Každá domácnosť má svoje pravidlá. Ale keď prídu deti, mnoho rodičov často tápe v otázke, kedy ich zapojiť do domácich prác. Odpoveď odborníkov je jasná. Čím skôr. Kým sú deti malé, veľmi radi pomáhajú. To je ten správny čas začať ich postupne učiť domácim prácam, ktoré budú vekom svoju náročnosť zvyšovať.

Základné pravidlo rodiča, ktoré platí v každom veku dieťaťa: krik a nútenie do upratovania sú kontraproduktívne metódy. Treba si uvedomiť, že deťom neporiadok neprekáža. Áno, asi aj preto vedia spať v izbe plnej pohádzaných hračiek a šiat. O neumytom riade či plnom smetnom koši ani nehovoriac. Aby ste predišli kriku a hádkam, ponúkame niekoľko motivácií, ako priviesť dieťa k upratovaniu.

Na začiatok

• Dbajte na to, aby každá vec mala svoje stále miesto.

• Skvelým pomocníkom sú rôzne krabice, koše a boxy na hračky.

• Raz za čas preberte s deťmi hračky a veci s ktorými sa už nehrajú (môžete ich niekomu darovať či predať).

• Detská izba by nemala byť plná väčšieho množstva drobností a doplnkov.

Pre najmenších je upratovanie hrou

Deti vo veku 2 až 3 roky sa potešia, ak ich do upratovania zapojíte. Neviete ako? Predsa formou hry. Ukladanie hračiek do krabíc, utieranie prachu na poličkách v detskej izbe či párovanie ponožiek. Všetko bude brať ako hru, ak to budete robiť spoločne. Pri upratovaní môžete vymyslieť aj súťaž, kto uloží najviac vecí, nájde najviac spoločných párov alebo hračky poukladá čo najkrajšie. 

žehlenie

Škôlkari sú k upratovaniu vedení. Pokračujte v tom aj doma

Deti od 3 do 6 rokov sú už v škôlke vedené k tomu, aby si po hre upratali hračky. Vy môžete na túto činnosť nadviazať a pokračovať v nej aj doma. K základným prácam, ktoré dieťa v tomu veku zvládne je upratanie hračiek v detskej izbe, odloženie ceruziek a iných kreatívnych pomôcok na svoje miesto, vyčistenie svojho pracovného stolíka, napr. vlhčeným obrúskom alebo handričkou. Rovnako už vie pomôcť aj v záhrade. Zametanie, polievanie kvetín či trhanie buriny sú úlohy, ktoré hravo zvládne. 

Školák, to nie sú len domáce úlohy

Mami, urobím to neskôr! Ak nechcete počúvať túto vetu aj vy, je načase stanoviť presné pravidlá. Upratovanie nemá dieťa brať ako trest, ale ako súčasť života v domácnosti, ktorej je plnohodnotným členom. Je preto potrebné presne špecifikovať čo očakávate. Pokojne si môžete vyrobiť aj zoznam úloh, ktoré má robiť denne, ktoré cez víkend. Dieťa si úlohy bude najprv odškrtávať a postupom času si ich plne zautomatizuje. Ustlať si posteľ a postarať sa o domáce zvieratko budú na zozname povinností vykonávaných denne, raz za dva dni sa môže objaviť napríklad vynesenie smetí a počas víkendu aj vysávanie, utieranie prachu, umývanie riadu, či povešanie a poskladanie prádla. 

V puberte musí poznať čo môže a čo nie 

V 16-tich rokoch by mal byť mladý človek schopný viesť malú domácnosť – vrátane žehlenia. Teda v ideálnom prípade. Odvrávanie a odmietanie poslušnosti je prirodzenou súčasťou pubertálneho vývoja, ale rešpektovanie povinností tiež. Vhodnou možnosťou ako nájsť s puberťákom „spoločnú reč“ je motivácia. Ponúknite niečo za niečo. Nie formou odmeny, ale formou vlastného rozhodnutia. Buď povysáva celý byt a utrie všade prach alebo bude celú sobotu pomáhať v kuchyni. Uvidíte, že si vyberie to, čo považuje za „menšie zlo“.

Čo nehovoriť dospievajúcej dcére za dozviete Tu.

Predchádzajúci článokDETI SÚ ZRKADLOM RODIČOV
Ďalší článokZa špičkovým produktom na podporu imunity stoja talentovaní Slováci