„Pán premiér, pomôžte našim obľúbeným kúpaliskám!“

Veľký Meder, 30. septembra 2020 – Jeden z najnavštevovanejších akvaparkov Slovenska, THERMAL CORVINUS vo Veľkom Mederi sa tiež pripojil k iniciatíve Asociácie akvaparkov, kúpalísk a plavární Slovenska, v ktorej žiadajú premiéra o podporu turizmu resp. najpopulárnejších kúpalísk v tomto dramatickom ekonomickom roku.

INTRO

Rok 2020 turizmu neprospieva. Obeťou pandémie covid-19 je na globálnej i celoslovenskej úrovni práve turizmus, opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu prinášajú subjektom, pôsobiacim v tomto odvetví, nemalé úskalia. Rozhodnutím Úradu verejného zdravotníctva sa 13.3.2020 pôvodne na neurčitú dobu (reálne na 85 dní) uzatvorili aj brány termálneho kúpaliska a akvaparku THERMAL CORVINUS vo Veľkom Mederi. Svoje brány návštevníkom akvapark otvoril čiastočne 6.6. a o 4 dni už fungoval v celej prevádzke. Reštartu nepomohlo ani počasie, ozajstná letná sezóna sa naštartovala len koncom júna. V septembri však okrem turistov dorazila na Slovensko aj druhá vlna pandémie.

TURISTI VO VEĽKOM MEDERI

Termálne kúpalisko a akvapark THERMAL CORVINUS vo Veľkom Mederi patrí medzi TOP 3 najpopulárnejších turistických destinácií Slovenska  a je strategickým podnikom pre celý región: celoročne poskytuje živobytie stovkám podnikateľov a rodín, od 1974 je vyhľadávanou destináciou státisícom slovenských, českých, poľských i maďarských turistov. Väčšinu návštevníkov tvoria hostia z Čiech a Moravy, často sú to už 3. ba 4. generácie verných návštevníkov. Mimo hlavnej sezóny (leta) ich pomer dosahuje aj 65-70%.

ASOCIÁCIA AKVAPARKOV, KÚPALÍSK A PLAVÁRNÍ SLOVENSKA

Opatrenia v súvislosti s pandémiou covid-19 majú existenčný dopad na turizmus a v rámci neho na akvaparky a kúpaliská. So zámerom spoločného vystupovania bola v máji 2020 založená Asociácia akvaparkov, kúpalísk a plavární Slovenska. Táto „pohľadnicová“ kampaň má za cieľ upriamiť pozornosť vedenia krajiny na to, aby podporovala turizmus resp. akvaparky v tejto dramatickej situácii minimálne na úrovni okolitých krajín. „Turizmus tvorí ekonomický i psychologický pevný základ spoločnosti“ – vyjadril sa ako jeden zo zakladajúcich členov Asociácie, konateľ termálneho kúpaliska a akvaparku THERMAL CORVINUS vo Veľkom Mederi, Ing. Tibor Križan a dodal: „ Práve v takýchto neľahkých životných situáciách treba dať ľuďom príležitosť na oddych v bezpečnom a čistom prostredí. Na to sú naše kúpaliská maximálne pripravené. Musí sa teraz všetko urobiť pre to, aby vláda potápajúcim sa akvaparkom hodila záchranné koleso čo najskôr.“

DOPAD PANDÉMIE NA EKONOMIKU THERMAL CORVINUS

DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE: Nižšie uvedená analýza odrzkadľuje len dáta z hlavnej, letnej sezóny. Predchádzalo jej obdobie 85-dňovej prevádzky s 0,- eurovými tržbami – toto obdobie zahŕňa aj také, vysoko frekventované dni, akými sú predĺžené víkendy 1. a 8. mája, Veľká noc a pod. 

Návštevnosť v hlavných sezónach bola v rokoch 2016 až 2018 stabilná. Leto 2019 bolo z pohľadu turizmu na celosvetovej úrovni vnímané ako mimoriadne úspešné. Návštevnosť THERMAL CORVINUS v r. 2019 v medziročnom porovnaní každý mesiac rástla, mimoriadne úspechy 2. polroku podporilo slávnostné odovzdávanie nového bazénového komplexu a s ním spojená publicita.

Hlavná sezóna roku 2020 (jún až august) preukazuje v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi 30%-ný úpadok – oproti roku 2019 až 70%, čo odzrkadľuje aj dopad štátnych opatrení a rozhodnutí v súvislosti s pandémiou: dôvera a odvaha cestovať sa vracala len pomaly, okrem toho aj maximálne teploty a počet slnečných hodín ďaleko zaostávalo oproti predchádzajúcim rokom. 

