Pokým sme mladí, zaujíma nás len estetická stránka nôh. Pekne upravené nechty, ktoré najskôr klieštikmi správne zastrihneme, potom krúživými pohybmi vyhladíme jemným peelingom, opláchneme a nanesieme lak. Najskôr základný, potom farebný, aby dlhšie vydržal.

Pekné nohy musia byť hladké, bez chĺpkov. Pre väčšinu žien sa stalo holenie celkom bežnou súčasťou života. Je rýchle a bezbolestné. Iné si navykli na voskové pásiky a depilačné krémy. Oveľa efektívnejšia metóda je trvalé odstránenie ochlpenia laserovou depiláciou. Robia ju na pracoviskách plastickej a estetickej chirurgie. Laserový lúč vnikne do korienka (folikulu) chlpu a definitívne ho zničí. Nový chlp už nevyrastie. K dokonalosti nôh patrí aj hebkosť, ktorú dosiahneme krémom a masírovaním. 

Obuv, pohyb 

S pribúdajúcimi rokmi a nezdravým životným štýlom môžeme nohám spôsobiť nemalé problémy. Nevhodná obuv, najmä príliš úzke a vysoké topánky, nám porušujú klenbu (či sa odrazí aj na deformácii chrbtice), krv nám nedostatočne cirkuluje a ak väčšinu dňa len stojíme alebo sedíme, pre nohy je to hotová pohroma. Preto im denne doprajme jednoduché cvičenia, hoci v kancelárii pri počítači.  Ponaťahujme si päty – špičky, ohýbajme nohy v kolenách, aby sa pumpovala krv v lýtku. Večer si ľahneme na chrbát a začneme bicyklovať smerom hore, potom krúžime. Žily sa nám odkrvia a nohám sa uľaví. Aspoň jeden víkendový deň korčuľujme, bicyklujme, plávajme alebo poďme na túru.

Kŕčové žily

Krvné zrazeniny, opuchy a pocit ťažkých nôh trápia ženy vo vyššom veku. Už nám nejde ani tak o estetiku, ako o zdravé nohy. Prípravkov na zmiernenie ťažkosti je dosť.  Masti a gély s obsahom heparínu prispievajú k liečbe povrchových zápalov žíl a dostať ich bez lekárskeho predpisu. Sú aj účinnejšie preparáty, pri ktorých sa na heparín viažu lipozómy a tie dokážu efektívne transportovať látku do hlbších vrstiev kože.                                                Ak používame kompresívne pančuchy, treba si ich natiahnuť ráno, predtým ako vstaneme z postele, sme vo vodorovnej polohe a žily nie sú naplnené. 

Mykózy

Je to ochorenie nôh spôsobené parazitnými hubami a plesňami. Mykózu si môžeme priniesť z letného kúpaliska a v zime z termálnych bazénov. V teplej vode sa jej darí. Sprievodnými symptómami povrchovej mykózy je opuch, svrbenie a pálenie. Ak nestačí prírodná liečba, napríklad potierať miesta slabým roztokom octu, ktorý má výrazný antimykotický účinok, treba ísť ku kožnému lekárovi, alebo si v lekárni kúpiť niektorý z prípravkov. Mykózu netreba podceňovať, často dochádza ku komplikovaným ochoreniam, k ružienke, bakteriálnej infekcii. Ak zasiahne aj nechty, tie sa zvyčajne zdeformujú a zhrubnú. Neliečené ochorenie sa ľahko prenáša na členov rodiny, ak používame jednu kúpeľňu. Stačí aby sa kúsok chorej šupinky dostal na kožu zdravého človeka.

Predchádzajúci článokPrečo je francúzska čokoláda výnimočná?
Ďalší článok4 LYŽIARSKÉ STREDISKÁ, KTORÉ MUSÍTE NAVŠTÍVIŤ!