Pohyb pôsobí na vývoj a vývoj pôsobí na pohyb. Pravidelná a správne vykonávaná pohybová aktivita spojená s racionálnou výživou a vhodným životným režimom pozitívne ovplyvnuje hmotnost organizmu, metabolizmus, transportný a pohybový systém, psychický stav, fyzickú zdatnost a výkonnost človeka.
Cvičenie má preventívny charakter na mnohé rizikové faktory a choroby – vysoký krvný tlak, hustota minerálov v kostiach, srdcovocievne ochorenia, imunitný systém, cukrovka a podobne.
Harmonizácia tela
Pohyb znižuje nepriaznivé následky stresu v ľudskom organizme a znižuje hladinu stresového hormónu v tele – je vzpruhou pre imunitný systém. Pomáha nielen oslabeným svalom, ale zbavuje telo aj negatívnych stavov – pocitov úzkosti a únavy. Pravidelným pohybom je možné nielen zlepšiť dýchanie a funkciu pľúc, silu a flexibilitu tela, spáliť nadmerné kalórie, ale dodať si aj sebavedomie. Zdravotné a kompenzačné cvičenia sú zamerané na harmonizáciu pohybového systému, rovnováhu a správne držanie tela. Zdravotné a kompenzačné cvičenie je určené nielen pre zdravotne oslabených, ale aj pre zdravých jedincov, ktorým slúži najmä ako prevencia.
Stimulácia zdravia
Cvičenie podporuje a upravuje funkčný stav pohybového aparátu – stimuluje zdravie, aj dobrú náladu. Normalizuje prísun kyslíka do tkanív. Už aktivity nízkej intenzity – chôdza, beh, plávanie alebo bicyklovanie, zlepšujú nielen kondíciu, ale formujú aj postavu. K výdatnému posilňovaniu svalových skupín slúžia tak silové, ako aj aeróbne tréningy, pri ktorých dochádza k spevňovaniu svalstva a k posilneniu všetkých zložiek pohybového systému. No mnohokrát len obyčajné pravidelné prechádzky v prírode robia s fyzickou a psychickou kondíciou človeka priam zázraky. Ak pri chôdzi, behu, alebo bicyklovaní v prírode môže človek čo i len na chvíľu zabudnúť na starosti všedného dňa a uvoľniť sa, majú tieto aktivity preňho a jeho zdravie nesmierny význam.