Väčšina našich babičiek a prababičiek patrila medzi vzorné gazdinky, ktoré si na čistotu svojej domácnosti potrpeli. No automaticky siahali po prírodných čistiacich prostriedkoch, ktorých účinky sú rokmi overené.

Viete že jedlá sóda – kypriaci prášok je mierne abrazívum? Pôsobí ako jemný saponát, najmä proti mastnote a olejom. Bórax – zásaditá minerálna soľ prírodného pôvodu, rozpúšťa nielen mastnotu, ale odstraňuje aj škvrny a zápach – dezinfikuje, bieli, zabraňuje množeniu plesní a tiež dokáže zmäkčiť vodu. Dokonca vyhubí aj mravce a šváby.   

Ekologické prostriedky 

Citrónovú šťavu môžete pri upratovaní domácnosti uplatniť ako voňavú náhradu chemického bielidla. Okrem toho zabraňuje rastu plesní, odstraňuje zápach a tiež škvrny. Soľ vynikajúco poslúži pri drhnutí riadu a kuchynských potrieb. Jej zrnká totiž pôsobia ako mierne abrazívum a navyše, majú aj dezinfekčné účinky. Mydlové vločky sa dajú kúpiť už hotové, no môžete si ich pripraviť aj sami – nastrúhaním klasického pracieho mydla. Klasické pracie mydlo je biologicky odbúrateľné, neprispieva k tvorbe rias vo vodných tokoch. Skvelým čistiacim a dezinfekčným prostriedkom je tiež prírodný eukalyptový olej. Odporúča sa použiť pri záverečnom leštení už umytých povrchov. Mierne zásaditá sóda – uhličitan sodný, poskytne dobrú službu najmä pri odstraňovaní mastnoty. Hodí sa však aj na čistenie škvŕn a zmäkčovanie vody. Svetlý ocot výborne nahradí chemické čističe toaliet. Použiť ho možno aj na vyčistenie vodných usadenín a vodného kameňa kdekoľvek v kuchyni a v kúpeľni. Ocot je vhodný aj na odstránenie pachov z interiéru. Mnoho žien ním umýva i v súčasných moderných domácnostiach vnútra chladničiek, pračiek či umývačiek riadu.

Predchádzajúci článokTipy na jarný detox. Privítajte slnečné dni s kozmetickými novinkami
Ďalší článokJarné bylinky nasýtia i zaženú neduhy