyvezie 20 moderných lanoviek a vlekov. V Tatranskej Lomnici je pre vás pripravená najdlhšia až 5,5 km prvotriedna carvingová trať so šírkou až do 60 m a možnosťou zalyžovať si z nadmorskej výšky 2190 m najstrmšou zjazdovkou z Lomnického sedla. Štrbské Pleso je zas najvyššie položené lyžiarske stredisko s najdlhšou lyžiarskou sezónou na Slovensku. Ponúka lyžiarom 9 km ľahkých a stredne ťažkých zjazdových tratí. K príjemnej lyžovačke patrí aj zábava v Apres Ski v každom stredisku či presun ekologickým SKIbusom z hotela priamo na svah.

Nadšencom bežeckého lyžovania je k dispozícií túto sezónu viac ako 64 km bežeckých tratí. Na Štrbskom Plese sa nachádza najväčší areál, ktorý je možný využívať celú zimnú sezónu vďaka umelému zasnežovaniu.Strediská Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a ich okolie ponúkajú spolu 33,4 km bežeckých tratí ľahkej a strednej náročnosti. Milovníci zimných športov sa môžu tešiť na skialpinizmus, ktorý spája vysokohorskú turistiku s lyžovaním. Pre začiatočníkov sú ideálnym štartom k tomuto športu výlety na upravených zjazdovkách. Pre skúsenejších skialpinistov ponúkajú Vysoké Tatry nekonečné možnosti.

Ako dobrý nápad  po lyžovačke padne vhod nočná sánkovačka po 2,5 km trati z Hrebienka do Starého Smokovca. Najnovšou atrakciou v regióne je Tatranský ľadový dóm. Tohtoročná stavba predstavuje úchvatnú katedrálu sv. Jakuba zo Santiaga de Compostela. Viac tipov na vrcholové zážitky v regióne Vysoké Tatry nájdete na www.regiontatry.sk. Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.


REGIÓN HOREHRONIE

V tomto regióne zdokonalili služby pre milovníkov lyžovania. Vďaka Horehronie Card CESTUJEŠ skibusmi zadarmo, ekologicky a ekonomicky priamo z ubytovacieho zariadenia na lyžiarske svahy a bežkárske trate. Navyše LYŽUJEŠ v 4 lyžiarskych strediskách s 15 % zľavou na celodenný skipas. Preto klikaj na www.card.horehronie.sk.

Všetky lyžiarske strediská disponujú navyše výborne upravenými zjazdovkami rôznych obtiažností, vhodnými pre začiatočníkov, ako aj pre pokročilých lyžiarov. Okrem nich ti ponúkame 80 km bežeckých tratí s dychberúcimi výhľadmi na panorámu Nízkych Tatier, ako aj skialpové trate a adrenalínové freeridové zóny, ktoré ti zaručia ten správny pôžitok na tele i na duši. Nájdeš ich na www.turistika.horehronie.sk.

Horehronie sa  stáva tiež rajom peších turistov túžiacich po dobrodružstve. Obľúbené trasy ťa zavedú cez  vyhľadávané horské chaty či útulne. Naopak vzrušujúcu jazdu na e-bikoch môžeš zažiť po snehovej prikrývke len vďaka FAT bikom zo Šumiaca, ktoré ti napomôžu v objavovaní nádherného kraja.

Po celodennej zimnej aktivite nezabudni navštíviť TIC Horehronie v obci Bystrá, kde vo vybrané termíny bude prebiehať degustácia regionálnych Saber destilátov nezameniteľnej chute. Takto môžeš región Horehronie nie len zažiť, ale i ochutnať! Región Horehronie, raj v Nízkych Tatrách, je tým dokonalým miestom pre aktívny oddych i relax, a preto neváhaj a objav ho spolu s nami! Viac na www.horehronie.sk. Aktivita realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.


REGIÓN VYSOKÉ TATRY PODHORIE

Najkrajšie výhľady na Vysoké Tatry sú určite z podhoria, nech na nich pozrieme z akejkoľvek strany. A to, že si tieto výhľady môžeme užívať aj na lyžiach je obrovskou výhodou. Všetko napätie a stres sa vytratí na čerstvom vzduchu v prekrásnej prírode.

Región je mimoriadne bohatý na rôzne možnosti zimných športov. Odporúčame vám niekoľko skialpových túr: Vernár – Predná hoľa – Kráľová hoľa. Výhľady na Vysoké Tatry, Slovenský raj a Kráľovú hoľu sú neopakovateľné. Za odmenu si môžete dopriať chutný obed v rodinnom hoteli Studničky*** vo Vernári. Obľúbená je tak isto trasa Liptovská Teplička – Panská hoľa. Záver výletu odporúčame ukončiť v hoteli v Liptovskej Tepličke pri skvelom občerstvení.

