Medzi najčastejšie ochorenia u detí patrí atopický ekzém. Postihuje takmer každé štvrté dieťa a nastupuje veľmi skoro – niekedy už v prvom roku života. Hoci sa hovorí, že deti z tohto ochorenia vyrastú, do dospelosti prechádza v približne 30 – 40 % prípadoch. Kým u detí sa prejavuje na celom tele, v dospelom veku sú prejavy ochorenia obmedzené najmä na miesta kožných záhybov (lakťové jamky, oblasť pod kolenami, krk…) a okolia očí.

Ochorenie nie je nákazlivé, prenáša sa na základe genetických predpokladov. Ak sa vyskytuje u jedného rodiča, riziko prenosu na dieťa je 60 %, v prípade výskytu u oboch rodičov sa pravdepodobnosť dedičnosti zvyšuje na 80 %. Zvýšené riziko výskytu ochorenia je aj v prípade, ak atopickým ekzémom trpí niekto z blízkych príbuzných. Okrem zdedeného predpokladu na vznik a vývoj ochorenia vplývajú stav imunity pacienta, prostredie a najmä alergény, ktoré sa v jeho okolí vyskytujú. Práve alergény sú najčastejším spúšťačom mechanizmu ochorenia.

Prvé príznaky              

Atopický ekzém (AE) sa začína prejavovať ako intenzívny pocit svrbenia. S nástupom svrbenia postupne dochádza k ďalším prejavom ekzému. Koža sčervená a opuchne, môžu sa na nej objaviť pľuzgieriky, šupiny, praskliny alebo chrasty. Svrbenie sa v noci stupňuje, a tak vedie k poruchám spánku. Dôsledkom je nevyspatie sa pacienta aj rodiny a z toho vyplývajúca chronická vyčerpanosť, znížená koncentrácia na pracovný výkon v škole alebo v práci. Keďže  atopický ekzém postihuje kožu, teda je vidieť, okolie sa zvykne obávať možnej nákazy, čo má často za následok sociálne a emocionálne odcudzenie. Pacient nevie nadviazať sociálne väzby s okolím, ktoré ho odmieta. Obzvlášť postihnuté sú deti, u ktorých sa atopický ekzém vyskytuje na celom tele. U dospelých sa ochorenie najčastejšie objavuje v záhyboch kože a v okolí očí. Tieto prejavy ochorenia vedú u pacientov s atopickým ekzémom k určitým charakteristickým psychologickým črtám, ktoré nie sú vykazované pri žiadnom inom kožnom ochorení. Atopici trpia úzkosťou, depresiami, bývajú často neurotickí, vykazujú známky hypochondrie a zvyknú mať problémy s ovládaním hnevu a otvorených prejavov nepriateľstva. Dospelí pacienti sa v dôsledku ochorenia cítia zahanbení, majú nízke sebavedomie a často sú odrezaní od sociálnych a rekreačných aktivít.

Komplikácie atopického ekzému

Pravidelná a dlhodobá liečba je dôležitá aj z hľadiska vývoja ochorenia do budúcnosti. V prípade jeho zanedbávania, môže dôjsť k mnohým komplikáciám, ako sú zápal očných spojiviek a iné očné komplikácie, poruchy spánku v dôsledku svrbenia, ktoré ovplyvňujú správanie detí a rast  či vznik bakteriálnych a vírusových  infekcií, ktoré si pacient škrabaním do kože zanesie. U detí, u ktorých došlo k nástupu atopického ekzému v útlom veku hrozí neskôr vznik alergickej nádchy či astmy. Preto by sa toto ochorenie nemalo podceňovať.

Predchádzajúci článokChrbát bez bolesti
Ďalší článokZákazníci McDonald ́s opäť prispeli na pomoc hospitalizovaným deťom

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu