Med sa spomína už 2000 r. pred Kr. v egyptských rukopisoch ako vynikajúci prostriedok na hojenie rán. Na Novom Zélande sa prednedávnom skutočne ukázalo, že med bol účinnejší pri infekciách z popálenín než bežne používané mastičky v nemocniciach. Fantastické nutričné vlastnosti medu však objavil až otec medicíny Hippokrates.

Podľa jednej švajčiarskej štúdie obsahuje med mnoho sacharidov, ale jeho glykemický index je veľmi nízky, čo znamená, že glukóza do krvi sa uvoľňuje veľmi pomaly a zabraňuje výkyvom hladiny krvného cukru. V tejto súvislosti sa hovorí, že kolísanie hladiny krvného cukru úzko súvisí s depresiou, striedaním nálad, nesústredenosťou, ktorá spôsobuje aj viac automobilových nehôd a úrazov. Oproti tomu ľudia so stabilnou hladinou krvného cukru takmer vôbec nezažívajú automobilové nehody. V menšom množstve je teda med vhodný aj pre diabetikov a ľudí s vysokým tlakom.U zdravých jedincov pri konzumácii medu bol dokázaný nižší obsah cukrov v krvi , ako pri konzumácii obyčajného cukru. Zbytočné sú tiež obavy z pôsobenia medu na zuby. Skúsenosti však hovoria, že med nespôsobuje zubný kaz, naopak, zubom prospieva. Cukry, v ňom obsiahnuté sa z veľkej časti rozkladajú až v žalúdku, nie v dutine ústnej. Len v prípadoch odhalených citlivých krčkov zuba môže med spôsobiť bolesť. Med pomáha liečiť afty a zlý stav ďasien, lebo bráni prerastaniu kvasiniek a baktérií v ústnej dutine. Med podaný priamo na boľavý zub uľavuje od bolesti. 

Účinky medu na zdravie

Je ťažké vybrať si spomedzi mnohých druhov medu ten najlepší – tmavý, svetlý, s materskou kašičkou, s peľom či propolisom, agátový, lipový, repkový, lesný… Jedno však majú spoločné, všetky sú sladké a liečivé. Vedeli ste, že napríklad pohánkový med eliminuje nočný kašeľ a pomáha deťom ľahšie rýchlejšie zaspávať?

Celkovo možno med označiť za potravinu, ktorá zlepšuje fyzickú kondíciu jedinca, bráni vzniku nadmernej únavy počas nárazových záťaží, dodáva energiu. Výrazný pozitívny účinok sa prejavuje pri zažívacích ťažkostiach, pri zápche a vredových chorobách. Chráni stenu žalúdka a čriev pred tráviacimi šťavami. Ďalej sa potvrdilo, že pri ochoreniach obličiek je med vynikajúcim podporným prostriedkom, pretože takmer neobsahuje bielkoviny, ktoré obličky zaťažujú. Med pozitívne pôsobí aj na fixáciu vápnika v kostiach a pomáha pri anémii. V poslednom období sa med používa ako prostriedok na regeneráciu síl po značnej fyzickej námahe aj na zlepšenie psychickej kondície. 

Zistilo sa, že dojčatá, ktoré neboli dojčené priamo od matky, ale podával sa im med, boli vo výrazne lepšom stave v porovnaní s dojčatami, ktorým med nepodávali.

Med sa čoraz častejšie využíva v potravinárskom priemysle s inou potravinou, napr. sušené mlieko so sušeným medom či jogurty s medom. V Taliansku vyrábajú jogurt s medom z citrusovníkov.

Problémom zostáva, že včelie produkty vyvolávajú alergické reakcie .

Ako spoznať pravý med?

Farba medu sa mení od takmer bezfarebného až po tmavohnedý. Jeho konzistencia môže byť kvapalná, viskózna, ale aj kryštalická. Chuť a vôňa medu bývajú veľmi rozmanité, avšak všetci poctiví včelári sa zhodnú na tom, že pravý med pri ochutnaní „škriabe v hrdle“. Pri prelievaní pravého medu si možno všimnúť, že sa vďaka svojej tuhosti ukladá v novej nádobe v akýchsi záhyboch (podobne ako splývajúca látka). Hovorí sa tomu, že med „falduje“. Podobne med riedený vodou pri liatí vytvára jamku. Príliš riedky med, ktorý nemá tendenciu kryštalizovať, bude s najväčšou pravdepodobnosťou falšovaný. Dobrým tipom, kde nájdete kvalitný med je stránka slovenskymed.sk. Prevádzkuje ju pán Tibor Vargapál, následník rodu včelárov, ktorý sa venuje včelárstu už viac ako 80 rokov.

Naše babičky si zvykli overovať pravosť medu pomocou atramentovej ceruzky. Postup bol jednoduchý: ceruzka ponorená do falšovaného medu spôsobila jeho sfarbenie do modra, no pravému medu neublížila. Dnes sa už také atramentové ceruzky nedajú kúpiť, ale test s jódovou tinktúrou má podobný princíp. V malom hrnčeku povaríme lyžicu medu spolu s lyžicou vody. Po vychladnutí pridáme do roztoku kvapku jódovej tinktúry. Ak tekutina stmavne, je to dôkaz, že med je falšovaný.

Med skladujeme v sklenených alebo porcelánových nádobách v tme, v suchom prostredí pri teplotách do 15°C, ale nie v chladničke. V prípade, že vám med skryštalizuje, zahrievajte ho v pohári vloženom do vodného kúpeľa s teplotou do 42°C.

Pamätajte, že med si svoje zázračné vlastnosti uchováva len ak nie je tepelne spracovaný. Ak si chceme urobiť čaj alebo vodu s medom a citrónom, mala by mať maximálnu teplotu 42°C. Teploty nad 45 stupňov ničia živé enzýmy a mnoho ďalších mikronutrientov. 

Okrem kvalitného medu si na stránke slovenskymed.sk môžete zaobstarať aj iné produkty ako PEĽ alebo DARČEKOVÉ BALENIA VČELÍCH VÝROBKOV.

Predchádzajúci článokMED A PEČENÉ DOBROTY SPOLU IDÚ
Ďalší článokVredy žalúdka nás trápia najmä po jedle