Únava nie je samoúčelná, v ľudskom organizme hrá veľmi významnú, varovnú úlohu. Mali by sme ju podobne ako bolesť, zvýšenie teploty alebo napríklad zívanie chápať ako dôležitú informáciu. Je to ochranný signál nášho tela, ktorý nás varuje pred preťažením a je dôraznou výzvou na odpočinok, vypnutie a prerušenie doterajšej činnosti. Ak dlhodobo ignorujeme informácie o únave, následky na seba zvyčajne nenechajú dlho čakať.

Únava a vyčerpanie sú prirodzeným prejavom organizmu, ako reakcia na záťaž psychickú či fyzickú. V ťažkých časoch dolieha na veľkú časť populácie. Pribúda workoholikov, ktorí pracujú nonstop, len aby si prácu udržali a dosiahli aspoň životný štandard. Únava a vyčerpanosť je blízka aj športovcom, lenže na rozdiel od workoholikov vedia, že po záťaži a únave nasleduje regenerácia a relax.

Venovať pozornosť regenerácii po záťaži je kľúčová úloha, lebo ovplyvňuje následné pracovné nasadenie. Vždy by mala byť úmerná intenzite a dĺžke zaťaženia. Prioritným cieľom je teda adekvátny odpočinok a doplnenie (načerpanie) energie. Najmä pri  fyzických aktivitách hovoríme o doplnení a obnovení glykogénových zásob, teda nasýtení buniek sacharidmi. S doplnením by sme mali začínať vždy bezprostredne po fyzickej, ale aj duševnej aktivite. Veľakrát je nevyhnutné realizovať doplnenie už v ich priebehu. 

Patologická únava

Prichádza vtedy, keď ľudský organizmus  prestáva tolerovať zaťaženie. Jedinec v podstate prekonáva obranné mechanizmy organizmu a táto situácia môže byť príčinou jeho poškodenia.

Patologická únava má dve formy, tú prvú sprevádza pocit slabosti, nevoľnosť, pokles krvného tlaku, zle hmatateľný pulz, závrate alebo bolesť hlavy, výpadok zorného poľa, chrčivý zvuk pri nádychu, poruchy reči, triaška prstov, kŕče mimického svalstva, bledosť pokožky, slinenie, opakovanie myšlienok, skratové reakcie.

Pri druhej, ťažšej forme, dochádza k stupňovaniu príznakov a tento stav aj jeho riešenie patria už len do kompetencie lekára. Prejavmi sú sinavá tvár, nehmatateľný pulz, dýchavičnosť, fialové sfarbenie periférnych oblastí tela, výrazná srdcová činnosť (búšenie srdca), vracanie, pokles krvného tlaku, poruchy termoregulácie, kŕče, ochabnutosť, zášklby, zníženie tvorby moču, krv v moči, krvácanie z nosa, príznaky obehového šoku a kolaps.

Chronická únava

Naprostá väčšina pacientov s týmto druhom únavy sú ženy. Sú obetavejšie, pracovitejšie a leží na nich ťarcha zodpovednosti o rodinu. S rastúcou únavou aj ťažkosťami existujú päť, desať i dvadsať rokov. Energia, s ktorou sa ako mladé ženy pustili do rodinného a pracovného života, sa postupne vyčerpáva a môžu skončiť úplným kolapsom organizmu. Východisko je len jedno: vzoprieť sa zavedeným praktikám, neprepínať sily všetkými smermi súčasne a vyhýbať sa stresu. V domácnosti preniesť polovicu povinností na manžela tak, ako je to zvykom napríklad v Škandinávii, a na svojej ceste za úspešnou kariérou ubrať plyn. Radšej sa včas odhodlať k radikálnej zmene svojho života, než sa dožiť zlého konca.

Pri dlhodobej únave súvisiacej s prepracovaním a nedostatkom odpočinku sa postupne rozvinú mnohé zdravotné problémy, napríklad ochorenia spojené s chronickým zápalom či už prínosových dutín a stredného ucha, alebo zápalové ochorenia tenkého a hrubého čreva, reumatické ochorenia, ale aj chronické infekcie. 

Pozor na vážnejšie ochorenie

Únava však nemusí byť iba výsledkom nadmernej záťaže. Môže súvisieť s vážnym telesným alebo duševným ochorením. Ak cítite veľkú únavu a nie ste si vedomí konkrétnej príčiny, mali by ste sa bez odkladov poradiť s odborníkmi. Únava, ktorá trvá dlhšie ako šesť týždňov, môže byť signálom, že v organizme nie je niečo v poriadku. Niekedy ide o stav po ťažkej chrípke, inokedy pretrváva v organizme zápal. Únava môže súvisieť napríklad s anémiou (chudokrvnosťou). Zvlášť ťažké stavy chronickej únavy sprevádzajú neurologické ochorenia, napríklad Parkinsonova a Alzheimerova choroba a roztrúsená skleróza. 

Ak sa blížite veku okolo päťdesiat rokov a dlhodobo pociťujete celkovú únavu a vyčerpanie, požiadajte svojho praktického lekára o vyšetrenie štítnej žľazy. 

Jej nedostatočné fungovanie možno nahradiť dodávaním chýbajúcich hormónov.

Únava môže sprevádzať aj celý rad ďalších psychických porúch, napríklad stavy panickej úzkosti alebo depresívnu poruchu, ktorá je síce menej závažným problémom ako endogénne depresie, ale zato sa jej dá dopracovať sústavným preťažovaním vlastných síl, nedostatkom odpočinku a dlhodobým stresom.

Predchádzajúci článokPrečo je TEKVICOVÝ olej TOP?
Ďalší článokČO POTREBUJE PLEŤ V ZIME?