Čokoláda pre mnohých z nás predstavuje “povolené uvoľnenie” — sladký hriech, ktorý občas jednoducho stojí za to podstúpiť. Viete však, čo všetko je za výrobou vašej obľúbenej tabuľky?
Žiadna iná pochutina na svete nemá skalných fanúšikov, ktorí sami o sebe vyhlasujú, že sú na nej doslova závislí. Je to najčastejší a zároveň ten najlepší darček, a mnohí z nás by bez nej mali život o čosi smutnejší. Čokoláda je skutočná kráľovná všetkých sladkostí a zrejme tomu tak aj dlho zostane.
Na výrobu pol kila bežnej čokolády je potrebných až 400 kakaových bôbov
Čokoláda vysoko cenená
Táto sladká pochutina je dodnes spravovávaná ručne najmä malými rodinnými firmami, ktoré svoju úrodu predávajú väčším výrobcom či priamo korporáciám. Na výrobu pol kila bežnej čokolády je potrebných až 400 kakaových bôbov. Kakaovníky sú ako rastliny nesmierne citlivé, takže farmári v priemere prichádzajú až o tretinu úrody. Najviac kakaa sa dnes vypestuje v západnej Afrike; a to najmä na Pobreží Slonoviny. Kakaovník je unikátny ovocný strom, ktorý sa dožíva až 200 rokov, no len počas prvých 25 rokov produkuje bôby s jedlou kvalitou. Za jeho latinským názvom Theobroma Cacao stojí samotný autor klasifikácie rastlín Carolus Linnaeus, a v preklade znamená pokrm bohov. Viete si pre tento strom predstaviť vhodnejšie meno?
Každý, kto si potrpí na kvalitnú čokoládu vie, že chutných čokoládových výrobkov je už v súčasnosti nespočetne. A podobne veľa je aj výrobcov čokolády. Každý si, ale musí tú svoju čokoládu nájsť sám. Je to podobné ako pri značke vina, cigár, značke auta a pod. Ak by ste chceli skúsiť čokoládu par excellence, ako tip môžme uviesť ZAX CHOCOLATE. Je vyrábaná ručne. Na jej výrobu je používaná francúzska čokoláda Varhola a talianski výrobcovia čokolády Domori a Crea. Až budete mať možnosť určite ochutnajte lahodné ZAX bonbóny a pralinky, alebo jemnú chuť tabuľkovej čokolády. Originálne čokoládové kreácie má na starosti čokoládová majsterka Zsuzsa, ktorú zdobí niekoľko medzinárodných ocenení.
Kakaovník sa dožíva až 200 rokov, no len počas prvých 25 rokov produkuje bôby s jedlou kvalitou.
Čokoláda vražedná
Že kakaové bôby boli pôvodnými obyvateľmi Južnej Ameriky používané ako platidlo, je dávno známe (už za 100 kusov ste si mohli zakúpiť vlastného otroka). Vedeli ste však, že čokoláda môže byť aj vražedná? Smrteľne otrávenú šálku čokolády podali nazlostené dedinské ženy mexickému biskupovi v 17. storočí — ako trest za to, že chcel zakázať konzumáciu tohto lahodného nápoja “z pôstnych dôvodov”. Na lásku k čokoláde údajne takmer doplatil aj Winston Churchill, pre tože na základe Hitlerovho príkazu boli vytvorené “explodujúce tabuľky čokolády”, ktoré by po otvorení usmrtili každého v okruhu niekoľkých metrov. Plán napokon našťastie nevyšiel, pretože ho odhalili a definitívne prekazili britskí špióni.
Čokoholici všetkých krajín, spojte sa!
Spojené štáty americké sú dnes zodpovedné za konzumáciu celej polovice svetovej produkcie čokolády, no najvyššiu spotrebu na hlavu majú Švajčiari.
Myslíte si, že ste závislí na čokoláde? Vedci sa zhodujú, že spomínať pri čokoláde skutočnú závislosť porovnateľnú s napríklad s drogami nie je na mieste. Neodolateľné chute na čokoládu však pravidelne máva množstvo ľudí a bolo preukázané, že žiadnou inou sladkosťou nie sú dostatočne uspokojené. Mávajú ich pritom najmä ženy, pričom jednou z vysvetľujúcich teórií sú fluktuácie hormónov počas mesačného cyklu.
čím je čokoláda tmavšia, tým je aj vyšší jej obsah kofeínu, takže si dávajte pozor na svoje večerné chúťky.
Čokoláda nám skutočne môže okamžite zlepšiť náladu vďaka svojmu obsahu látok, ktoré stimulujú tvorbu endorfínov v organizme — podobne ako keď si dobre zabeháte. A čím je čokoláda tmavšia, tým je aj vyšší jej obsah kofeínu, takže si dávajte pozor na svoje večerné chúťky.
Slastné jednohubky
Okrem dnes už klasických tabličiek čokolády si dodnes mnohí radi vychutnávame čokoládové nápoje, ale aj drobné umelecké dielka s veľkosťou jedného dekadentného sústa — čokoládové pralinky. Zvyčajne sú tvorené tvrdšou čokoládovou “škrupinkou”, ktorá je plná mäkkej plnky vo forme nugátu, marcipánu, či úplne tekutého likéru. Prvým autorom týchto lahodných bonbónov je švajčiarsky výrobca čokolády Jean Neuhaus II., ktorý s nimi dobyl miestny a neskôr aj celý európsky trh v roku 1912. A keďže za skrášlením každého projektu je šikovná ženská ruka, Jeanova manželka priniesla v roku 1915 zlepšovák vo forme zdobených škatuliek, v ktorých sú pralinky dodnes predávané ako absolútne dokonalý darček. Tu je náš tip na obrovské pralinky.
Ak máte po prečítaní tohto článku neodolateľnú chuť na skutočne skvelú čokoládu, odporúčame zamieriť priamo na www.zaxchoco.com/sk/.