Francúzska čokoláda sa radí medzi najkvalitnejšie na svete. Vyrába sa v krajine už niekoľko storočí pričom jej výrobu zveľaďujú čokolatiéri s úrovňou znalostí  a skúseností špičkových kuchárov. 

Francúzska čokoláda patrí medzi najkvalitnejšie na svete. Vďačí za to zmyslu Francúzov pre gurmánske remeslo a novátorskému prístupu k čokoláde. Svojím spôsobom sa tento prístup podobá tomu, aký nájdeme pri víne. Francúzski čokolatiéri obohatili slovník posudzovania čokolády o celkom nové pojmy, ktorými sa hodnotí kvalita odrody bôbov, ich pôvod, kvalita použitých surovín, proces výroby aj chuťové nuansy.

Dôvod, prečo je francúzska čokoláda tak kvalitná, je v tom, že používa vysoké množstvo kakaového masla

Čokoláda v Európe nezačala svoju púť vo Francúzsku. V 16. storočí sa udomácnila najprv v Španielsku — vďaka kontaktu so stredoamerickou aztéckou kultúrou. Následne si našla veľkú obľubu v Holandsku a postupne v celej Európe. Silným impulzom pre rozvoj umenia výroby čokolády vo Francúzsku boli kolónie na africkom a americkom kontinente, ktoré zabezpečovali dodávky kakaovej suroviny. Aj preto je francúzska čokoláda taká rôznorodá a kvalitná. Za jej výrobou sa skrýva dlhodobá tradícia a skúsenosti. 

Francúzi obohatili prístup k čokláde prístupom, aký mali k vínu

A v čom je výnimočnosť francúzskej čokolády? V prvom rade v jemnosti spracovania, ktorou v mnohých ohľadoch predstihuje aj švajčiarsku alebo belgickú čokoládu. Francúzska čokoláda obsahuje  bohatú nádielku kakaového masla, čo z nej robí lahodnú gurmánsku pochúťku. Len veľmi zriedka používa druhotné tuky, ako napríklad palmový tuk, ktorým čokoláda stráca na hodnote nielen čo do kvality, ale aj zo zdravotného hľadiska. Namiesto toho využíva francúzska čokoláda kakaové maslo, ktoré znižuje množstvo cholesterolu v krvi. Zaujímavosťou je, že toto kakaové maslo sa hojne využíva aj v kozmetickom priemysle pri výrobe mydiel, pleťových krémov a podobne.

Špeciálne chuťové vlastnosti má napríklad čokoláda Bovetti, ktorá používa čokoládové bôby zo Santa Dominga. Tieto bôby sú mimoriadne kvalitné, čoho výsledkom je nezvykle lahodná čokoládová chuť produktov. Tým sa líši od bôbov v čokoládach bežne v predaji, ktoré sú mixované z rôznych oblastí a väčšinou pochádzajú z menej kvalitných zdrojov. Ku kvalite francúzskej čokolády prispieva aj vyšší obsah kakaového masla. Kvalitná čokoláda sa nelepí na podnebie. 

Spomedzi druhov čokolád sa vo Francúzsku teší najväčšej obľube horká čokoláda. Jej skonzumovaný podiel dosahuje až 30%, čo je v porovnaní s piatimi percentami v Európe pomerne dosť. Francúzi obľubujú horkú čokoládu ku káve, čo na Slovensku nebýva rozšíreným zvykom. Sčasti aj preto sa vo Francúzsku zje ročne až 6,4 kg čokolády na hlavu. Na Slovensku je to približne 4.3 kg.

Najviac kakaových bôbov vo Francúzsku je dovážaných z Pobrežia Slonoviny

Dôvodom, prečo sú drahšie čokolády dovážané z Francúzska, ale aj Švajčiarska a Belgicka kvalitnejšie je fakt, že pôvod kakaových bôbov, z ktorých sa čokoláda pripravuje je presne vystopovateľný. Špecialisti si na odrodách dajú záležať. Na druhej strane kakaové bôby čokolád zo supermarketov sú v podstate anonymné. 

Ďalším benefitom výrobkov tejto značky je smerovanie k bio a vegánskym produktom. Nenájdete v nich preto biely rafinovaný cukor, ktorý je nahrádzaný trstinovým, nerafinovaným. Vegánske čokolády sú bez sójového lecitínu, mlieka, či palmového tuku. Čerešničkou na torte je fakt, že všetky produkty sú vyrábané za podmienok Fair Trade obchodu, čo vám dáva istotu, že robotníci podieľajúci sa na zbere a spracovaní bôbov dostali férovú mzdu. Takúto čokoládu si môžete zakúpiť napríklad aj u nás v chocolates.sk. Výnimočnými sú v tomto smere bio a vegan čokoládové nátierky alebo bio tabuľkové čokolády.

Predchádzajúci článokGurmánske zážitky
Ďalší článok4 LYŽIARSKÉ STREDISKÁ, KTORÉ MUSÍTE NAVŠTÍVIŤ!