Ľudský imunitný systém ohrozujú mnohé faktory, medzi ktoré patrí aj prílišné vyčerpanie, psychické napätie a stres. Ľudia s oslabenou imunitou sú unavení a náchylnejší na rôzne choroby vírusového a bakteriálneho pôvodu – nachladnutie, chrípka, ochorenia dýchacích ciest a zápaly rôznych druhov.

Duševnej hygiene venujte aspoň takú pozornosť, ako tej telesnej. Pamätajte, že zlú náladu najlepšie zaženie aktivita, ak využijete čo najviac spôsobov, pri ktorých sa odreaguje vaše telo aj myseľ. Zlou náladou sa nenechajte „prevalcovať“!

Zbavte sa únavy

Ak cítite, že vás ovláda zlá nálada, zabehnutú rutinu nahraďte niečím zaujímavejším a obohacujúcim. Či to bude návšteva kina, divadla, fitnescentra, prechádzka v prírode, posedenie s priateľmi, počúvanie príjemnej hudby, čítanie peknej knihy, ručné práce… Podstatné je, aby vám činnosť prinášala radosť a potešenie. Na druhej strane to však s aktivitou nepreháňajte. Akékoľvek fyzické aj psychické činnosti by mali byť vyvažované dostatočným odpočinkom a spánkom. Nedostatok spánku a relaxu oslabuje imunitu a pocit únavy iba posilňuje. Dospelý človek má spať okolo sedem hodín denne, prípadne viac, nakoľko v spánku sa telo regeneruje a naberá sily do nového dňa.

Oddajte sa otužovaniu

Iste ste už počuli o ľadových medveďoch – o ľuďoch, ktorým nerobí problém plávanie v studenej vode. K takémuto typu otužovania je však nutné dospieť postupne. No v závere možno očakávať, okrem prekrvenia organizmu, aj stabilizovaný krvný obeh a dobre fungujúci imunitný systém, ktorý lepšie odolá vírusom. Pokiaľ sa rozhodnete pre otužovanie vodou, odštartovať ho môžete umývaním sa hubkou namočenou v studenej vode a neskôr prejdite na sprchovanie. Procesu otužovania však prospeje napríklad aj ranné cvičenie pri otvorenom okne, alebo na balkóne či terase. Veľmi vhodná je tiež pravidelná návšteva sauny, ktorá zregeneruje nielen telo, ale aj myseľ. Rovnako dôležité je zrieknuť sa ťažko stráviteľných jedál a nahradiť ich jedlami ľahšími, ktoré obsahujú najmä dostatok zeleniny a ovocia, výrobky s obsahom vitamínu C, zinku a selénu ako aj príjem dostatočného množstvo tekutín počas celého dňa.

Posilnenie imunity

Ak máte oslabenú imunitu, pomôcť môže aj klimatoterapia, ktorá rozlišuje štyri kategórie. Aeroterapia – pobyt a pohyb na čerstvom vzduchu, helioterapia – liečba s využitím slnečného žiarenia, talasoterapia – liečba pri mori a speleoterapia – liečba, ktorá využíva klimatické podmienky v jaskyniach. Každá z metód má svoje nesporné výhody a pomáha posilniť imunitný systém.

Predchádzajúci článokTchiboCard oslavuje 10 rokov a dá vám Vernostné zrnká na ďalšie nákupy
Ďalší článokMáte aj vy svoju prioritu?