Júl charakterizoval taktiež nízky počet slnečných hodín a dopad protipandemických opatrení. Návštevnosť sa oproti predchádzajúcim rokom pohybovala na úrovni 77% (2018) a 72 % (2019).

Z pohľadu návštevnosti sa augustové čísla pohybovali v porovnaní s rokmi 2016, 2017 a 2018 na úrovni 100% , oproti roku 2019 na úrovni 75 %. Odzrkadľuje to aj potrebu dovolenky a oddychu pre ľudí: v tomto roku sa oproti predchádzajúcim zreteľne navýšil pomer tuzemských návštevníkov.

VYSOKÉ VÝPADKY TRŽIEB

Vývoj tržieb z predaja dobre odzrkadľuje priebeh pandémie: v prvých dvoch mesiacoch sú tržby vyššie ako v roku 2019. Výpadok tržieb zaznamenávame od 13.3.2020, v mesiaci apríl a máj sú tržby nulové. Tržby  zo vstupeniek sú od 13.3.2020 do 5.6.2020 nižšie oproti porovnateľnému obdobiu o  830 843 €. V mesiaci jún sa odzrkadľuje nábeh  a ťažký začiatok sezóny. V mesiacoch júl sme dosiahli 90% tržieb oproti 2019 a v mesiaci august 94 %.

Napriek relatívne prijateľným číslam z júla a augusta prevyšuje výpadok tržieb do 1. septembra 2020 hodnotu 1.191.838 eur. 

“Druhá vlna pandémie prišla na Slovensko začiatkom septembra, čo bude mať na hospodárske výsledky spoločnosti ešte dramatickejší dopad. Najprv boli limitované naše kapacity na 1000 osôb, kedy sme mohli reálne prijať 2000 až 3000 návštevníkov za deň, no a vyhlásením Česka za “červenú zónu” 18. septembra sme dostali druhú bolestivú facku: naši tradiční návštevníci, českí turisti takmer z jedného dňa na druhý z Veľkého Medera zmizli. Ani odhadnúť nevieme, aké opatrenia budú zavádzané k 1. októbru” – charakterizuje dramatickosť súčasnej situácie konateľ kúpaliska vo Veľkom Mederi, Ing. Tibor Križan. “ Aj preto prosíme každého, aby sa pripojil k iniciatíve Asociácie a aby sa takýmto priateľským, nevtieravým štýlom a svojim podpisom pohľadnice, adresovanej premiérovi Igorovi Matovičovi, zasadil za pomoc pre najpopulárnejšie akvaparky Slovenska v tejto vážnej situácii.”

NIEKOĽKO INFORMÁCIÍ O TERMÁLNOM KÚPALISKU A AKVAPARKU THERMAL CORVINUS VO VEĽKOM MEDERI

  • Podľa analýz týždenníka Trend patrí medzi TOP 3 akvaparkov na Slovensku. 
  • V r. 2019 lámala návštevnosť kúpaliska rekordy: počet registrovaných vstupov do akvaparku prevýšil 714.000 počet ubytovaní (registrovaných nocľahov) vo Veľkom Mederi vyše 354 000 osôb.
  • Veľký Meder ako turistická destinácia je špecifická tým, že služby tu poskytuje celé mesto súčasne. Akvapark THERMAL CORVINUS prevádzkuje spoločnosť TERMÁL s.r.o., ktorej 100%-ným majiteľom je mesto Veľký Meder. Ubytovanie, stravovanie ako aj iné drobné služby poskytujú výlučne obyvatelia mesta. Pri počte obyvateľov 8700 osôb je počet registrovaných lôžok 4 273 a počet ubytovateľov 346
  • Kvôli 85-dňovému zatvoreniu akvaparku resp. 0,- eurovým príjmom sa v akvaparku vytvorila kritická finančná situácia, ktorú aj relatívne úspešná hlavná sezóna (júl, august) dokázala zmierniť len minimálne. 
  • Kúpalisko zamestnáva celoročne 80 osôb, v letnej sezóne poskytuje prácu ďalším 40 zamestnancom. 

Vyjadrenia: Ing. Tibor Križan Tibor, konateľ mestského podniku Termál s.r.o., prevádzkovateľa termálneho kúpaliska a akvaparku THERMAL CORVINUS 

Kontakt pre médiá:  Szilvia N. Varagya, poradkyňa konateľa, tel.: 0907131610, www.thermalcorvinus.sk, email: media@thermalcorvinus.sk

Predchádzajúci článokSuper fotoknihy od Happyfoto
Ďalší článokKrásna pokožka aj počas jesene