Dobre upravené lyžiarske svahy nájdete v Liptovskej Tepličke a vo Vernári, kde sezónu spustili už 18.decembra 2021. Región podhoria Vysokých Tatier môžete objavovať aj na snežniciach. Ak by vám stačili len ľahké trate, vyrazte zo Štôly ku Jánošikovému vodopádu (50 minút) alebo do Mengusoviec, či putujte ihličnatými lesmi nad Veľkou Lomnicou až k Tatranskej Lomnici. Objednať si môžte aj sprievodcu, napríkld na www.adventoura.eu.

V regióne je známy areál pre bežecké lyžovanie. Nachádza sa priamo na golfovom ihrisku vo Veľkej Lomnici. Malá rodinka, či väčšia partia si môže objednať psie záprahy na lúkach oproti golfovému ihrisku Black Stork vo Veľkej Lomnici (alebo driving range pri dostatku snehu) vrátane neobyčajného „mašerského“ občerstvenia. Komu by to nestačilo, nech zájde do hotela International**** priamo na golfovom ihrisku –  na delikátne jedlá a vychýrené dezerty, potom sa môže sa vyhriať v saunách a zaplávať vo vnútornom aj vonkajšom bazéne. Všetky trasy odporúčame vopred si pozrieť na www.mapy.cz. O regióne si môžte prečítať aj na webovej stránke www.tatrypodhorie.sk


REGIÓN GRON

Turistické trasy, ktoré pozná len málokto. História ukrytá vo zvyškoch múrov na hradoch Pohronskej hradnej cesty. A niekoľko unikátov. To všetko nájdete na strednom Pohroní – v Regióne GRON. Oblasť stredného toku Hrona, to sú mestá Žarnovica, Nová Baňa a Žiar nad Hronom a okolité obce. Na prvý pohľad priemyselný región ukrýva skutočné turistické poklady.

Pohoria Vtáčnik, Pohronský Inovec či Štiavnické vrchy ponúkajú možnosti pre zdatných i začínajúcich turistov. Túra na Veľký Inovec od strediska Drozdovo patrí k menej náročným. Dlhšou vychádzkou je zas vrch Hulín. Výzvou môže byť vrch Vtáčnik s nadm. výškou vyše 1300 m n. m. Všetky kopce na strednom Pohroní však bez väčších problémov zdoláte aj v zime, samozrejme s ohľadom na svoju kondíciu. Viac túr spoznáte aj vďaka našej turistickej výzve.

Medzi ľahko dostupné lokality patria zastávky Pohronskej hradnej cesty – turistickej trasy spájajúcej miesta, ktoré v minulosti strážili cestu popri rieke Hron. Sú nimi napríklad hrady Revište či Šášov, no aj zaniknuté hradné lokality – Breznica, Rudno a Teplica

Región GRON ponúka aj unikáty, aké inde na Slovensku nenájdete. Jedným z nich je nenápadný kopec Bimbíz nad obcou Repište. Okrem nádherného výhľadu na Žiarsku kotlinu tu stojí aj dvojkríž nevšedne venovaný slovenským hokejistom – zlatému tímu z MS IIHF z roku 2002.

Pre viac info sledujte náš Facebook. Marketingová aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.


REGIÓN HORNÉ POVAŽIE

Lyžiarske stredisko SKI Ráztoka očakáva svojich návštevníkov hneď, ako napadne dostatok snehu a bude priaznivé mrazivé počasie, aby sa na lyžiarskom svahu udržal. V prípade menšieho množstva snehu, zabezpečí prevádzkovateľ aj technický sneh. Dostupné bude tak isto nočné lyžovanie. Na svoje si prídu tak isto priaznivci bežeckého lyžovania, ktorí budú mať k dispozícii bežkárske trate.

Celá prevádzka strediska závisí od počasia a návštevníci získajú aktuálne informácie na www.skiraztoka.sk alebo na telefónnych číslach 042/ 4352191, 0903 805737 a 0910 560160. Počas prevádzky bude funkčný aj vonkajší bufet s občerstvením, prípadne príjemná reštaurácia a ubytovanie. Zamestnanci strediska sa tešia na návštevníkov.

Región ponúka tak isto bohaté možnosti ubytovacích služieb. Spomenúť môžme napríklad luxusný hotel Gino park Palace s príjemným wellnes a ubytovanie v zrubových domčekoch v zariadení Rybník Modlatín.


REGIÓN DUDINCE

V čase, kedy je prevádzka verejných kúpalísk, aquaparkov pozastavená a wellness hotely sú zväčša pozatvárané, ostali pre klientov otvorené len kúpeľné domy, ktoré poskytujú komplexnú kúpeľnú starostlivosť. Nájdete ich aj v známom kúpeľnom mestečku Dudince. Svoje služby vám tu naďalej radi poskytnú kúpeľné domy Rubín, Smaragd, Minerál  a Kúpele Diamant Dudince, š.p.

