Samozrejme, nie hocijakú, ale kyselinu hyalurónovú. Táto telu vlastná kyselina totiž dokáže divy nielen s vaším vzhľadom, ale aj s celkovým zdravotným stavom a imunitou. Je zárukou podpory imunity, čo je na jeseň viac ako žiaduce.

Odkedy kyselinu hyalurónovú (HC) v roku 1934 objavili a jej charakteristiky opísali K. Mayer a J. Palmer, získala v medicíne  a kozmetike svoje pevné miesto. Hoci mnoho vecí okolo nej ostáva nejasných – napríklad to, prečo postupom rokov telo prichádza o schopnosť produkovať túto kyselinu –, jej vlastnosti a účinky sú popísané čoraz presnejšie a opakovane vedecky potvrdzované.

Ochranca nielen na jeseň

Odborníci v otorinolaryngologických ambulanciách ju napríklad odporúčajú ako súčasť liečby prechladnutia a upchatého nosa, čo je veľmi aktuálne aj túto jeseň. „Vlastnosti kyseliny hyalurónovej, ako je zvlhčujúci účinok, podpora samočistiacej funkcie slizníc nosa, protizápalový efekt, schopnosť obmedziť usádzanie streptokokov skupiny A na slizniciach a podpora funkcie prirodzených obranných mechanizmov slizníc dýchacích ciest, z nej robia vhodnú podpornú látku, ktorú je dobré kombinovať s lokálnymi liekmi na liečbu prechladnutia,“ tvrdí ORL lekárka MUDr. Jana Dubová. 

Na forme záleží

Počas chladných a vlhkých jesenných dní užívanie kyseliny hyalurónovej dokáže nielen pomôcť pri nádche a prechladnutí a posilniť imunitu, ale prináša úľavu aj pri problémoch s močovými cestami a močovým mechúrom. Je to vďaka tomu, že spevňuje tkanivá. Aktívne obopína steny močového mechúra, čím vytvára bariéru proti usadzovaniu škodlivých baktérií v močovom mechúre a chráni ho pred šírením škodlivých baktérií do celej vylučovacej sústavy.

Najlepší efekt účinkov kyseliny hyalurónovej sa dosahuje jej užívaním v tekutej forme, aký má napríklad Hyalurmed Číra kyselina hyalurónová, keď sa najefektívnejšie dokáže vstrebať do organizmu a v ňom doslova nájsť miesta, ktoré potrebujú jej pomoc. „Toto dokáže bioaktívna molekulárna kyselina hyalurónová na pitie. Pôsobí zvnútra tela smerom von a všade tam, kde ju telo potrebuje,“vysvetľuje Katarína Demetriou zo spoločnosti Pharma MKL.

Napite sa na zdravie!

Kto zaradí užívanie kyseliny hyalurónovej na pitie do svojho životného štýlu, určite nič nepokazí. Naopak, môže iba získať. 

Napríklad bude na jeseň napriek sychravému počasiu, nedostatku slnečného žiarenia a čoraz kratším dňom sršať energiou, pretože správne hydratovaný organizmus je výkonnejší a rýchlejšie sa regeneruje.

Keďže kyselina hyalurónová sa do veľkej miery podieľa na schopnosti tela odvádzať z tela odpadové látky a poskytuje bunkám výživu, významnou mierou posilňuje našu imunitu. A to je to, čo túto jeseň, keď na nás číha nepriateľský SARS-co-19, veľmi potrebuje každý z nás. 

Život bez nej je zvädnutý a bez energie nielen v básnickom slova zmysle. A naopak. Niet divu, že športovci na ňu nedajú dopustiť, svaly, kĺby či kolená zrazu nebolia a príval energie je evidentný. Tak na zdravie!

Predchádzajúci článok7 zaujímavostí o tekvicových jadierkach
Ďalší článokTempo súčasnosti