Zvyk je železná košeľa, hovorí stará ľudová múdrosť. To, aké zvyky a návyky vytvoríme u detí, v najväčšej miere ovplyvnia rodiča svojím správaním sa. Aj psychológovia potvrdzujú, že deti sú zrkadlom svojich rodičov.
Ako teda byť dobrým príkladom a vypestovať v deťoch návyky k zdravému životnému štýlu?
Rodičia ako príklad
Konzumujte zeleninu, ovocie, celozrnné výrobky, ukážte deťom, aká zdravá, ale aj chutná je takáto strava.
Rodinné nákupy
Robievajte spoločné rodinné nákupy potravín. Zábavnou formou sa snažte deťom vysvetliť, ako sa správne rozhodovať pri výbere potravín. Nechajte potom deti, aby si aj ony vybrali tú správnu voľbu.
Dajte kreativite zelenú
Kreativita môže mať miesto aj v kuchyni. Prizvite deti, aby vám pomáhali s prípravou večere alebo nedeľného obeda. Vyskúšajte si fantáziu napríklad pri krájaní zeleniny a ovocia a povykrajujte rôzne tvary alebo vymýšľajte názvy jednotlivých chodov – napríklad Peťkova zeleninová polievka, Helenkin paradajkový šalát…
Rovnaké jedlo pre členov rodiny
To by malo byť dôsledne dodržiavaným pravidlom. Akákoľvek výnimka, napríklad, že otecko nemá rád špenát či syn odmieta cestoviny, vytvára nesprávne návyky a zbytočné komplikácie. Radšej voľte na prípravu jedlá, ktoré majú všetci členovia rodiny v obľube.
Odmena pre deti
Maznajte sa so svojimi deťmi, pritúľte si ich, objímajte ich, rozprávajte sa s nimi. Keď si zaslúžia, pochváľte ich, ale neodmeňujte ich jedlom ani maškrtami.
Spoločne stolujte
Pravidelnosť je pri vytváraní zvykov veľmi dôležitá. Spoločné rodinné večere či raňajky sú dôležité pre vytváranie a fungovanie vzájomných väzieb medzi členmi rodiny, u detí spoluvytvárajú pocit bezpečia a istoty. Pri stole konverzujte, ale voľte odľahčené a pozitívne témy.
S počítačom a televízorom opatrne
Dohodnite si s deťmi časový limit, ktorý môžu denne stráviť pri počítači či televíznej obrazovke. Reklamný blok počas vysielania TV programu využite a spoločne si trocha zacvičte.
Pohyb ako zábava
Plánujte pohybové aktivity tak, aby boli vhodné pre všetkých členov rodiny – napríklad turistika, bicyklovanie atď. Do plánovania a príprav zapojte aj deti. Je dôležité vytvárať si spoločné záujmy a mať potom spoločné zážitky.
Ak sa chcete dozvedieť ako sa pozhovárať s vašou dospievajúcou dcérou, KLIKNITE TU