S klesajúcimi teplotami v jesennom období začíname premýšľať nad spôsobmi ako posilniť obranyschopnosť svojho tela. Snaha úspešne sa vyhnúť chorobám typickým pre chladnejšie počasie nás môže doviesť aj k známemu sladkému všelieku — k medu.

Nespočetné pozitívne zdravotné účinky medu sú známe a popisované už celé tisícročia. Moderná medicína potvrdila to, čo tvrdili dávni felčiari: med obsahuje cenné látky, ktoré sú účinné v boji proti infekciám, na hojenie rán i popálenín, pri redukovaní hmotnosti, zlepšujú spánok a bojujú s kašľom aj hnačkou, skrášľujú pokožku i vlasy, účinkujú ako prevencia srdcových ochorení, pomôžu vám zbaviť sa nepríjemných stavov po opici a pomáhajú dokonca aj proti cukrovke a rakovine. Toto zázračné tekuté zlato obsahuje mnoho enzýmov, vitamínov a minerálov, pričom je skvelým zdrojom energie a na rozdiel od bežných sladidiel nespôsobuje náhle výkyvy hladiny cukrov v krvi. (Diabetici by pritom mali voliť skôr medy s vyšším obsahom fruktózy — ako napríklad agátový či lipový med.) 

mercedesom medzi medmi je manukový med

Nemenej užitočný je med pri budovaní našej prirodzenej imunity. Obsahuje totiž prírodné látky zvané flavonoidy a polyfenoly, ktoré ochraňujú prirodzenú štrukturálnu integritu buniek a tkanív, pričom neutralizujú nebezpečné voľné radikály. Povtrdil to aj nedávny výskum Univerzity v Michigane, ktorý preukázal, že vďaka svojmu obsahu antioxidantov je med doslova poháňačom našej imunity. 

Asi naväčším zdrojom antibakteriálnych látok je manukový med. Všetky medy majú rôzne chute a liečivé vlastnosti, v závislosti na tom, ktoré kvety včely navštívia. V tomto prípade je to kvet manuka. Čo robí manuka med takým zvláštnym je mimoriadne vysoká miera stabilnej antibakteriálnej aktivity, ktorá vyplýva z prirodzene sa vyskytujúce látky v nektáre kvetu. Je to zložka ktorá pôsobí aj voči baktériám odolným voči súčasným antibiotikám. Zrejme ste sa s kvetom manuka ešte nestretli a niet sa čo čudovať, pretože rastie v Austrálii a na Novom Zélande. Ale môžte si ho zakúpiť aj u nás, napríklad na podstránke stránky www.medaren.sk – manukove medy. Viac o manukových medoch sa môžete dočítať aj v tomto článku.

Oxidanty, ktoré med likviduje, sú škodlivé, reaktívne molekuly, ktoré vznikajú v našom tele najčastejšie vďaka nesprávnemu životnému štýlu a škodlivým vplyvom z prostredia: stres, nesprávne stravovanie, fajčenie či priveľa alkoholu, to všetko tvorí živnú pôdu pre premnoženie oxidantov v tele. 

Vzácny včelí produkt vďaka zvýšeniu vlastnej imunitnej odpovede organizmu zabraňuje akútnym zápalom, má takisto nezanedbateľné antibakteriálne, protiplesňové a protirakovinové účinky. A ako presne med zabíja baktérie? Jednoducho: vďaka svojej hydroskopickej (t.j. vodu priťahujúcej) povahe doslova “vytiahne” z baktérii vodu a tak ich zlikviduje. 

Súčasťou posilnenia obranyschopnosti je aj pozitívny vplyv medu na trávenie — pretože ak nám dobre trávi, choroby sa nám vyhýbajú. Med obsahuje množstvo tzv. prebiotík — látok, ktoré vyživujú probiotiká a zároveň zabraňujú premnoženiu škodlivých baktérií v tráviacom trakte. 

A ako vyťažiť zo zlatistého medu čo najviac?

Dôležitý je samotný výber konzumovaného medu. Voľte si vždy kvalitný, surový med od overených výrobcov. Niektorí producenti šikovne “nadrábajú” med pomocou iných sladidiel či vody, prípadne ho spracovávajú pri vysokých teplotách, ktoré významne ničia účinnosť užitočných látok v mede. 

vysoké teploty pri úprave medu ho zbavujú niektorých účinných látok

Ako správne med konzumovať?

Skvelou správou je, že aby ste si mohli užívať všetky pozitívne účinky tejto superpotraviny, bude vám pokojne stačiť jedna lyžička denne! Môžete si ňou osladiť čaj či kávu, prípadne rozmiešať s čerstvou šťavou z citróna v pohári teplej vody. Krásnou spomienkou na detstvo môže byť med rozmiešaný s maslom na krajci celozrnného chleba, prípadne med pridaný do dresingu na šalát alebo nakvapkaný na jogurt s orechmi. Dávajte si len pozor na horúcu vodu: vysoké teploty zbavia med niektorých účinných látok. Nechajte preto šálku čaju pred pridaním medu vždy mierne vychladnúť. 

A ak ste sa predsa nevyhli ochoreniu, ktoré je sprevádzané nepríjemným škriabaním v hrdle či kašľom, nezúfajte — med má podľa niektorých výskumov vyššiu účinnosť na potlačenie kašľu ako bežné voľnopredajné protikašľové sirupy. 

Ak hľadáte pre seba či svojich blízkych skutočne kvalitný med, ktorý je skvelým pomocníkom vašej imunity, navštívte www.manukovemedy.sk 

Predchádzajúci článokPrírodnou medicínou na prevenciu i vysoký tlak
Ďalší článokDivadelné štúdio KBB, alebo Kde Bolo, tam Bolo