Pod pojmom zdravý životný štýl sa skrýva množstvo faktorov. Od výživy a pohybu, cez vyhýbanie sa škodlivým látkam, posilňovanie imunity až po spánok a životný optimizmus. Odborníci tvrdia, že človek svoje zdravie ovplyvňujete vlastným správaním až na osemdesiat percent. 

Nestačí ochorenie „prechodiť“

Imunitný systém ohrozujú mnohé faktory, medzi ktoré patrí aj prílišné vyčerpanie, psychické napätie a stres. Ľudia s oslabenou imunitou sú unavení a náchylnejší na rôzne choroby vírusového a bakteriál- neho pôvodu – nachladnutie, chrípka, ochorenia dýchacích ciest a zápaly rôznych druhov. Prekonanie chorôb vírusového a bakteriálneho pôvodu oslabujú ľudskú imunitu. Obzvlášť, ak jedinec počas choroby nedodržiava odporúčané zásady, alebo chorobu „prechodí“. Vďaka týmto súvislostiam vzniká začarovaný kruh, kedy je oslabená imunita príčinou choroby, ktorá imunitný systém ešte viac oslabuje. Choroba sa opakovane vracia a prináša ďalšie, väčšinou závažnejšie riziká a komplikácie. 

Čo je imunita?

Imunita človeka sa vyvíja po celý život. V každej jeho časti sú potrebné iné opatrenia ako imunitný systém čo najviac podporiť. Hlavným znakom imunitného systému je to, že sa môže adaptovať, že za normálnych podmienok nezasahuje proti vlastným zdravým tkanivám. Schopnosť odolávať najmä škodlivým vonkajším činiteľom sa vyjadruje mierou imunity, ktorú človek môže zdediť – vtedy je reč o prirodzenej, vrodenej imunite. No imunitu možno aj získať – vtedy hovoríme o získanej imunite. O porušenej imunite sa väčšinou uvažuje vtedy, ak sa bežné infekcie, najčastejšie dýchacích ciest, pri primeranej liečbe nedarí zvládnuť tak, ako vo väčšine prípadov rovnakého ochorenia. Ak majú infekcie zdĺhavý priebeh, bez inej zjavnej príčiny, alebo sú veľmi časté, alebo ak majú ťažký priebeh. Jedinec s dobrou imunitou by nemal prekonať viac ako tri banálne infekcie do roka.  

Zdravé aj uvoľňujúce

Pre posilnenie a udržanie funkčného imunitného systému je vhodné dodržiavať správnu životosprávu, obmedziť stresové situácie, nevyhýbať sa športu a primeranej fyzickej aktivite. Šport pôsobí blahodarne na ľudský organizmus – na telo aj myseľ. Jedným zo spôsobov prevencie pred prechladnutím a nákazami je aj otužovanie. K prospešným prostriedkom otužovania organizmu patrí častý pohyb v prírode za každého počasia, ranné sprchovanie najprv vlažnou, potom studenou vodou, pobyt v saune, dodržiavanie pitného režimu a konzumácia zdraviu prospešných jedál, s dôrazom na ovocie a zeleninu, jedlá s obsahom vitamínu C, zinku a selénu, časté vetranie priestorov v domácnosti a na pracovisku a mnoho iných. Treba mať na zreteli aj to, že dobre fungujúca imunita nám pomáha aj pri boji s COVID-19.

Ak by ste si chceli prečítať zaujímavosti zo sveta zdravie, stlačte tu Zaujímavosti zo sveta zdravia.

Predchádzajúci článokČo nehovoriť dospievajúcej dcére
Ďalší článokDAJTE SI V ZIME POZOR NA MOČOVÉ CESTY