Kúpeľné domy môžete navštíviť po odporúčaní vášho ošetrujúceho lekára spoločne so schválením vašej liečby zdravotnou poisťovňou alebo aj ako samoplatca. V čase, kedy je možností na kúpanie v geotermálnej vode menej, je pobyt v kúpeľoch vítaným spôsobom, ako si revitalizovať telo a zlepšiť zdravie.  Služby a procedúry v týchto zariadeniach fungujú stále v štandardnom režime. V mesiacoch január  a február ešte stále máte možnosť objednať si pobyt za skvelé zvýhodnené ceny. Preto neváhajte a objednajte si ubytovanie skôr, než bude neskoro. Uprednostnite zároveň dlhodobejší pobyt. Získate väčšiu šancu na rezerváciu ubytovania. A to najdôležitejšie – bezpečnosť! S určitosťou môžeme povedať, že sa nemáte čoho obávať.

Pre Kúpele Dudince je bezpečnosť klientov na prvom mieste, a preto noví klienti môžu prichádzať na pobyt len s negatívnym testom na Covid-19.  Okrem toho sa vo všetkých kúpeľných domoch prísne dodržujú všetky opatrenia proti šíreniu ochorenia Covid-19 a zabezpečujú si aj vlastné testovanie zamestnancov a klientov v prípade podozrenia na ochorenie. Pravdepodobnosť, že by ste sa mohli infikovať ochorením Covid-19 je preto v najväčšej možnej miere minimalizovaná. Z pochopiteľných dôvodov je ale obmedzená organizácia kultúrnych podujatí, tanečných zábav ako aj hudby na počúvanie.

V Dudinciach na vás  okrem kúpeľnej starostlivosti čaká čarokrásna zima. Svoje zdravie si budete môcť posilniť prechádzkami v udržiavanom lesoparku Búroš.


REGIÓN ŠARIŠ

Región  Šariš ponúka bohaté možnosti zimných športov.

Pre milovníkov skialpinizmu je ako stvorené stredisko SKI Lysá kvôli rôznorodosti výšľapových trás aj možnostiam zjazdu. Vyhľadávaným miestom lyžovania v regióne je Ski Drienica. Nachádza sa v obci Drienica v okrese Sabinov a svojim návštevníkom ponúka lyžiarske trate rôznych náročností. Stredisko je ideálnou voľbou pre rodiny s deťmi. Pre deti sú tu v ponuke široké zjazdovky a bezpečné vleky. Na zjazdovkách Ski Drienica sa však nestratia ani začiatočníci či skúsenejší lyžiari. Celková dĺžka zjazdových tratí je 2450 m. Počas zimy sú technicky zasnežované a vo večerných hodinách poskytujú umelé osvetlenie. Ďalším vyhľadávaným strediskom je SKI LYSÁ. Z vrcholu Lysá (1 068 m n. m.) je nádherný výhľad na hlavný hrebeň, Veľkú Javorinu, Minčol a pri dobrej viditeľnosti aj Tatry. Stredisko ponúka štyri upravované zjazdovky, dokopy vyše 6 km dlhé, ktoré sú určené pre pokročilých lyžiarov aj začiatočníkov. Počas zimnej sezóny poskytuje garanciu snehu nový zasnežovací systém.

Zabudnúť tu nesmieme ani na Ski Buče. Stredisko disponuje technickým zasnežovaním, ale počas zimy nemá núdzu ani o prírodný sneh. V areáli lyžiarskeho strediska sa nachádza 5 vlekov. Zjazdové trate sú všetkých náročností a ich celková dĺžka dosahuje 4 km. Pre skúsenejších lyžiarov je k dispozícii lyžiarsky vlek VL 1000 s dvoma stredne ťažkými zjazdovkami. Pre zdatných lyžiarov je vhodná IAMESACKA 620 metrov zjazdovka ako aj zjazdovka Lačnovská pre snowboardistov.

Pre vyznávačov bielej bežeckej stopy budú otvorené obľúbené bežecké trate v blízkosti areálu – Biatlonová v dĺžke 3 km, Malý Lipovecký okruh v dĺžke 5 km, hrebeňová Bachureňská stopa 8 km a okruh Okolo Mindžovej v dĺžke 7 km. V stredisku je horská chata Bukvica so stravovacím zariadením. K dispozícii je lyžiarska škola, detský lanový vlek. www.regionsaris.sk

Zdroj, úvodná fotografia: Región Stredné Slovensko

Predchádzajúci článokRozumiete svojmu bábätku?
Ďalší článokKAM SA VYBRAŤ LYŽOVAŤ TÚTO ZIMU?