Až po dojčenskom období sa kvalita vnímania dieťaťa postupne zlepšuje a až rozhranie prvého a druhého roka života znamená u detí začiatok rozvoja chôdze a reči. Dovtedy je potrebné, aby rodičia pri starostlivosti o svojich potomkov využívali intuíciu.
Uplakané a nespokojné bábätko trápi všetkých rodičov. Obzvlášť ťažké je to pre mamičky a oteckov, ktorých dieťa nie je ešte motoricky vyspelé a nevie vykonávať určité úkony samé.
Ak trápia choroby
Prechladnutie najmenších dokáže poriadne potrápiť. Bábätká trpia najmä upchatým noštekom, keďže nie sú schopné zbaviť sa hlienov samé. So zapchatým nosom sa im zle dýcha, čo sa odráža na kvalite spánku, aj zle papá, pretože nedokážu dýchať a zároveň sať materské mlieko či piť pokrmy z fľašky. Navyše, zatekajúce soplíky často vyvolajú kašeľ a ďalšie iné zdravotné problémy. Ako vtedy dieťatku uľaviť a účinne pomôcť?
Čo môže pomôcť
Ak je zahlienený noštek len chvíľkový stav a nádcha prejde sama, to je ten lepší prípad. Ak nie, ideálne je, ak dieťa spí vo zvýšenej polohe alebo na brušku, aby sa mu uvoľnili dutiny. Zdurenej sliznici tiež prospieva vlhkejší a studenší vzduch, nie príliš prekúrený. Upchatý nos je potrebné pravidelne odsávať a bežná nádcha môže rýchlejšie ustúpiť aj vďaka inhalácii. Vysatie soplíkov je zároveň aj dobrou prevenciou pred inými zápalovými ochoreniami, ktoré by hlien v dutinách mohol vyvolať. Ak je však dieťa priveľmi mrzuté a má teplotu, je potrebné neodkladne navštíviť lekára.