Prehnaná reakcia pokožky na vonkajšie podnety, ktorá sa prejavuje podráždením, svrbením a vyrážkou. Aj takto by sme mohli charakterizovať citlivú pleť. Jeseň so svojím premenlivým a nestálym počasím je pre ňu veľkou zmenou, s ktorou sa musí vyrovnať. Ako jej pomôcť a znížiť tak negatívne vplyvy nepriaznivého počasia na minimum?
Začnite naprávať škody po lete
Horúce letné dni sú pre ľudí s citlivou pokožkou náročné. Počas dňa je opakovane vystavovaná silnému škodlivému slnečnému žiareniu nielen tvár, ale aj pokožka celého tela. Neprospieva jej ani časté kúpanie v mori či bazéne, ktoré ju vysúša a spôsobuje vznik šupín alebo podráždenia. Čo najrýchlejšie preto treba začať s jej regeneráciou. Pravidelné používanie hydratačných prípravkov je správnou cestou k náprave. Krémy treba aplikovať ráno i večer. V chladnejšom počasí je vhodné zvoliť aspoň na noc mastnejšie, ktoré pleť vyživia a regenerujú a zabezpečia aj potrebnú hydratáciu. Ľudia s citlivou pokožkou by mali nakupovať krémy v lekárňach, kde sú špecializované rady výrobkov. Nesmiete zabúdať ani na odmaľovanie a čistenie pleti. Očistiť pokožku by ste nemali iba večer pred spaním, ale aj ráno po prebudení sa. Pravidelné čistenie pleti je veľmi dôležité, najmä ak máte suchú, citlivú, atopickú alebo podráždenú pokožku tváre. Vysušenej pokožke tiež neprospieva veľmi horúca voda. Odstraňuje z nej ochrannú vrstvu a potrebnú mastnotu. Maximálna teplota vody by mala byť v rozmedzí od 38 do maximálne 41 stupňov Celzia. Skontrolovať sa to dá veľmi jednoducho – nemala by nepríjemne páliť, ale mierne presahovať teplotu tela. Po umytí treba pokožku ošetriť. Telové mlieka určené pre tento typ ju opätovne zvlhčia a dodajú potrebné živiny a ochranu. Rovnako dôležitá je hydratácia zvnútra. Pravidelný pitný režim, ktorý môže byť spestrený o rôzne čaje, by mal byť samozrejmosťou.
Zabezpečte pokožke dostatočnú ochranu
Citlivá pokožka reaguje najmä na stimuly z vonkajšieho prostredia. Sem možno zahrnúť všetko, čo s ňou príde do kontaktu. Od nevhodnej kozmetiky cez materiály na oblečení až po počasie.
Okrem kvalitných hydratačných krémov a mliek by mala byť aj ostatná kozmetika prispôsobená potrebám citlivej pokožky. Vhodná je taká, ktorá neobsahuje látky s potenciálom vyvolať nepríjemnú reakciu. Najlepšie sú prípravky bez pridanej vône, umelých farbív, obsahu alkoholu a mydla. V oblečení sa oplatí vsadiť na prírodné materiály. Tie sú pre telo prirodzené a pokožka sa v nich cíti príjemne. Určite nesklamú bavlna, textílie z bambusových vláken či ľan.
Jesenné počasie sa vyznačuje svojou nestálosťou, čo sa môže najviac odzrkadliť na tvári. Časté je začervenanie a svrbenie. Ešte väčšie škody dokáže napáchať rýchly prechod z tepla do zimy, prípadne naopak. Vtedy je zvýšené riziko, že cievky na pleti popraskajú a vytvoria nepekné fľaky. Tie sú často trvalé a na ich odstránenie je potrebné vyhľadať dermatológa. Kritické partie tváre, čiže nos, líca a bradu, by mali aspoň čiastočne schovať šál alebo šatka. Po príchode do interiéru by mala mať pleť niekoľko minút na prispôsobenie sa teplote. Až potom je vhodné odev odložiť.