Hoci sa zvyknú spájať s nedostatočným oblečením, skôr než prechladnutie orgánov sa na zápale podiela celkové zníženie obranyschopnosti tela. Zápal močových ciest je vyvolaný baktériou, ale chlad a vlhkosť im rozhodne neprospievajú.
Muži sú na tom lepšie
Jednoznačne ním trpia častejšie ženy a to až 50-krát! Samotný chlad priamo infekciu močových ciest nespôsobuje. Skutočnou príčinou je baktéria, ktorá sa rozmnoží a vyvolá nepríjemné problémy. Bolestivý zápal sa týka najmä žien v reprodukčnom veku, ale to neznamená, že muži problém nepoznajú. „Dobehnú“ nás vo vyššom veku, kedy zväčšená prostata spôsobuje nedostatočné vyprázdňovanie močového mechúra, čím vzniká živná pôda pre rozmnožovanie baktérií. Prečo zvykne potrápiť viac ženy ako mužov? Na vine je anatómia a fungovanie močových a pohlavných orgánov. Ústie ženskej močovej rúry je v porovnaní s mužským bližšie ku konečníku, kde žijú črevné baktérie rodu Escherichia Coli, ktorá tvorí základ populácie hrubého čreva. Rovnako ako poznáme dobrý a zlý cholesterol, rozoznávame však aj „dobrú“ a „zlú“ Escherichiu coli, všeobecne známu pod skratkou E. Coli. Práve ona je zodpovedná za opakovanie zápalov močových ciest. Ak sa často vracajú, je pravdepodobné, že došlo k premnoženiu tzv. uropatogénnej E. Coli. Je špecifická tým, že s pomocou chápadiel je schopná sa naviazať na povrch močového mechúra a udržať sa tam. Dokonca na ňu celkom neplatí zvýšený príjem tekutín. Veľa piť a často močiť pomáha podľa odporúčaní odplaviť neprichytené baktérie. Uropatogénna E. Coli je však taká prefíkaná, že dokáže vytvoriť tzv. „spiace ložisko“, ktoré sa aktivuje pri oslabení lokálnej imunity. Vtedy sa rozmnoží a výsledkom je recidíva, teda opakovanie infekcie.
Antibiotikám sa za každú cenu nesnažte vyhnúť
Za oslabením lokálnej imunity môže byť prechladnutie, stres, ale i sex alebo fajčenie, alkohol, alergie či nevhodná strava. Opatrnosťou v podobe dostatočne teplého obliekania však rozhodne nič nepokazíte! Najmä v tomto období je rizikové časté striedanie teplôt – jar môže priniesť slnečné, teplé dni a naopak, chladné večery. Pri nádche či chrípkových stavoch sa ľudia často dožadujú predpísania antibiotík, hoci na ne tento typ liečby nie je vôbec vhodný, pretože, že na vírusové ochorenia antibiotiká nezaberajú. No pri zápale močového mechúra, ktorý by mal byť v každom prípade liečený antibiotikami, takmer polovica žien ani nevyhľadá lekára! Antibiotická liečba je pri akútnej cystitíde súčasťou celosvetových postupov a za každú cenu by sa jej nemali vyhýbať ani tehotné ženy. Odborníci upozorňujú, že samotná infekcia predstavuje pre budúcu mamičku väčšie riziko ako antibiotická liečba.
Dobré rady
- oblasť panvy držte v suchom teple – napr. s pomocou hrejivého vankúša
- v akútnej fáze dodržiavajte pokoj na lôžku
- vhodný je výdatný príjem tekutín, nie však nárazovo, optimálne 2 decilitre za hodinu
- odporúča sa aj striedanie stravy – zmeny v kyslosti moču pomáhajú odplaviť škodlivé baktérie. Skúste niekoľko dní konzumovať stravu bohatú na živočíšne bielkoviny a ďalšie dni rastlinnú stravu.
Rizikové faktory infekcií močových ciest u žien:
• genetické faktory
• výskyt takýchto infekcií v detstve
• pohlavný styk s novým sexuálnym partnerom
• používanie antikoncepčných prostriedkov ako sú vnútromaternicové telieska, membrány, kondómy, spermicídne krémy a lubrikač- né gély
• menopauza, resp. znížená hladina estrogénov
• predchádzajúce užívanie antibiotík
• vyšší vek
• inkontinencia
• cukrovka
• prekonané urologické operácie