Chladné jesenné počasie predstavuje pre ľudský organizmus záťaž. Imunitný systém reaguje búrlivejšie na infekcie, s ktorými sa stretáva častejšie. Dobré je, ak sa rozhodnete podporiť obranyschopnosť svojho organizmu včas.

Imunita človeka sa vyvíja po celý život. V každej jeho časti sú potrebné iné opatrenia ako imunitný systém čo najviac podporiť. Hlavným znakom imunitného systému je to, že sa môže adaptovať a že za normálnych podmienok nezasahuje proti vlastným zdravým tkanivám. Schopnosť odolávať najmä škodlivým vonkajším činiteľom sa vyjadruje mierou imunity, ktorú človek môže zdediť – vtedy je reč o prirodzenej, vrodenej imunite. No imunitu možno aj získať – vtedy hovoríme o získanej imunite. O porušenej imunite sa väčšinou uvažuje vtedy, ak sa bežné infekcie, najčastejšie dýchacích ciest, pri primeranej liečbe nedarí zvládnuť tak, ako vo väčšine prípadov rovnakého ochorenia. Ak majú infekcie zdĺhavý priebeh, bez inej zjavnej príčiny, alebo sú veľmi časté, alebo ak majú ťažký priebeh. Jedinec s dobrou imunitou by nemal prekonať viac ako tri banálne infekcie do roka.  

Zdravý životný štýl

Pod pojmom zdravý životný štýl sa skrýva množstvo faktorov. Od výživy a pohybu, cez vyhýbanie sa škodlivým látkam, až po spánok a životný optimizmus. Odborníci tvrdia, že človek svoje zdravie ovplyvňujete vlastným správaním až na osemdesiat percent.  Imunitný systém ohrozujú mnohé faktory, medzi ktoré patrí aj prílišné vyčerpanie, psychické napätie a stres. Ľudia s oslabenou imunitou sú unavení a náchylnejší na rôzne choroby vírusového a bakteriálneho pôvodu – nachladnutie, chrípka, ochorenia dýchacích ciest a zápaly rôznych druhov. Prekonanie chorôb vírusového a bakteriálneho pôvodu oslabujú ľudskú imunitu. Obzvlášť, ak jedinec počas choroby nedodržiava odporúčané zásady, alebo chorobu „prechodí“. Vďaka týmto súvislostiam vzniká začarovaný kruh, kedy je oslabená imunita príčinou choroby, ktorá imunitný systém ešte viac oslabuje. Choroba sa opakovane vracia a prináša ďalšie, väčšinou závažnejšie riziká a komplikácie.

Funkčný imunitný systém

Pre posilnenie a udržanie funkčného imunitného systému je vhodné dodržiavať správnu životosprávu, obmedziť stresové situácie, nevyhýbať sa športu a primeranej fyzickej aktivite. Šport pôsobí blahodarne na ľudský organizmus – na telo aj myseľ. Jedným zo spôsobov prevencie pred prechladnutím a nákazami je aj otužovanie. K prospešným prostriedkom otužovania organizmu patrí častý pohyb v prírode za každého počasia, ranné sprchovanie najprv vlažnou, potom studenou vodou, pobyt v saune, dodržiavanie pitného režimu a konzumácia zdraviu prospešných jedál, s dôrazom na ovocie a zeleninu, časté vetranie priestorov v domácnosti a na pracovisku a mnoho iných.

Predchádzajúci článokTIETO REGIÓNY SA V ZIME OPLATÍ NAVŠTÍVIŤ!
Ďalší článokPrešovčania môžu byť pyšní: Majú jedinečný obchod, aký nenájdete v celej strednej a východnej Európe