S príchodom sychravého počasia a zimných mesiacov treba myslieť na termoreguláciu, správnu fyzickú aktivitu, ochranu pred vlhkosťou a mrazom, či iné zloženie potravy. Zima je síce krásnym ročným obdobím, ale pre chlpáčov môže byť chlad a ľad nebezpečný. Nezabúdajte, že zvieratá ohrozujú aj vonkajšie parazity, predovšetkým kliešte. V minulosti sa nás tento problém v zime netýkal, dnes to už neplatí. Kvôli oteplovaniu planéty sú kliešte schopné prežívať dlhšie a byť aktívnejšie vďaka čoraz teplejším podmienkam. Preto je nutná celoročná ochrana pred týmito prenášačmi mnohých závažných ochorení. Najlepšie vám poradí veterinár.

Obliekať alebo nie? 

Obliekanie má svojich odporcov i zástancov. Z estetického hľadiska je to na vás, ťažko namietať na teplý kabátik u chúlostivých plemien, šteniatok, psích seniorov alebo chorých a oslabených psov. Niektorí veterinári oblečenie neschvaľujú – zdravé zvieratá by podľa nich malo stredoeurópsku zimu bez problémov zvládnuť. Je však rozdiel, či je pes v pohybe, alebo čaká pred obchodom, kým majiteľ nakúpi. „Oblečko“ by malo psovi zakrývať hrudník, chrbát a obličky, nie však celé telo. Mohlo by dôjsť k prehriatiu a následnému nachladnutiu, teda presne k tomu, čomu malo oblečenie pôvodne predchádzať. O topánočkách je vhodné uvažovať u mestských psov, keď je na chodníkoch sneh, ľad, soľ a štrkový posyp. 

Psy

Prechádzky sú povolené

Podobne ako pri malých deťoch – vždy s ohľadom na počasie. Ak je priveľká zima, radšej kratšia, ale intenzívna prechádzka, počas ktorej sa chlpáč vyšantí, a odpočinie si až doma. Nedovoľte, aby sa spotený a udýchaný rozvalil v chladnom snehu. Hrozí mu zápal močového mechúra, celkové podchladenie, i zápal pľúc. Upokojte psa postupným znižovaním tempa, aby sa príliš prudko neschladil. V zime je najvhodnejší čas na vychádzky dopoludnia alebo tesne popoludní, kedy vykúka najviac slnečných lúčov. 

Nech sa neprejedá…

V chladnejšom počasí má hafan väčšiu chuť do jedla. Na vine je vyššia spotreba energie. Porcie nezvyšujte, hrozilo by mu pribratie. Zviera má vo všeobecnosti v zime menej pohybu. Treba upraviť nie množstvo, ale zloženie stravy. Na zasýtenie stačí viac živočíšnych bielkovín a tukov. Psí organizmus je na takú potravu prispôsobený. Živočíšne bielkoviny ľahko strávi a bezo zvyšku zužitkuje. Okrem granúl a konzervovaných kŕmnych zmesí s vysokým obsahom mäsa pridajte psíkovi do misky kvalitný olej alebo mäsový vývar (najmä ak málo pije). Zvýšenie kŕmnej dávky (o cca 15-20 %) možno zvážiť u psa, chovaného vonku. 

mačka

Ochrana pred parazitmi 

Meniaci sa charakter ročných období predstavuje pre zvieratá riziko. Zhodli sa na tom vedci z 21 krajín. Špecialisti, zameraní na parazity, správanie a ochorenia zvierat, sa pre dobro našich psov a mačiek spojili do unikátneho medzinárodného projektu. Z iniciatívy vedeckých kapacít vyplynulo, že ľudia si dostatočne neuvedomujú, aké dôsledky na život a zdravie domácich miláčikov má celkové zvyšovanie teplôt, predovšetkým čoraz teplejšie jesenné a zimné mesiace. Kliešte sú prenášačmi závažných ochorení. Psov a mačky je preto nutné pred parazitmi chrániť. Vysvetľuje Prof. MVDr. David Modrý, PhD. z Veterinárnej a farmaceutickej univerzity v Brne: „Z vlastnej skúsenosti vieme, že kliešte sa nikdy nevyskytovali počas zimného obdobia. Dnes sa s nimi môžeme stretnúť v podstate od predjarných mesiacov až do konca novembra, posledné roky dokonca aj počas Vianoc.“ Odborníci varujú, že ak používate prípravky proti parazitom iba na jar a v lete, vystavujete svoje zviera riziku. Táto schéma je už zastaraná, dôležitá je celoročná ochrana. Nezabúdajme aj na skutočnosť že domáci chlpáči vedia liečiť telo aj dušu.

Ako na hygienu

Medzi vankúšikmi labiek prestrihávajte srsť – mohli by sa na nej tvoriť hrudky zo snehu, čo psovi znepríjemňuje i znemožňuje pohyb. Na ošetrovanie srsti v zimnom období existujú špeciálne prípravky s vyšším obsahom oleja. Dôležité je natieranie labiek špeciálnymi ochrannými prípravkami (poslúži aj obyčajný krém alebo lekárska vazelína). Posypy soľou alebo štrkom v zime vedia psíkov riadne potrápiť, nepríjemne leptá a páli. Premrznuté, zablatené či zasolené labky opláchnite vo vlažnej vode, alebo v odvare z dubovej kôry.

Predchádzajúci článokJedlo ako liek
Ďalší článokAby nádcha rýchlo prešla