Bojnice patria k najznámejším slovenským mestám u nás aj v zahraničí. Hoci sa veľkosťou radia k menším aglomeráciám, povedomie o ich kráse a atrakciách je široko známe. Bez pochýb sa o to najviac zaslúžil bojnický zámok a legendárne kúpele. Počet atrakcií je však oveľa väčší. Na svoje si tu prídu milovníci pešej turistiky, cykloturistiky, exotických zvierat, histórie aj kultúry. Preto je mesto a okolie ideálnym miestom pre rekreačných športovcov, rodiny s deťmi, zaľúbené páry aj milovníkov pokojnej relaxácie. 

Do Bojníc za históriou

Ak ste ešte nenavštívili ikonický Bojnický zámok, je načase to napraviť! Táto impozantná a rozprávkovo romantická stavba patrí medzi skutočné európske unikáty. Nájdete v ňom expozíciu zameranú na dobové bývanie šľachty, no veľkým lákadlom sú i pravidelné kultúrne podujatia, ktoré majú v priestoroch zámku skutočne očarujúcu atmosféru. V prírodnom amfiteátri priamo nad zámkom nájdete sokoliarsky klub Aquila, ktorý sa príkladne stará o popularizáciu a ochranu týchto nádherných dravých vtákov. Ak sa chcete o miestnej histórii dozvedieť ešte viac, nevynechajte historicky ladený komplex Bojnický dvor, ktorý akoby vyskočil z dôb dávno minulých. 

Bojnice sú vďaka bohatým archeologickým náleziskám priam klenotom pravekých dejín. Je to dokonca tá najvzácnejšia lokalita sídla neandertálskeho pračloveka na našom území. Viac sa dozviete v Múzeu praveku v areáli fascinujúcej Prepoštskej jaskyne, o ktorej vám všetko potrebné prezradia pripravené náučné panely. Ak túžite po skutočnom dobrodružstve, konajú sa tu aj nočné vedené prehliadky osvetlené len horiacimi fakľami!

Do Bojníc za pohybom

V okolí Bojníc nájdu fanúšikovia pešej turistiky zaujímavú spleť turistických trás s rôznou náročnosťou. Kotlina, v ktorej sa mesto nachádza, je obkolesená pohoriami ako je Vtáčnik, Žiar, Strážovské vrchy či Malá Magura, takže o malebné výhľady nebude núdza. Vydajte sa do čarovnej prírody a pozrite si aj historické zákutia mesta; v dobrej obuvi potom pokojne vystúpte na najvyšší vrch v okolí Magura s nadmorskou výškou 1141 metrov. Skvelou nenáročnou prechádzkou je výstup na vyhliadkovú vežu Čajka v oblakoch cez historickú Kalváriu či náučný chodník Bojnice-Dubnica – Hradište.

K veži sa môžete s malými deťmi priviezť aj pohodlným vláčikom. 

Pre cyklistov sú Bojnice priam rajom — je tu dostatok dobre označených cyklistických trás pre nedeľných i skúsených jazdcov. Ak bicyklujete len občas alebo máte deti, nenechajte si ujsť príjemnú šesťkilometrovú trasu do Prievidze; ak na pedáloch aj spíte, vydajte sa na niektorú zo strmých ciest do okolitých kopcov — napríklad si strihnite slávny Bojnický okruh s dĺžkou 162 kilometrov, ktorý prechádza dokonca aj vzrušujúcimi nespevnenými lesnými cestami. Pre skutočných adrenalínových jazdcov sú tu aj cyklotraily, ktoré už naozaj preveria vašu technickú zručnosť na kolesách.

 

Do Bojníc za zážitkami

Bojnická zoologická záhrada zaslúžene patrí medzi najväčšie miestne atrakcie. Veľkým ťahákom je najmä pavilón opíc, monumentálne slony a v letnej sezóne prístupná motýlia záhrada. Veľká časť areálu ZOO je pritom bezbariérová, takže si ju poľahky pozriete aj s kočíkom. 

Príjemnú zábavu zažije celá rodina v miestnom Dome ilúzií, kde vás rozosmejú rôzne trikové miestnosti a optické ilúzie. Ak milujete vzrušujúce súťaže, nenechajte si ujsť skvelé únikové hry v Mysterium Escape room a Escape Room Bojnice. Deti i dospelých zaručene ohúri aj expozícia pieskových sôch, ktorá pre návštevníkov každoročne pripravuje nové prekvapenia. 

Do Bojníc za kultúrou

Do Bojníc každoročne prúdia davy fanúšikov skvelého Bojnického kultúrneho leta, na ktorom čaká hostí multižánrový kultúrny festival plný rôznych koncertov, výstav, divadla, vernisáží, ktoré sa konajú v Kultúrnom centre Bojnice. 

Kultúrne centrum zastrešuje aj populárny Bojnický jarmok, ktorý sa s tradične bohatým programom odohrá už 7. a 8. mája. 

Letná turistická sezóna 2022 štartuje v sobotu 30. apríla zábavným sprievodom „Po stopách rozprávok“, ktorý poputuje od Bojnického zámku na Hurbanovo námestie až pred Kultúrne centrum Bojnice, kde si môžete zaspomínať na 18 najznámejších rozprávok a seriálov natočených v tomto regióne. 

Obľúbené podujatie „Legendy ožívajú“ sa tento rok opäť odohrá vo viacerých termínoch. Je realizované prostredníctvom deviatich samostatných divadelných obrázkov priamo v historických častiach mesta. Návštevníci sa pútavou formou inscenovaných príbehov dozvedia zaujímavosti z histórie zámku, mesta a bojnického regiónu. Nenechajte si to ujsť! www.visitbojnice.sk

Predchádzajúci článokNaše nohy si zaslúžia starostlivosť
Ďalší článokDrôtovanie a jeho terapeutický potenciál. Skúste návrat k tradičným hodnotám.