Na pestovanie liečivých bylín neslúžia len záhrady, ale aj hrantíky na balkónoch či kvetináče na parapetných doskách. Lebo nie každý má záhradu či balkón. Liečivé bylinky sú väčšinou trvalky a úžitok z nich môžeme mať po celý rok. Aby sme mali z nich skutočný úžitok, treba vedieť, kedy a ako ich správne využiť.

Aloa pravá

Liečivé účinky tejto rastliny boli známe už pred Kristom. V Biblii sa píše, že telo Krista bolo zavinuté do plátna posypaného lístkami myrty a práškom z aloy. Rastlinu využívali aj počas vojenských ťažení Alexandra Veľkého na zaceľovanie rán vojakov. Do Európy sa dostala aloa až v 10. storočí z južnej Afriky, ktorá je jej domovom, ale pestuje sa takmer na celom svete. Rastlinu bežne dostať kúpiť v kvetinárstve. Na pestovanie nie je náročná, neznesie príliš veľa vody, stačí ju raz za čas zaliať, ale medzi zálievkami by mal substrát vyschnúť.

Liečivé bylinky a účinky

Aloe sa darí na slnečnom mieste pri okne a čerstvú šťavu z listov využívame po celý rok. Šťava z listov pripomína priehľadný gél, ktorý obsahuje pre telo množstvo veľmi dôležitých aminokyselín, minerálov (ako sú horčík, zinok, vápnik, chróm, meď, draslík, sodík) a vitamínov (ako sú A, C, niektoré vitamíny skupiny B, kyselinu listovú). Je vynikajúcim dezinfekčným, hydratačným a hojivým prostriedkom na drobné ranky, afty, popáleniny, odreniny, herpes, ekzémy, plesne či kožné vyrážky. Pomáha i pri bodnutí hmyzom a zmierňuje bolesti v svaloch. Pri domácom užívaní list aloy odstrihneme, zbavíme ostňov, pozdĺž rozrežeme a plátky položíme gélovou časťou na poranené miesto. Alebo vytlačíme gél a potrieme ním ranu. Šupka obsahuje latex a citlivú pokožku môže podráždiť. Vnútorne sa používa len šťava (sabur) na problémy žalúdka a tráviaceho traktu, na povzbudenie organizmu i na zápchu. Pri vnútornom užívaní silno prekrvuje telesné orgány a môže nastať i vnútorné krvácanie, preto ju dávkujeme veľmi opatrne, neodporúča sa v tehotenstve a pri ochorení obličiek. Prípravky z aloy dostať aj v lekárňach.

Aloe vera

Urobte si domácu medicínu

• Zmiešajte po jednej čajovej lyžičke biely jogurt, med a šťavu z aloy. Užívajte len občas, tento vylepšený jogurt pôsobí blahodarne na zažívanie, na upokojenie organizmu po fyzickej i psychickej stránke.

• Očistite a postrúhajte 2 mrkvy a 2 jablká, pridajte nakrájané 2 mladé lístky žihľavy, 4 mladé lístky skorocelu kopijovitého, zmiešajte a polejte tromi lyžicami medu, do ktorého ste vytlačili šťavu z troch listov aloy. Tento šalát si pripravte pri ťažkostiach s trávením.

• Podráždenú alebo svrbivú pokožku natrieme miesta šťavou z aloy, ktorá nielen príjemne chladí, ale i uzdravuje.
• Aloa sa dáva na opary, akné, popáleniny, na bodnutia od hmyzu. Recept je jednoduchý. Stačí odrezať celý list, umyť a zbaviť ho pichliačov. Vždy po niekoľkých hodinách priložíme list na postihnuté miesto. Zakaždým  však odkrojíme kúsok listu, aby sme získali čerstvú šťavu. Vďaka týmto obkladom opary menej bolia a hlavne sa rýchlejšie hoja.
• Aloa je dobrý pomocník aj proti vypadávaniu vlasov. 
Šťavu zmiešame s bielym vínom a roztok vtierame niekoľkokrát v týždni k vlasovým korienkom.

Voňavé, chutné, liečivé

Medovka

Jej  lístky výborne dochutia ovocné šaláty, sladké jedlá  a miešané nápoje. Ale pozor! Nikdy sa nevarí ani nepečie, dochucuje sa ňou jedlo a nápoje tesne pred podávaním. Z čerstvých lístkov sa pripravuje nápoj na upokojenie.

Mäta pieporná

Hodí sa do ovocných šalátov a rozličných nápojov, má výraznú arómu, preto sa používa s mierou. Pridáva sa do jedál z kuracieho, baranieho a jahňacieho mäsa. Čaj sa pije pri ťažkostiach so žalúdkom a žlčníkom.

Pažítka

Podobne ako cibuľa, cesnak a pór výborne chutí na chlebíku s maslom, pridáva sa do rybacích a iných nátierok aj na varené zemiaky, ktoré sme predtým  poliali maslom. Pažítka je plná vitamínu C a dôležitých minerálnych látok, podporuje trávenie a znižuje krvný tlak.

Šalvia

Šalvia patrí medzi liečivé bylinky, ktoré sú veľmi obľúbené v stredomorskej kuchyni a pretože je veľmi aromatická, používa sa s mierou. Jeden lístok na prevoňanie môžete pridať do baranieho a jahňacieho mäsa, do jedál z rýb a tiež do mletého mäsa. Šalviový čaj pomáha ako kloktadlo pri bolestiach v krku a pri žalúdočných a črevných problémoch, pri zápale ďasien alebo ústnej dutiny. 

žena
Predchádzajúci článokRelaxačný pobyt vo Vrbove – ideálny darček
Ďalší článokParfum ako luxus už v starom Grécku a Ríme