V zime a začiatkom jari pohyb obmedzujeme. Veď komu by sa chcelo vybehnúť z vykúreného bytu do mrazivého a sychravého dňa. Navyše, na šmyklavých a mokrých chodníkoch by sme mohli dôjsť k úrazu. Sú však takí, ktorí nemôžu bez pohybu vydržať a tak zájdu radšej do fitka. A ostatní? Musia byť opatrní, aby nenabrali prípadné kilá po štedrých a na jedlo bohatých Vianociach.
1. Päť malých jedál
Po dvadsiatke sa náš metabolizmus spomaľuje asi o desať percent každú dekádu. Môžeme teda mierne priberať, hoci stále jeme tak, ako keď sme boli mladší. Tento metabolický útlm vyvážime konzumovaním piatich malých jedál namiesto troch väčších denne. Nikdy nie je dobré jesť veľké porcie, pretože telo z nich aj tak využije len časť energie a zvyšok uloží (v závislosti od našich pohybových aktivít).
Zásadnou chybou je, dať si len jedno, prípadne žiadne jedlo denne. Keď budeme jesť príliš málo, alebo nič, naše telo bude zmätené, bude si myslieť, že sa chystáme hladovať a spomalí metabolizmus. V dlhodobom horizonte môžeme pravdepodobne očakávať váhový prírastok.
2. Chudnutie bez straty výživných látok
Zamerajme sa na výživu, nie na diétu. Pre mnohých z nás slovo „diéta“ znamená vzdať sa chutných, ale nezdravých jedál, prípadne vôbec nejesť, čo je kontraproduktívne, tak ako v bode 1.
Odopierať telu jedlo, alebo zachádzať do extrémov a jesť len odporučené potraviny, je proti všetkým zásadám. A hoci diétou kilá zhodíme, výsledky zvyčajne nemajú dlhé trvanie. Navyše diéty sú len jednostranne zamerané, takže telu budú chýbať dôležité živiny. Aby sme zostali zdraví a zároveň nepribrali, strava by mala mať takéto zloženie.
• 25 % živočíšne proteíny: morské plody, ryby, vajíčka, kuracie, bravčové a jahňacie mäso. Mali by sme zjesť zhruba tri desať dekagramové porcie.
• 50 % ovocie a zelenina. Obsahujú dôležité antioxidanty, vitamíny a vlákninu. Obzvlášť prospešná na chudnutie je listová zelenina bohatá na chlorofyl (brokolica, kapusta, špenát, listové šaláty, chren).
• 25 % stravy surové orechy a semená, strukoviny a celozrnné potraviny (hnedá ryža, celozrnný chlieb, pečivo z amarantu, prosa, ciroku, pohanky). Treba obmedziť veľmi tučné jedlá, mliečne výrobky a sacharidy, vrátane cukru, alkohol, bielu múku a cestoviny z nej. Spočiatku vám chuť tučných jedál bude chýbať, ale po po 2-3 týždňoch si telo navykne a prečistí sa.
3. Viac tekutín, menej hmotnosti
Ak dostatočne nepijete, telo si vytvorí vzorec na uchovanie vody. Bude teda vodu zbytočne zadržiavať. Pritom pri správnom pitnom režime sa vyplavujú z tela toxíny a telo sa naučí správne s vodou hospodáriť.
Tip: pite horúcu vodu s plátkom citróna počas dňa, zvlášť pred jedlom, aby ste zredukovali zadržiavanie tekutín.
4. Zoštíhľujúci ranný rituál
Každé ráno vypite na lačno dve čajové lyžičky jablkového octu s jednou čajovou lyžičkou javorového sirupu a s 3 deci horúcej vody. Zaručí vám to dobré trávenie a naštartuje metabolizmus. Nikdy nevynechajte raňajky. Ráno telo potrebuje najviac energie.
5. Bylinný rozvrh
Bylinky pomáhajú stimulovať metabolizmus. Vsaďte občas aj na čínske byliny: chryzantéma, astralagus, ženšen, schizandra alebo zelený čaj. Správny pomer byliniek na mieru nech vám namieša odborník na čínsku medicínu.
6. Dostaňte sa do kondície
Fyzická aktivita rozhýbe váš metabolizmus a spáli kalórie. Ak chcete zoštíhliť, hýbte sa čo najčastejšie. Začnite ignorovať výťah, nastúpte až na ďalšej zastávke električky. Hýbte sa čo najviac. Častejšie umývajte okná, nákupy robte denne, menšie a pešo. Mala by to pre vás byť zábava skôr než povinnosť. Potom to pôjde už samo.
Tu si môžte prečítať, aké prírodné afrodiziaká poznáme a o tom, ako sa dožiť vysokého veku.