Minerálne a stolové vody sú nielen chutné, ale aj ozdravujúce. Na ľudský organizmus pôsobia aj liečebne vďaka svojmu unikátnemu chemickému zloženiu a fyzikálnym vlastnostiam.

Na Slovensku sa nachádza približne tisíc päťsto prameňov minerálnych vôd, ktoré vznikali desiatky rokov hromadením sa dažďovej a riečnej vody v zemi. Postupom času povrchové vody presakovali do obrovských hĺbok, ktoré dosahovali až tridsať kilometrov. Touto formou vznikli podzemné pramene s bohatým obsahom makro a mikroelementov, ktoré poskytujú nielen príjemné osvieženie, ale aj ozdravné účinky. 

Unikátne minerály

Minerálne vody majú na ľudský organizmus blahodarné účinky. Väčšina týchto nápojov je príjemnej chuti a osviežujúcich charakteristických znakov. Každá minerálna voda má iné, unikátne, zloženie. Najviac zastúpeným minerálom v ľudskom tele je vápnik. Plní dôležitú funkciu „stavebného materiálu“ kostí, zubov, nervstva, svalstva a reguluje aj akcie srdca. Nedostatok vápnika spôsobuje krivicu, rednutie kostí, poruchy zrážanlivosti krvi a iné vážne ochorenia. Porovnateľne významnú funkciu v organizme zastáva horčík. Je nevyhnutný pre zdravé kosti, správny metabolizmus, nervy a samotný srdcový sval. Jeho nedostatok môže spôsobiť nesprávne fungovanie obličiek, štítnej žľazy a nervového systému. Prioritnou úlohou sodíka v organizme je zabezpečenie distribúcie tekutín. Sprievodným javom jeho prípadného nedostatku môžu byť kŕče alebo bolesti hlavy.

Mikroelementy prírodných vôd sú pre ľudské telo porovnateľne dôležité, ako všeobecne známe vitamíny

Draslík zas napomáha správnej regulácii osmotického tlaku vo vnútrobunkovej tekutine. Jeho nedostatok sa môže prejaviť svalovou ochabnutosťou, poruchami tráviacej sústavy a srdcovou arytmiou. Inou dôležitou zložkou, napríklad kostí a zubov, je fosfor. Významne ovplyvňuje aj činnosť mozgu, nervstva a svalstva. Jeho chronický nedostatok môže spôsobiť deformácie kostí. Minerálne vody obsahujú aj ďalšie dôležité minerály, ako napríklad: železo, zinok, jód, fluór, lítium a iné, ktoré sú pre ľudský organizmus rovnako užitočné a nenahraditeľné. Konkrétne zloženie tej – ktorej minerálnej a stolovej vody sa bežný spotrebiteľ dozvie z obalu na výrobku. Tieto informácie sú potrebné, aby nevznikol ani prebytočný, ani nedostatočný príjem jednotlivých minerálov. Ako aj nevhodný jednostranný príjem určitého minerálu. Ak telo netrpí nedostatkom niektorej špecifickej látky, odborníci odporúčajú prírodné minerálne a stolové nápoje striedať a piť ich v optimálnom dennom množstve. 

Druhy prírodných vôd

Jednotlivé minerálne a stolové vody sú špecifické nielen chuťou, ale aj svojimi ozdravujúcimi účinkami. Desiatky rokov sú aj v zdravotníckych zariadeniach cielene podávané a vďaka nim sú dosahované pozoruhodné liečebné účinky pri mnohých konkrétnych chorobách. Mikroelementy prírodných vôd sú pre ľudské telo porovnateľne dôležité, ako všeobecne známe vitamíny. Pomerne veľká časť prírodných minerálnych prameňov sú kyselky s obsahom oxidu uhličitého. Ten je možné pridávať do vôd aj umelým spôsobom, a to karbonizáciou. Jednoduché kyselky pôsobia diureticky, pomáhajú pri nechutenstve k jedlu a močových kameňoch. Zemité vody sa využívajú pri zápaloch močových ciest, obličiek, žalúdočných a črevných ochoreniach. Alkalické vody napomáhajú k poklesu hladiny cukru v organizme. Sú odporúčané pri chorobách dny, dýchacích ťažkostiach a poruchách v žlčových cestách.

Príjem nápojov s obsahom cukru a iných konzervačných látok je vhodné znížiť na minimum alebo z pitného režimu vylúčiť úplne

Soľné vody  zvyšujú sekréciu žalúdočných štiav, pomáhajú pri nechutenstve a zápche. Jódové vody sa hojne využívajú najmä pri chorobách kostí, ale aj na ozdravenie dýchacieho ústrojenstva. Síranové alebo sulfátové vody výborne pôsobia na peristaltiku čriev a vyprázdňovanie žlčníka. Pomáhajú aj pri liečbe viacerých vnútorných orgánov, ako napríklad pečene a pankreasu. Salinické vody zas vhodne stimulujú sekréciu žalúdočných štiav a pankreasu. Nenahraditeľné sú aj ozdravné účinky minerálnymi vodami formou inhalácií, kloktaním a výplachmi, napríklad pri chorobách dýchacích ciest, nosohltana a podobne.

Pitný režim

V rámci správnej životosprávy je potrebné dbať tak na konzumáciu optimálne výživných jedál, ako aj na príjem tekutín. Nakoľko až dve tretiny ľudského tela tvorí voda, správny a efektívny systém dopĺňania organizmu tekutinami je základ k uchovaniu zdravia. Priemerná denná spotreba vody ľudského tela je približne 35 gramov na 1 kilogram hmotnosti. Pre organizmus je preto potrebné prijímať vyvážené a rovnomerné množstvo tekutín počas celého dňa, a to viacero druhov. Od najpodstatnejšej čistej vody a ovocných i zeleninových nápojov, cez čaje a polievky, až po minerálne a stolové vody. Príjem nápojov s obsahom cukru, a iných konzervačných látok, je vhodné znížiť na minimum alebo z pitného režimu vylúčiť úplne. V rámci optimálneho pitného režimu je dôležité vyvarovať sa častým zlozvykom a tekutiny prijímať až na základe signálov smädu. Piť, až keď sa dostavia pocity sucha v ústach, nie je v súlade so zdraviu prospešným režimom. Na správnu hydratáciu organizmu je odborníkmi odporúčané pravidelné prijímanie menších objemov tekutín, v čo častejších intervaloch, počas celého dňa. Nezabudnite na potrebu zvýšených dávok tekutín pri silných horúčavách, športových aktivitách a fyzicky namáhavých prácach. Dostatočné a plynulé zásobovanie tela vodou a ďalšími vhodnými tekutinami prispieva nielen k zdravej výžive, ale aj k regenerácii celého organizmu.

Predchádzajúci článokSvätojakubská púť hlavným motívom deviateho pokračovania Tatranského ľadového dómu
Ďalší článokPrečo je dobré jesť orechy