Neverili by ste, ale slivky sa našli v hrobkách starých Egyptanov, aby mŕtvy netrpel hladom. Vždy boli aj súčasťou potravy pre karavány, ktoré týždne putovali po vyprahnutej púšti. Zrejme už vtedy poznali, aká je v nich obrovská zásoba energie. Dnes slivky len vzácne nájdeme na stole v miske s ovocím. Nevieme doceniť ich výživovú hodnotu, akú by si zaslúžili. Pritom svet pozná až dvetisíc druhov sliviek.
Slivky by určite mali mať miesto v našom jedálničku a najmä teraz, keď dozrievajú. Cítili by sme sa lepšie, boli sme sviežejší a mali by sme menej vrások na čele z podráždeného žalúdka, zo zápchy či obezity. Slivky nepatria medzi kalorické bomby, veď 10 dkg tohto ovocia obsahuje až 85 percent vody a má len 210 kJ, no napriek tomu utíšia hlad a pohár slivkovej šťavy prebudí k činnosti črevá.
Spevňujú aj kosti
Okrem vysokého obsahu vody je v slivkách vitamín A, vitamíny skupiny B, ktoré pozitívne ovplyvňujú imunitný systém, potláčajú dôsledky stresu a náladovosť. Rutín a kvercetín, tieto dve zložky majú antioxidačný účinok, znižujú krvný tlak a pôsobia priaznivo pri častom krvácaní z nosa a ďasien. Obsah vápnika ovplyvňuje pevnosť kostí, draslík chráni pred odvápňovaním kostí a bór pôsobiaci ako prevencia osteo- porózy. Slivky obsahujú tiež fosfor, zinok a horčík. Priaznivo upravujú stav cukru v krvi a to z nich robí skvelú prevenciu pred cukrovkou druhého typu.
Súčasťou farbiva sliviek sú antokyany, ktoré zachytávajú voľné radikály a brzdia starnutie buniek. Nájdeme ich aj v ríbezliach, čučoriedkach a červenej kapuste a všade majú priaznivý účinok na zdravie. Predpokladá sa, že slivky ochraňujú aj pred rakovinou a infarktom.
Sušené slivky
Pri chronickej zápche sú najlepším prírodným preháňadlom, pretože sú veľmi bohaté na rozpustnú i nerozpustnú vlákninu. Ale pozor, sušené slivky patria k potravinám, ktoré obsahujú vyššie množstvo solí kyseliny šťavelovej, ktoré sa môžu koncentrovať v telesných tekutinách, tvoriť kryštály a spôsobovať zdravotné problémy. Ľudia s ochorením obličiek a žlčníka by teda nemali sušené slivky konzumovať. Ležiacim a hospitalizovaným pacientom so zápchou a pri zvýšenom psychickom vypätí sušené a čerstvé slivky pomáhajú. Dokonca sa tvrdí, že starší ľudia, ktorí sa radi opaľujú, by mali vo zvýšenej miere jesť slivky, lebo zabraňujú tvorbe vrások.
Široké využitie
Na kuchynskú úpravu je najlepšie oberať slivky tesne pred dozretím a vydržia čerstvé niekoľko dní. Konzumujú sa čerstvé, sušené, mrazené a zavárané, zo zrelších a mäkkých plodov sa robí šťava a lekvár, pridávajú sa do ovocných knedli, na kysnutý koláč, do bublaniny a pomerne veľké množstvo putuje do sudov na výrobu slivovice.
Pred zmrazením slivky vykôstkujte, polovičky rozložte na podnos a dajte zmraziť. Zmrazené preložte do mikroténových vrecúšok a dajte späť do mrazničky. Pred použitím napríklad na koláč ich nerozmrazujte, boli by ako blato.
Výnimočný je pečený slivkový lekvár. Potrebujete 5 kg sliviek, ktoré vykôstkujete, pomeliete v mäsovom mlynčeku, prilejete 4 dcl octu, premiešate, vylejte na hlbší pekáč a vložíte do rúry. Pri teplote 150 stupňov pečiete 2,5 hodiny s občasným premiešaním. Potom prisypete kilo cukru (môžte i menej), premiešate a pečiete ešte hodinu, masu však treba častejšie premiešať hlavne po okrakoch. Hotový a ešte horúci lekvár naložíte do pohárov, zatvoríte a prevrátite. Po vychladnutí odložíte do špajze.