Dokážu nás potešiť, utešiť, vyzdvihnúť slávnostnosť chvíle, vzdať úctu a – hoci zdanlivo nemé – povedať za nás to, na čo sa možno ani sami neodvažujeme… Hádam neexistuje príležitosť, na ktorú by sa kvety, respektíve výzdoba z nich, nehodili. A rovnako – neexistuje človek – ktorého by dar v podobe kytice kvetov mohol sklamať či uraziť.

Kvety sú totiž skutočne našimi vernými sprievodcami, a to doslova „od kolísky až po  hrob“. Kvety sú neodmysliteľnou súčasťou zásnub, svadieb; kytice kvetov dostávajú mamičky po pôrode; figurujú pri oslavách narodenín, menín, rozličných dôležitých výročí; chýbať nemôžu pri promóciách, na slávnostných tabuliach alebo – sa nimi obdarúvame len tak – z úcty a lásky. A – napokon – kvety nás sprevádzajú aj na našej poslednej ceste…

Ak teda práve rozmýšľate nad tým, čím obdarovať vášho priateľa, priateľku, známeho, kamaráta, dcéru, syna, otca, mamu – a stále vám nič vhodné nenapadá, neváhajte a „stavte“ na kvety! A taktiež – pokiaľ pripravujete firemnú či rodinnú slávnosť (nech už sú to narodeniny, výročie svadby, krstiny atď.) – nezabudnite, že na slávnostnej tabuli by sa okrem vkusného obrusa, servisu, pohárov a rôznych iných doplnkov mali vynímať i kvety! Nielenže, pravda, pekne naaranžované predstavujú výrazný a neprehliadnuteľný estetický prvok, ale zároveň aj svojou subtílnosťou, nežnosťou a akousi oddanosťou a pokorou  navodzujú i atmosféru príjemného tepla a harmónie. Prekvapiť môžete aj netradičnou zdravou ovocnou kyticou, či ovocným boxom. Ak obdarovaná osoba preferuje slané, určite jej ulahodíte nádhernou slanou kyticou. V ponuke www.kytickovo.sk si určite vyberiete tú správnu.   

Nájdu sa síce aj takí, ktorí tvrdia, že rezaných kvetín je škoda, pretože vlastne musia „umierať“ kvôli nám. Lenže – či to nemôže byť aj tak, že „umieranie“ pre ľudskú radosť a úctu k človeku je ich vznešeným poslaním; že prinášať túto „obeť“ ľudským bytostiam je pre ne prirodzené? Pravda – existuje aj druhá strana mince, a tou je naša zodpovednosť  voči prírode všeobecne, kvety nevynímajúc; totiž – aby sme sa správali tak, že budeme vždy a za každých  okolností tejto „kvetnej obety“ hodní; a že z našej radosti a vďaky vzíde energia, prírode bohato vynahradzujúca jej obeť…

Žena s kvetmi

Symbolika kvetov

Zdá sa, že kvety mlčia; hoci nejeden vedecký  pokus preukázal, že istou „rečou“ reagujú na konkrétne situácie, ba že si občas aj „zaspievajú“, teraz nemáme na mysli túto, aj keď bezpochyby zaujímavú stránku veci. Ide nám  totiž o „reč“, respektíve symboliku, ktorú jednotlivým druhom a farbám kvetov pripísali ľudia. Čo nám teda hovorí napríklad žltý tulipán – alebo ľalia? Zistíme!

V Európe kvety po prvý raz „oficiálne“ prehovorili na začiatku 18. storočia, kedy anglická aristokratka lady Mary Wortley Montagu posielala svoje správy po cestách z Orientu prostredníctvom kvetín. Za zmienku stojí tiež fakt, že do polovice 19. storočia prevládali kytice z viacerých druhov kvetín, vďaka čomu vznikol bohatý systém znakov, ktorý navyše podporoval aj spôsob, ako sa jednotlivé druhy kvetov do kytice aranžovali. V súčasnosti, sa už, pravda, reči kvetov až taký význam nepripisuje, ale – človek nikdy nevie. 

Preložme si teda aspoň niektoré symboly:

červený tulipán – vyznanie lásky; žltý tulipán – problémy v láske, ale úspech v práci; fialový orgován – úprimné, hlboké city; biely orgován – sviežosť a mladosť; margaréta – osudovosť, nekomplikovanosť, lúčenie;  narcis – túžba, úcta, stabilita; lekno – čistota; orchidea – čistá, duchovná láska a úcta; ďatelina – šťastie; ružová ruža – priateľstvo, dôvera; červená ruža – vášeň, „horúca“ láska; žltá ruža – radosť z lásky, zo života, ale tiež žiarlivosť; fialka – skromnosť a dôvera;  zvonček – skromnosť a vytrvalosť; biely hyacint – láskavosť; červený hyacint – hravosť; žltý hyacint – žiarlivosť.

Kvety by mali byť upravené

No či už „reči“ kvetov veríme alebo nie, faktom zostáva, že kvety, ktoré chceme darovať, ozdobiť nimi stôl či prikrášliť príbytok, by mali byť upravené. Všetko dnes ide dopredu – aj aranžovanie. V dnešnej dobe je viac profesionálov, čo sa odráža aj na aranžovaní a na konečnom výsledku – kytice sú čisté, moderné, tón v tóne, používajú sa skôr prírodné materiály. Doplnkové materiály sa obmedzujú, prevládajú kvety. Používajú sa rôzne palice, perie (pštrosie, pávie), koráliky – je to však skôr na kytice do divadla a iné špeciálne príležitosti. Dekorácie totiž  netreba preháňať, všetko musí ladiť.

Predchádzajúci článokPandémia a jarná únava: nepriatelia imunity
Ďalší článokMájová bryndza je najchutnejšia