Vegetariánstvo prospieva

Ak sa chcete vyhnúť srdcovým chorobám, nechajte sa unášať filozofiou budhistických mníchov a staňte sa vegetariánmi. Vegetariánska strava poskytuje ochranu proti koronárnym chorobám srdca, ktoré sú najčastejšou príčinou úmrtí.

Zázrak má meno „Éčko“

Dlho sa verilo, že zvýšené dávky vitamínu E sú prevenciou napríklad proti Alzheimerovej chorobe, rakovine a kôrnateniu ciev. Napriek tomu niektorým odborníkom stále chýba dostatok dôkazov o tom, že vitamín E by bol antioxidantom, ktorý zabraňuje poškodzovaniu telových buniek a tkanív. Dodatočné výskumy však ukázali, že zvýšené denné dávky vitamínu E môžu prospievať diabetikom, a to tak, že zabraňujú problémom s obehovým systémom, napríklad ochoreniam srdca, poškodeniu zraku a nervov.

Prospešné kôstky hrozna

Extrakt z kôstok hrozna pomáha obnove poškodených ciev a v okolí rán zvyšuje množstvo voľných radikálov, ktoré ničia baktérie. Tým sa urýchľuje hojenie rán.

Omladnite v spánku

Stačí dodržiavať jednoduchú zásadu: nejesť po sedemnástej hodine. Ľudský organizmus produkuje v noci množstvo rastových hormónov, medzi nimi i melatonín. Ten reguluje rytmus spánku a bdenia a napomáha regenerácii celého tela. Čím menej energie spotrebúva žalúdok a črevá na trávenie, tým účinnejšie môžu tieto hormóny pôsobiť. Mnoho ľudí odskúšalo, že čím menej cez večer jedia, tým lepšie sa im v noci spí. S plným žalúdkom má človek nepokojný spánok.

Rozdielne depresie u mužov a žien

Donedávna sa verilo, že ženy sú náchylnejšie depresiám ako muži, ale zrejme to už pravda nebude. U mužov totiž depresia nie je nápadná, respektíve sa neprejavuje vo väčšine prípadov stratou motivácie či úzkosťou. Najnovšie výskumy popisujú dva modely depresívneho správania sa: reflex mŕtveho chrobáka a reakcia – útok – útek. Druhý je oveľa častejší práve u mužov. Depresia sa prejavuje nielen nesústredenosťou a poklesom výkonnosti, ale tiež agresivitou, výbuchmi zlosti, nevraživosťou a konfliktným správaním sa. Depresívni muži často riskujú a prepadajú asociálnemu chovaniu, napríklad ako piráti na cestách.

Ryby a rakovina prostaty

Skúsenosti so Švédska dokazujú, že tučné ryby ako sú makrely, losos či sardinka, znižujú riziko rakoviny prostaty o polovicu, ak sa dostávajú do jedálneho lístka mužov dva až trikrát týždenne. Osvedčili sa aj ako prevencia rakoviny hrubého čreva, konečníka a vaječníkov.

Jablko upokojuje

Jablká obsahujú ľahko stráviteľné kyseliny, vitamíny, cukry a dôležité minerály ako draslík, vápnik, horčík, ďalej majú veľké množstvo fosforu, ktorý je dôležitý najmä pre školákov, študentov, duševne pracujúcich, lebo podporuje mozgovú činnosť. Najzdravšia je šupka, ktorú by sme, bohužiaľ, vďaka chemickým postrekom nemali používať, pokým jablká nepestujeme ekologicky. Patrónka bylinkárov, abatiša Hildegarda milovala jabloň, používala jej kvety a listy pri očných chorobách, žltačke, kolikách, zápchach, zvýšenej kyseliny v žalúdku. Kvety jablone sa nemajú trhať, ale pod jabloň prestrieť plachtu a počkať kým opadajú. Ak si dáme jablko pred ľahnutím do postele, upokojuje, prináša lepší spánok. Znižuje horúčku, zbavuje nosné dutiny hlienu a paradoxne zaberá rovnako dobre pri hnačke ako i pri zápche. Napomáha obnove narušenej činnosti obličiek, pečene, tráviacej sústavy a krvi.

Káva zvyšuje plodnosť

Dve štúdie v American Society od Reproduktive Medicine skúmali vplyv, dnes populárnych návykových látok (káva, tabak) na plodnosť. Dospeli k názoru, že fajčenie poškodzuje výkonnosť spermií, kým káva napomáha ich pohybovým schopnostiam a tým zvyšuje šance na oplodnenie vajíčka. Zo skúmaných látok sa vo vzťahu k spermiám osvedčil len kofeín. Tabak nie lenže neovplyvňuje kvalitu spermií, ale fajčenie vedie aj k disfunkciám erekcie.

Cesnak pomáha poškodenej DNA

Antimutagénne účinky cesnaku presvedčili vedcov, že v niektorých prípadoch má cesnak schopnosť chrániť dedičnú informáciu pred negatívnymi vplyvmi. Antimutagény opravujú poškodenie DNA, ktoré vzniklo pôsobením mutagénov. Ich spôsob fungovania nie je celkom objasnený, ale vo výskume boli použité ľudské fibro- blastové kultúry (fibrobasty sú väzivové bunky, ktoré sa veľmi rýchlo delia). Do tejto kultúry boli pridané kvapky cesnakového roztoku a pri všetkých pokusoch boli dokázané ochranné účinky cesnaku.

Predchádzajúci článokČO POTREBUJE PLEŤ V ZIME?
Ďalší článokZIMA JE TU! A ČO NA TO NAŠA PLEŤ?