Pokým sme mladí, zaujíma nás len estetická stránka nôh. Pekne upravené nechty, ktoré najskôr klieštikmi správne zastrihneme, potom krúživými pohybmi vyhladíme jemným peelingom, opláchneme a nanesieme lak. Najskôr základný, potom farebný, aby dlhšie vydržal.
Pekné nohy musia byť hladké, bez chĺpkov. Pre väčšinu žien sa stalo holenie celkom bežnou súčasťou života. Je rýchle a bezbolestné. Iné si navykli na voskové pásiky a depilačné krémy. Oveľa efektívnejšia metóda je trvalé odstránenie ochlpenia laserovou depiláciou. Robia ju na pracoviskách plastickej a estetickej chirurgie. Laserový lúč vnikne do korienka (folikulu) chlpu a definitívne ho zničí. Nový chlp už nevyrastie. K dokonalosti nôh patrí aj hebkosť, ktorú dosiahneme krémom a masírovaním.
Obuv, pohyb
S pribúdajúcimi rokmi a nezdravým životným štýlom môžeme nohám spôsobiť nemalé problémy. Nevhodná obuv, najmä príliš úzke a vysoké topánky, nám porušujú klenbu (či sa odrazí aj na deformácii chrbtice), krv nám nedostatočne cirkuluje a ak väčšinu dňa len stojíme alebo sedíme, pre nohy je to hotová pohroma. Preto im denne doprajme jednoduché cvičenia, hoci v kancelárii pri počítači. Ponaťahujme si päty – špičky, ohýbajme nohy v kolenách, aby sa pumpovala krv v lýtku. Večer si ľahneme na chrbát a začneme bicyklovať smerom hore, potom krúžime. Žily sa nám odkrvia a nohám sa uľaví. Aspoň jeden víkendový deň korčuľujme, bicyklujme, plávajme alebo poďme na túru.
Kŕčové žily
Krvné zrazeniny, opuchy a pocit ťažkých nôh trápia ženy vo vyššom veku. Už nám nejde ani tak o estetiku, ako o zdravé nohy. Prípravkov na zmiernenie ťažkosti je dosť. Masti a gély s obsahom heparínu prispievajú k liečbe povrchových zápalov žíl a dostať ich bez lekárskeho predpisu. Sú aj účinnejšie preparáty, pri ktorých sa na heparín viažu lipozómy a tie dokážu efektívne transportovať látku do hlbších vrstiev kože. Ak používame kompresívne pančuchy, treba si ich natiahnuť ráno, predtým ako vstaneme z postele, sme vo vodorovnej polohe a žily nie sú naplnené.
Mykózy
Je to ochorenie nôh spôsobené parazitnými hubami a plesňami. Mykózu si môžeme priniesť z letného kúpaliska a v zime z termálnych bazénov. V teplej vode sa jej darí. Sprievodnými symptómami povrchovej mykózy je opuch, svrbenie a pálenie. Ak nestačí prírodná liečba, napríklad potierať miesta slabým roztokom octu, ktorý má výrazný antimykotický účinok, treba ísť ku kožnému lekárovi, alebo si v lekárni kúpiť niektorý z prípravkov. Mykózu netreba podceňovať, často dochádza ku komplikovaným ochoreniam, k ružienke, bakteriálnej infekcii. Ak zasiahne aj nechty, tie sa zvyčajne zdeformujú a zhrubnú. Neliečené ochorenie sa ľahko prenáša na členov rodiny, ak používame jednu kúpeľňu. Stačí aby sa kúsok chorej šupinky dostal na kožu zdravého človeka.