Naše domácnosti sú priestorom, v ktorom prežívame bežné dni, aj významné udalosti. Niekedy sami, inokedy s rodinou a priateľmi. Domov je priestor, v ktorom zažívame všedné aj radostné chvíle, ktoré nám súčasný pokrok nielen uľahčuje, ale aj spríjemňuje.

Kuchyňa je najrušnejším miestom v domácnosti a práve preto má zodpovedať všetkým funkčným, ergonomickým a bezpečnostným normám. No mala by aj inšpirovať. Aktuálnym trendom v moderných domácnostiach je kuchyňa prepojená s jedálňou a obývacou izbou – uprednostňované sú otvorené priestory, ktoré poskytujú pocit veľkoleposti a vzdušnosti. Cítiť sa príjemne a dobre fungovať v kuchyni je základným kritériom väčšiny užívateľov. Kľúčovou vlastnosťou modernej kuchyne má byť okrem pekného vzhľadu logické usporiadanie jednotlivých praktických prvkov 

Pohodlné stolovanie

Otvorené priestory, vzdušné prepojenia kuchýň,  jedální a obývacích izieb sú v modernej bytovej architektúre stále častejším javom. Ponúkajú variabilitu – možnosť mnohých nápaditých a originálnych riešení so samostatným stolovaním. Komfortné stolovanie do veľkej miery závisí aj od správneho výberu jedálenského stola a stoličiek. Rozmer jedálenského stola sa má odvíjať od počtu stálych stolovníkov, ako aj od priestoru, v ktorom je umiestnený. Za optimálnu výšku spodnej hrany jedálenského stola sa považuje 68 centimetrov. Rozmery stolovej dosky by mali akceptovať požiadavku na veľkosť plochy potrebnej na prestieranie. Ideálnu dĺžku stola zistíte, ak šesťdesiat centimetrov, ktoré vyjadrujú optimálnu veľkosť priestoru – vzdialenosť medzi lakťami pre jedného stolovníka, vynásobíte ich počtom. Stolová doska by nemala byť užšia ako osemdesiat centimetrov a nohy stola by mali byť umiestnené tak, aby sediacim neprekážali. Zárukou pohodlného sedenia na jedálenských stoličkách je rozmer sedadla, ktorý by mal byť tvarovaný s miernym sklonom dozadu. Výška sedacej časti stoličky by mala byť v optimálnom pomere k výške jedálenského stola. 

Doplnky a dekorácie 

Hostiny majú u nás dlhoročnú tradíciu a sú vyvrcholením rodinných i priateľských stretnutí. Hostitelia môžu pri týchto príležitostiach ukázať svoju pohostinnosť a vytvoriť pre hostí neopakovateľnú atmosféru. Ak patríte medzi gurmánov, ktorí sa pri predstave nad akýmkoľvek chutným pokrmom rozplývajú blahom, isto si potrpíte aj na krásne prestretý stôl. Atraktívne obedové súpravy a dekorácie, ktoré skrášlia jedálenský stôl umocňujú gurmánske zážitky. Pri bežnom stolovaní je možné sa uspokojiť s farebným obrusom a malými obrúskami. Pre slávnostnejší stôl sa odporúča podložka, na ktorú sa dá biely alebo jemne pastelový obrus a naň vrchný ozdobný obrus alebo obrúsky. Od bežného stolovania sa to slávnostné obvykle líši aj širším sortimentom jedál a nápojov, no predovšetkým špeciálne upraveným stolom a použitím exkluzívnych obedových súprav, skla, porcelánu a zaujímavých dekorácií, ktoré prispejú k čaru výnimočnosti.

Pri hľadaní najvhodnejšej tváre kuchyne je dobré používať rozum aj cit. Dizajnérsky pôsobivé a vkusné usporiadanie srdca domácnosti, ktoré poteší oko aj dušu však nevylučuje logické a praktické riešenia, práve naopak. 

Čím vybaviť kuchyňu, ak chceme dosiahnuť dokonalý súlad? Trendom dizajnu je umenie detailu, umenie vybrať a zladiť jednotlivé kusy nábytku tak, aby vytvorili harmonický celok.

Predchádzajúci článokPrírodnou medicínou na prevenciu i vysoký tlak
Ďalší článokPrečo je francúzska čokoláda výnimočná?